Výbava na lov trailů

Často se mě pod videi ptáte, na jakém kole jezdím a další moji výbavu. Tak tady to máte.

Kola

Do terénu na lov trailů vyrážím na kole Rock Machine Blizzard TRL 90-29. Má 29″ kola, kvalitní odpružení DVO se zdvihy 150/140 mm a osazení sadou Shimano XT. Na kondiční trénink, delší výlety a rychlejší přesuny používám gravel Rock Machine Gravelride CRB 900. 

Letos se stal Rock Machine mým oficiálním partnerem, ale jezdil jsem na jeho kolech i v předchozích letech. Můžu je tedy s čistým svědomím doporučit.

Ochrana a doplňky

Na hlavu beru přilbu POC Tectal Race SPIN, v záloze mám konvertibilní integrálku Bell Super DH Mips. Vyhovuje mi jezdit s batohem, ve kterém si vozím i vodu. A tak mám ve výbavě batoh CamelBak K.U.D.U. Protector 20, do kterého se vejdou i všechny věci na natáčení a má i integrovaný páteřák. Předloni jsem si trochu polámal páteř, tak už dávám na ochranu daleko větší důraz.

Letos jsem s terénem ještě trochu přitvrdil, a tak jsem na enduro výjezdy nebo do bikeparků pořídil vestu POC VP Air+ Tee, která má kromě zad i ochranu ramen a hrudi, což se obzvlášť s kamerou na hruďáku zatraceně hodí. A s tím pak už vozím jen malý lehký batoh CamelBak Lobo. To je ten oranžový, co můžete vidět ve videích.

Chrániče mám POC Joint VPD System na kolenou a loktech. Na oči dávám brýle 3M 2822/2821/2820 z obchodu s pracovními pomůckami – nepřekonatelný poměr cena/výkon! Když se ale jde na těžší terény a větší rychlosti s integrálkou, už to chce velké pořádné brýle, a to mám POC Ora Clarity.

Boty a oblečení

Nejradši mám na ježdění platfromy a na nich boty Five Ten Freerider Pro. Jsou to lehké a pohodlné držáky, ale pod dvou letech jsem je na drsnější ježdění doplnil ještě o robustnější Five Ten Impact Pro. Five Teny kupuju od kamarádů z Elementstore.cz.

Platformy mě baví i na hardtailu, ale tam jsem teď dal zase zkusmo nášlapy, do kterých zacvakávám MTB tretry Lake MX168 Enduro, které jsem dostal od českého distributora k nezávaznému vyzkoušení. A jsou fajn, takže stojí za doporučení a taky je sem tedy píšu.

Oblečení jsem začal trochu víc řešit až v posledních letech, kdy jsem zjistil, že i v tomto směru se ve finále nevyplatí přehnaně šetřit. Nakonec mám namísto hromady blbých dresů jen pár kvalitních. Vozím volné trika i kalhoty, dresy POC nebo Maloja, kalhoty nejradši Endura.

Rocday

Loni jsem se ale skamarádil s bikerama z Rocday a zásobili mě jejich oblečením, ať to zkusím a dám jim zpětnou vazbu. A je to něco, co nakonec moc rád doporučím a podpořím. Věci na obrázku výše můžete vídat ve videích. Za Rocday stojí dva enduro bikeři, kteří mají zkušenosti s výrobou textilu, a tak se pustili do výroby oblečení čistě  pro bikery. Mají super materiály, designy a vychytávky. Je vidět, že to dělá někdo, kdo na kole aktivně jezdí. Nakonec jsem je dal dohromady s kluky z Elementstore, a tak teď Rocday můžete koupit exkluzivně u nich.

No a střídám to taky s vlastním Trail Hunter dresem.

Záznam trasy, GPS do videa

Vyjížďky zaznamenávám hodinkami Garmin Fenix 5S Plus Sapphire. Nepoužívám je jen na kolo, ale jako chytré hodinky na běžné nošení, které využívám každý den a dokonce s nimi už i platím. Zkrátka ano, je to drahé, ale nelze to brát jen jako doplněk na kolo. Co se týče sportovních funkcí a záznamu trasy, poslouží velmi dobře i nižší modely. Na Garmin každopádně nedám dopustit, předtím jsem měl tři roky model Fenix 3, předtím Fenix 2 a jsou to hodinky, které prostě fungují, jsou odolné, dobře vypadají, měří vše od kola, přes lyžování až po plavání a hlavně se nemusí denně nabíjet.

Logy z hodinek pak slouží i pro promítání trasy, výškového profilu trailu a aktuální rychlosti do videa (k tomu ještě používám bezdrátové rychlostní čidlo, co k tomu Garmin prodává jako příslušenství). Do toho videa se to pak dá vtisknout pomocí softwaru Garmin Virb Edit.

Technika na natáčení

Tři roky zkoušení, pokusů a střídání techniky mě nakonec dostaly k tomuto setupu pro natáčení z trailů:

  • kamera na hruďák: GoPro Hero 7 Black + gimbal Feiyu Tech WG2
  • druhá kamera na mezizáběry: GoPro Hero 7 Black
  • foťák a záznamník externího audia: Samsung Galaxy S9+
  • mikrofony: iRig Mic Lav
  • příslušenství: GoPro Mic Adapter, Noname hrudní úchyt, stativ Joby Action

Videa stříhám ve Vegas Pro 17. Renderuju do 4K@60 fps v H.264.