Ostatní články

Takové traily mohou být vzorem: v Šumperku vyrostly přímo u města

V Šumperku během podzimu vyrostly nové terénní stezky pro horská kola. Lokalita je to sice jen malá, ale je skvělou ukázkou, že i v menším lese přímo u města mohou vzniknout kvalitní zážitkové singletraily, které ocení širší sportující veřejnost včetně dětí.

Nové traily se nachází na severu Šumperka pod kopcem Kokeš. Nahoru se dostanete 550m dlouhým stoupacím trailem a dolů to můžete pustit třemi různými stezkami:

 • modrá: nejsnadnější s délkou 410 m
 • červená: středně náročný s délkou 250 m
 • černá: nejnáročnější s délkou 250 m

Traily jsou to tedy krátké, jen takové jednohubky. Projekt vznikl z iniciativy města, které na výstavbu poskytlo peníze a také svůj pozemek, který bohužel není nijak velký. Ale má to smysl i tak! Ačkoli jsou kratší, o zážitky na nich nebude nouze. Skvěle poslouží pro trénování jízdy na kole v terénu nebo na zaučení dětí.

Traily Šumpěrk
Pořádně vysoké klopenky i skoky

Na nové traily do Šumperka nemá smysl cíleně cestovat na celodenní biking jako třeba na Rychlebské stezky, Trutnov trails apod. Ale když pojedete kolem, na hodinku se tu můžete zdržet. Hlavně ale poslouží sportovně aktivním obyvatelům Šumperka, kteří si tu mohou zablbnout na kole po práci či po škole. Kéž by se nechali inspirovat i v dalších městech.

Singletraily Šumperk
Mapa trailů v Šumperku

Charakterem se jedná o flowtraily s udusaným podkladem. O zábavu se tu postará velké množství klopenek, terénních vln a pozvolných skoků. Náročnost je daná rychlostí – vše by měly zvládnout sjet i děti, snad jen na černé trase mohou mít ty zcela nezkušené trochu obavy z občas strmějších sklonů, ale nikde nejsou žádné záludnosti v podobě kořenů, rock garden či dropů. Kdo to naopak rozjede, ten se může pokládat do klopenek a využívat všechny příležitosti ke skokům.

Krátké, ale intenzivní

Traily projektoval a postavil zkušený trailbuilder Ondřej Hoigr, jehož práci můžete ocenit například na Superflow trailu v Rychlebských stezkách nebo v bikeparku v Říčkách. Na trailech se tedy i při jejich kratší délce neudit určitě nebudete.

Hned ale do Šumperka nespěchejte. Ačkoli už jsou stezky téměř dokončeny, počasí zatím nedovoluje finální úpravy. Oficiální otevření proběhne na jaře.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

25 komentářů: „Takové traily mohou být vzorem: v Šumperku vyrostly přímo u města

 • V Jižních Čechách, tam kde se těží vltavíny, tam to mají už dávno.

  Reagovat
 • Už zase další idioti co mi ničí les ,u Šumperka stojí díky takovým volům procházka pěkně za prd. Z jedná strany postaví naprosto nevhodně navrhnutý park ,na kopci pasťák ,z dalšího boku dráhu na disk golf a kolečko se nám krásně uzavírá novou cyklodráhou ,také tam vykáceli spoustu stromů ,většina stezek rozrytá ,houby tam nerostou ,vysoká tam nechodí a ptáci taky nikde. Úplně ty lesy posrali.

  Reagovat
  • Lesy ti posral KŮROVEC a 50 ti letá nesmyslná výsadba Lesů tvz nesmíšených! a následné plundrování ve jménu kůrovce!!!! Až na tu vichrici a polomy -to museli pan tátové doladil založení firem v číně a následnou výrobou přědr.sraček z českeho dřeva za babku….. TAK NEŘEŠ TAdy PAR TÝPKŮ CO SE SVÍMA SILAMA CHTĚJÍ BAVIT A NÉ FETOVAT NEBO CHLASTAT!!!!:NAPIŠ NA ŮŘAD AT DEVELOPEŘI VYNECHÍ JEDNO SÍDLIŠTĚ A S PEJSTEM MUŽEŠ CHODIT TAM
   PS: na houby si zajdi dál do lesa……..
   ATˇ žije ANDREJ A BAKAL 😀

