Ostatní články

V Praze jsou singletraily pro horská kola. Moc zážitků ale nepřinesou

Singletrailová centra pro vyznavače horské cyklistiky se v Česku postupně rozšiřují. Většinou je najdeme někde v lesích, ale v Praze signletraily postavili i přímo ve městě.  Nachází se v letňanském lesoparku a nabídnou svezení o délce 5,5 km.

Mohlo by se zdát, že rovinaté Letňany nebudou k účelu stavby singletrailů moc dobře využitelné. Ale na území místního lesoparku již dříve vznikly navážkou suti dvě vyvýšeniny a teď našly využití. Bikeři si tak mohou užít výjezdy a následně i sjezdy z kopce.

Singletrail Praha Letňany
Singletrail Letňany, start červeného trailu

Žádný adrenalin

Letňanské singletraily jsou koncipovány tak, aby i na relativně malém území vznikla co nejdelší trať. Výsledkem je neuvěřitelná motanice trailu, který se klikatí kolem obou kopečků a využívá každý volný metr.

Výsledkem je, že jsou na trailu v hustém sledu velmi ostré zatáčky a rozjet se vyšší rychlostí je v podstatě nemožné. Žádné adrenalinové zážitky zde proto neočekávejte, a to nejen kvůli omezené rychlosti. Na trailech se totiž nachází jen velmi málo prvků, které by jízdu nějak zpestřily.

K dispozici jsou zde tři modré a jeden červený trail. Modré by měly být snazší a červený o něco náročnější, rozdíl ale není patrný. Všechno jsou to trasy po úzké pěšině vysypané štěrkem se spoustou zatáček. Štěrkový povrch je však sypký a zatáčky nejsou až na pár slabých výjimek klopené, a tak je potřeba opatrnosti.

Chvilku zde jedete do mírného kopce a chvíli zase mírně klesáte. Pokud chcete jet v tempu, znamená to rychlé střídání akcelerace a brzdění kvůli ostrým zatáčkám. Takový způsob jízdy je vhodný na trénink, ale hobby jezdce asi moc bavit nebude.

Singletrail Praha Letňany
Všude samý štěrk…

Slabě využitá příležitost

Na trailech se občas vyskytuje náznak klopené zatáčky, na jednom z modrých trailů je jeden skok a na červeném se nachází pár metrů dlouhá technická pasáž s kameny a dřevěnými překážkami (je mimo trail a lze ji objet). Kdyby takových zpestření bylo na trati více, hned by to byla příjemnější jízda, kterou by si návštěvník rád zopakoval. V současné době ale nic neláká objet si trasy víckrát za sebou.

Je rozhodně chvályhodné, že v Letňanech trasy pro horská kola vznikly. Je to skvělý způsob aktivního vyžití a je fajn, když se něco takového podaří realizovat i ve městě. Jenže v Praze výsledek neodpovídá tomu, kvůli čemu si bikeři singletraily tolik oblíbily – neužijí si zde dynamiku jízdy, terénní výzvy a zážitkové prvky na trase. Je to prostě jen štěrkem vysypaná klikatá pěšina.

Projeďte si letňanské singletraily na videu:

Inspirací pro Prahu by mohlo být Brno, kde v blízkosti centra města vznikly traily kategorie XC, na kterých se letos jely i závody mistrovství Evropy, a na okraji města jsou traily v Mariánském údolí, které vykouzlí úsměv na tváři rekreačnímu i sportovnímu jezdci. Vzorem by mohl být ale i Šumperk, kdy na velmi malém kousku obecního lesa vznikly flowtraily, které mají sice jen pár set metrů, ale poskytnou bikerům v součtu více zábavy než pět kilometrů letňanského štěrku.

Ale i tak zaslouží pražské singletraily pochvalu minimálně za to, že zde byla vůle je postavit. A teď se může přemýšlet o tom, jak je třeba časem přepracovat a udělat atraktivnějšími.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

2 komentáře: „V Praze jsou singletraily pro horská kola. Moc zážitků ale nepřinesou

  • Já se vůbec nedivím protože to je klasický pražský ,, Kocourkov“ stylem něco uděláme ale víme o tom prt. Pak přijedou k nám na chalupy a začnou rozdávat rozumy jak by to a tamto něco mělo být. Docela jsem se nad tím videem zasmál.

    Reagovat
  • Ahoj,

    staví se tam hodně, zkuste se tam podívat dnes a aktualizujte si to, je to škoda dělat negativní reklamu

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *