Ostatní články

V Itálii se jel unikátní závod na horských kolech – Pohár národů v enduru. Češi nechyběli

Ježdění na horských kolech ve stylu endura, tedy v náročnějším přírodním terénu, získává na oblibě, a tak vznikají nové příležitosti, kde si za závodit. Letos se proto oprášila myšlenka jednorázového světového závodu a pod záštitou Mezinárodní cyklistické unie (UCI) se o uplynulém víkendu jel Trophy of Nations – Pohár národů. Na startu stáli i Češi, ale při premiéře závodu se jim moc dobře nevedlo.

Enduro je disciplína poměrně mladá a ačkoli se už několik let jezdí světová série, oficiální mistrovství světa enduro ještě nemá. Trophy of Nations jeho funkci v podstatě splnilo, jenže ne úplně standardně – ačkoli svou kategorii měli i klasicky jednotlivci, hlavní závod startoval po trojčlenných národních týmech.

Enduro závod Trophy of Nations 2019

Do italského Finale Ligure, kde se závod konal, vyrazili i tři české týmy. V kategorii mužů startovali Petr Leták, Milan Myšík a Přemek Tejchman, v kategorii mužů do 21 let to byla trojice Maxim Adami, Vojtěch Bláha a Martin Pešťák, a v kateogrii žen Andrea Drengubáková, Dominika Durčáková a Míša Pačáková.

Závod se jel na pět rychlostních zkoušek, které vedly náročným, převážně kamenitým terénem. Finale Ligure je tradiční destinací pro vyznavače endura, kde o náročné sjezdové traily není nouze. Celkem na závodníky čekala porce 58 km a rychlostní zkoušky byly bolestně dlouhé. První trvala bezmála 40 minut, zbylé čtyři přibližně čtvrt hodiny. Na poměry českých závodů jsou to pořádné porce.

Enduro závod Trophy of Nations 2019

Českým závodníkům se bohužel moc nedařilo. Muži se potýkali s technickými problémy, ale ke cti jim budiž, že i když dva dojeli s defekty a třetí došel do cíle s kolem na rameni pěšky, vyhnuli se diskvalifikaci a s dvanácti minutovou ztrátou na předposlední tým z Jižní Korei závod dokončili. Zvítězil tým z USA. Mladší muži bojovali úspěšněji a obsadili 8. místo ze třinácti přihlášených týmů. Ženy jsou rovněž osmé, ovšem z osmi týmů. Rozdíly v cíli ale nebyly velké a bylo znát, že se na trati sešla nejužší světová špička.

Závod byl závodníky i četnými fanoušky pozitivně hodnocen a už je jisté, že se za rok pojede opět.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *