Nové traily v Česku: přehled novinek a doporučení, kam se letos vydat na kole

Ježdění na horských kolech po trailech se v Česku chytlo a vznikají díky tomu nové projekty. V některých případech jde o úplně nové lokality, v jiných o rozšíření či vylepšení těch stávajících. Novinkám o trailech v Česku se na TrailHunter.cz píše průběžně, ale není na škodu si startem sezony zopakovat, kde nás letos čekají novinky.

Níže následuje výčet novinek, které byly zpřístupněny až v závěru loňské sezony nebo se na nich začalo pracovat až přes zimu, případně až teď. Zkrátka přehled všeho nového po celém Česku od větších projektů po menší, ale významné drobnosti. Pro přehled, kde co najdete, si můžete prohlédnout také mapu všech oficiálních trailcenter a bikeparků v Česku, a to buď na webu nebo v mapové aplikaci.

Úplně nové bikerské lokality

Dolní Morava

Na Dolní Moravě už jeden trail před pár lety vznikl. Pak ale málem zanikl, ovšem letos se tu otevřou úplně nové traily třech obtížností a v celkové délce 12 km. Nahoru lanovkou a dolů klopenkami. V provozu budou od léta, přesný termín ještě není stanoven. Novinky lze sledovat na Facebooku.

Bikepark Hradiště

První bikepark v České Kanadě na jihu Čech. Kopec je menší a namísto lanovky tu bikery tahá jen vlek, ale k hromadě zábavy to stačí.  Provozovatelé přes zimu stavěli nové traily a překážky, na své si tu přijdou i zkušení jezdci. Bikepark otevírá 9. května, novinky sledujte na Facebooku.

Bikepark Hradiště

Šemberské stezky

Nové traily kousek na východ od Prahy, opět v režimu flow, tedy s upraveným povrchem, boulemi a klopenkami. Občas je i nějaké technické zpestření či skok. Kopec není velký a trailů není moc, celkem 5 km. Ale jsou celkem pestré a mají odstupňovanou náročnost. Šemberské stezky jsou již připraveny, info o otevření a sjízdnosti sledujte na Facebooku.

Telč

Menší lokalita se třemi kilometry vybudovaných trailů. Náročnost většiny z nich není velká a sveze se na nich celá rodina, ovšem jsou tu i skokanské výzvy pro zkušené bikery. Okolí pak přímo vybízí k nějakému cykloturistickému výletu. Bližší info je v samostatném článku, traily jsou v tuto chvíli již otevřeny a přístupné.

Bikepark Tošovice

Na půl cesty mezi Olomoucí a Ostravou, je obec Tošovice a v ní zábavný areál Heipark. Na přilehlém kopci nabízí v zimě lyžování, ale letos v létě tu přibude bikepark s různorodými traily pro horská kola. Bude tu svezení pro úplné začátečníky i pokročilé střelce. Přesný termín otevření zatím není znám, chtějí to stihnout do začátku prázdnin. Aktuální info sledujte na Facebooku.

Traily Vír

V nové bikerské lokalitě u Vírské přehrady se budování trailů z byrokratických důvodů oproti původnímu plánu zbrzdilo, ovšem 1. května 2020 se první kus trailu přece jen otevře. Prvotinou vznikající lokality se stane Havlův trail, který je vybudován v lese na prudším svahu vedle bývalé sjezdovky. Délka je přibližně 750 m, což není mnoho, ale z kopce by se měly postupně rozvinout další traily a v okolních lesích je prý zajímavé přírodní ježdění. Aktuální info sledujte zde.

Bike X Zone Sušice

Traily u města Sušice nejsou úplně nové, otevřeny byly už na konci loňského června, ale ještě nejsou tak zažité a stojí za připomenutí. Nabídnou totiž kombinaci flow i technického ježdění ve stylu endura. Kromě vybudovaných trailů jsou zde k dispozici i přírodní trasy. Aktuálně není úplně vše sjízdné kvůli popadaným stromům, ale většinu trailů zkusit můžete, už je otevřeno. Aktuální novinky sledujte na Facebooku.