   Reagovat
  • kamo, nevim odkud jsi a jestli vubec vis, jak tato lokalita mestskeho lesa vypadala? zbidacene misto plne bordela, keru, odpadku a houmlesaku (i kdyz slusnych), les se x hodin cistil a takovato uprava ho pozvadla na opetny les, kde je cisto.. ale pokud by ses chtel romanticky prochazet se starou ci lovit jeleny, tak bys musel rici mestu, ze nemas jiny les na tve aktivity.. ale treba te tu s detma ci starou potkame v prevleceni za normalniho bajkera co jen moc kouri 🙂

   Reagovat
  • Čím víc to někoho štve, tím víc si ty stezky užívám 🙂 Místo hnusného místa plného bordelu a bezďáků je zde konečně něco užitečného. Jen tak dál!

   Reagovat
  • Nedávno jsem tam byl a málem sem trefil srnku, takže vysoká chodí … Na spodních nádržích hned pod trailem spousta kačen, takže ptáci tam jsou taky a houby z kraje lesa nevím no, hodně štěstí i kdyby tam ty traily nebyly. Ještě bych to nechal rozšířit i do míst po sanatorce, která je X let zbouraná a jediný co tam zůstalo je hromada suti.

   Reagovat
  • Podle mě jediný ten idiot jak tu píšeš seš bohužel ty. Pokud máš opravdu rád procházky tak nevím co by si dělal na původním místě tohoto trailu. Dále disc golf tak tu píšeš i tam není nikdo kdo by tě měl ohrozit při tvém procházení a hub tam moc neroste. Naopak je místo konečně využité, není tu tolik bezdomovců a odpadků a to právě i díky discgolfu a ostatním. Nakonec bych se nedivil kdyby ti vadilo i nově vybudované dětské hřiště v lese které se nachází nedaleko. Jednoduše morousem seš a morousem zůstaneš, ať se tu stane cokoliv.

   Reagovat
 • Město není schopno zajistit v této lokalitě pořádek, ale na vymýšlení nesmyslů je peněz dost. Celkově je to v lesích okolo Šumperka na pováženou. Místo štěrku se na lesní cesty sypala asfaltová drť, těžba po kůrovci těžkou technikou zničila, co šlo. Po okolních loukách jezdí auta a Policie je k tomuto řádění netečná. Dobré místo ke konzumaci alkoholu, jak je tomu směrem na Nové Domky.

  Reagovat
  • Ahoj lidi, to postavil jeden borec co to má jako kampaň. A děti si tam pudou píchat tu marijuhánu. Jo určitě tam porostě konopí a lisohlávky, takže houby budou, všechno bude. A taky budou ti sportsmani sprostí a plivat na zem a až pude kolem ňaká stará bába, tak ji přátelsky pozdraví a zavolají a co ty nechceš jet s náma?

   Reagovat
 • Zase se mi divením kroutí hlava nad příspěvky Green420 a Jana Mikulova. Zřejmě jde o notorické stěžovatele proti všem a všemu kteří doma z gauče přes počítač protestují proti všemu, a kdoví jestli tam vůbec bydlí??. Jináč by nemohli psát takový hovadiny. Nejsem ze Šumperka ale stačilo mi se podívat na mapy.cz abych si udělal obrázek o kritice. Ten trail je na tak malý ploše že ji přejdete chůzí do 5 minut, a přitom hned vedle je les velký tři prdele. Pravděpodobně tito dva-tři kritici patří do nějaký skupiny ekofanatiků kteří znají a sledují tento web už z dřívějška, asi jako ekošpioni. Proti lidem ducha mdlého je potřeba se vždy ohradit nebo přerostou a nám svobodným a rozumným lidem otráví život.