Traily Bike X Zone Sušice
Traily Bike X Zone Sušice

Bikepark Karlov

Stejně jako Bike X Zone fungoval Karlov už loni a odtud jsem už dokonce natočil i report, ovšem sjezdovou trať zde otevřeli až ke konci sezony a je to zkrátka ještě nepříliš zažitá lokalita, která stojí za připomenutí a návštěvu. Otevírá 1. května a novinky můžete sledovat na Facebooku.

Nové Singltreky

Singltrek pod Smrkem má otevřeno a traily udržované. Kvůli opatřením vlády tu akorát byly vytvořeny objížďky v místech, kde traily zasahují za polské hranice. Pod názvem Singltrek však buduje parta od Smrku traily stejného ražení i jinde. Zkusit tak můžete malé loňské příměstské novinky Singltrek Benecko (1,5 km) nebo Singltrek Česká Lípa (3 km). Z větších projektů by se letos měl probudit Singltrek Orlicko, ovšem Singltrek Písecké hory bohužel zůstává i nadále pozastaven.

Kolovna

Závěrem loňské sezony začaly vznikat nové traily pod Kralickým Sněžníkem u lyžařského areálu Kraličák. Ačkoli už bylo ledacos vybudováno, zatím to na nějakou oficiální otevíračku nevypadá a výstavba je dočasně pozastavena. Na traily sem tedy zatím nejezděte a sledujte info na Facebooku.

Traily pod Pastýřkou u Moravské Třebové

Pod kopcem Pastýřka začnou letos růst nové traily a nedaleko pumptrack. Nová lokalita už má potřebná razítka, ovšem s budováním se teprve začalo a není jisté, že se aspoň na nějakém kousku trailu bude možné svézt už letos. Možné to je, ale počítejte spíš až s příštím rokem. Více informací v samostatném článku.

Nové traily v zavedených trailcentrech

Trutnov Trails

Trutnovské traily jsou již otevřené. Při návštěvě pamatujte, že se aktuálně musí parkovat jinde (více info). Z hlediska svezení se pak můžete těšit na 4 nové traily: Floutek, Rýbrcoul trail, Myší díra a Ptačí perspektiva. Více informací a mapa tady, aktuální novinky můžete sledovat na Facebooku.

Trutnov trails
Trutnov trails

Bikepark Vlčka

Když už je řeč o Trutnov Trails, poblíž je trochu opomíjený Bikepark Vlčka. Je to malá lokalita s hustou intenzitou překážek, kde si můžete skvěle potrénovat techniku. Žádný velký kopec, žádná lanovka, ale od loňska nové úseky trailů a nové překážky, vše pěkně udržované.

Rychlebské stezky

Rychlebáci letos na jaře vybrali v rámci kampaně na HitHitu milion a čtvrt na stavbu nových trailů. Ty teď teprve vznikají, ale v průběhu roku by se mohly průběžně otevírat. Již připravenou novinkou je technicky náročný trail Velbloud a ostatní starší traily jsou ready. Otevírat by se mělo 30. května, ale možná se to nakonec podaří o něco dřív, sledujte Facebook.

Bikepark Peklák

V Bikeparku Peklák se začalo přes zimu ve velkém rozšiřovat. Vedle stávajících sjezdových tratí s technickým povrchem tu totiž přibudou i flowtraily s udusanými klopenkami a boulemi. Na své si tak přijdou jak začátečníci, tak pokročilý jezdci. Bikepark otevírá v pátek 1. května, nové flowtraily budou ale dokončeny až v průběhu léta. Info sledujte zde.

Bikepark Kareš

Kareš je úžasnou ukázkou, jak se dá i na malém kopci rozehrát velké bikerské divadlo, podívejte se na loňský report. Přes zimu zde přibyly další nové tratě a překážky, na výběr tak bude ještě o něco více možností, kudy se vydat dolů. Bikepark otevírá 1. května.

Bikepark Kopřivná

Vyloženě nové tratě nepřibyly, ale provozovatelé se pustili do kompletní revitalizace stávajících tratí. Hlavně Funtrail prokoukl, je rozšířený, vyčištěný a přepracované jsou zatáčky i překážky. Vypadá jako fungl nový trail. V bikeparku se teď ještě stále maká, otevírat se bude poslední květnový víkend. Více info na Facebooku.

Bikepark Kopřivná
Nový Funtrail v Kopřivné

Březovský trail

Menší bikerská lokalita jižně od Svitav nabízí tři traily odstupňovaných náročností. Oproti loňsku byla přebudována horní část černého trailu a hlavně byl kompletně inovovaný červený trail. Borci si tu mákli a jestli pojedete okolo, určitě to běžte zkontrolovat. Ale pozor, stezky jsou zatím stále uzavřeny kvůli těžbě dřeva. Info ohledně otevřené sledujte na Facebooku.

Trail Park Klínovec

Ani na Klínovci nelenili. Závěrem loňské sezony se podařilo dokončit trail Baron v plné délce šesti kilometrů, teď prošel ještě údržbou a drobnými inovacemi, stejně tak červený Rubin. Nahoře vás pak čeká úplně nový pumptrack. Otevírá se v pátek 1. května, zatím však bude uzavřený modrý trail Azur, ten se musí ještě dočistit.

Trail of Life

Bikerská lokalita na samém jihu Moravy se letos předvede s novými flowtraily pro začínající jezdce. Jinak se můžete těšit na ty stávající a bikerské okruhy po okolí. Otevírá se rovněž 1. května.

Trail of life

Single Trails Bílá

Beskydský bikepark s lanovkou nabízí sice jen dva traily, ale snaží se je vylepšovat a zatraktivnit. Loni proběhla velká revitalizace toho lehčího, letos se tu chystají s podobnou razancí přestavět i červeného Medvěda. Zatím je Medvěd v původním stavu a bikepark se otevírá 1. května.

Bikepark Špičák

Otevřeno mají od 1. května a lákají zde na nové dřevěné překážky, které zpestří stávající tratě. Na těch se jinak nic zásadního nemění, jsou každopádně všechny vyčištěné a sjízdné.

Bike Arena Vsetín

Bike Arena Vsetín dostala dotaci na revitalizaci trailů a hned se do toho pustili. Některé traily už jsou opravené a otevřené, ale ne všechny. Aktuální info sledujte na Facebooku.

Singletrail Moravský Kras

Traily v Jedovnicích a v brněnském Mariánském údolí jsou již otevřené a po celé délce sjízdné. Žádné nové pro letošní sezonu nepřibyly, ale z novinek potěší revitalizovaná černá trojka v Jedovnicích, která už se potýkala se silně vydrolenými pasážemi. Teď se svezete opět po hladkém povrchu a bezpečněji.

Boskovické stezky

Také z Boskovic hlásí inovace na trailech, přibyly nové klopenky a skoky. Aktuálně jsou traily otevřené a sjízdné, ale ne všechny. Modré spojovací traily ve spodní části lokality byly silně zasaženy těžbou dřeva a aktuálně jsou neprůjezdné. Info o stavu sledujte na Facebooku.

Trail u Jericha

Malá lokalita na jihu Moravy, která ale stojí za pozornost. Opět jeden z příkladů, že i na malém kopci se dá zažít spousta bikerské zábavy. Loni místní nadšenci museli máknout, aby vůbec pročistili a zprovoznili stávající traily, postavili ale přitom i nějaké nové překážky a nyní se pouštějí do obnovení černého trailu Roklina a jeho prodloužení. Aktuální info tady.

Bikepark Tanvaldský Špičák

Otvíračka ja plánovaná na 5. června, zatím probíhá nutná údržba a očista trailů po zimě. Nového nepřibude nic, ale razance oprav je podle fotek taková, že ty traily možná budou působit jako úplně nové. Aktuální info sledujte na Facebooku.

Pokud víte o dalších nových lokalitách nebo významných inovacích těch stávajících, dejte prosím vědět (tip@trailhunter.cz), doplním seznam.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

2 thoughts to “Nové traily v Česku: přehled novinek a doporučení, kam se letos vydat na kole”

  1. Chtěl bych se tě zeptat jestli pojedeš taky na Lipno nebo do Frymburku otestovat jaké tam jsou traily a taky někam do jižních Čech
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.