  Reagovat
  • Jo přesně tak to bylo jak s Mtb telnickýma stezkama. Nesnáším tyhle stěžovatele a hatery. Když jedeme jezdit někam do parku tak nadávají ať si jdeme jezdit někam do lesa a když tam jdeme tak zase nějaký žabičkáři a stěžovatelové si stěžují že jim ničíme les. Všude říkají že češi jsou obezní a když jdou sportovat tak si stěžují na ničení lesa

   Reagovat
   • Přečti si zákon o lesich jezdit můžeš jen po cykootrasach. Cokoliv jiného je zbytečná diskuze.

    Začněte se chovat v lese a na loukach jako slušní lidé a né jak hovada a šmejdi.

    Reagovat
    • Zákon o lesích neznám a číst ho nebudu. Jezdit si budu kde se mi zamane, tedy vyjma chráněného území. Je úplně šumák fuk, jestli jdu po lese pěšky, nebo jedu na kole. Když se chovám slušně, tak není co řešit.

     Reagovat
    • Dem ven poď na férofku :))))). Posílám ti pětiampérový dělo jesi nevodvoláš :(((()))))). Mluju internet.

     Reagovat
    • …ty chytraku, precti si jej pozorne.

     Lesní zákon
     Výňatek pochází ze zákona č. 289/95 Sb.

     Zákon č. 289/95 Sb. o lesích § 20, bod j) říká: „V lesich je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.“

     Vysvětlení:
     „V rámci mimoprodukčních funkcí lesa plní les mimo jiné i funkci rekreační. Jednou z forem rekreace občanů je i jízda na kole, na koni, na lyžích nebo na saních. Současně však jde o formy, které mohou vést k poškození lesa, ať už k poškození nebo narušení povrchu půdy, poškození lesních porostů (zejména nárostu nebo kultur nebo kořenových náběhů dospělých stromů) apod. Účelem zákazu uvedeného pod písmenem j není omezit rekreační funkci lesa a její naplňování, ale chránit les. Proto se tento zákon nevztahuje na lesní cesty nebo vyznačené trasy.

     Lesními cestami se v této souvislosti rozumí všechny lesní cesty, tedy lesní cesty katastrované i nekatastrované, zpevněné i nezpevněné, ale i svážnice, zřetelné približovací linky apod., na kterých při jízdě na kole, na koni na lyžích nebo na saních nemůže dojít k poškození lesního porostu ani půdního povrchu, nebo alespoň ne způsobem, který by způsobil horší následek než např. přibližování dřeva.

     Vyznačenými trasami se v této souvislosti rozumí např. stezky značené turistickými značkami nebo jiným způsobem (např. tyčemi značené lyžarské trasy) nebo trasy vyznačené pro daný účel (např. pro jízdu na horských kolech) vlastníkem lesa nebo jiným subjektem se souhlasem vlastníka lesa.“

     Podle stanoviska Ministerstva zemědělství tento výklad zákona stále platí.

     Reagovat
    • Josef se ohání zákonem kterej ani sám nezná. Jezdit si budu kromě chráněné krajinné oblasti kde chci a ty mi v tom naštěstí nijak nezabráníš 🙂

     Reagovat
  • Navíc ta plocha, kde to je postaveno nebyla nic vhodného pro vycházky. To území bylo prošpikováno bezdomoveckými zemljankami. Takže to, že to tam vyčistili byl bych řekl ten pravý důvod, no ale tak aspoň budou ty stezky. Na večerní vyblbnutí to bude dobrý.

   Reagovat
   • Tam to bylo na trejly jasný. Kdybych tam bydlel, kopnu tam ilegál. Jenže rozumíš lidi změsta všechno hned regulujou a místo ilegálu si tam svévolně postavěj… KYLOMETR TREJLU A METROVEJMA KLOPENKAMA co bys rukou nevyházel. A to je samosebou neodpustitená věc. Odvolání, abdikaci, demisi ….

    Reagovat
 • Prvně se naučte spisovně psát,nedá se to číst kritici od pc.

  Reagovat
 • Bydlím kousek od Šumperka a už se těším na jaro až budou tyto stezky oficiálně otevřeny. Vemu děti, trochu si zařádíme a zablbneme a nemusíme jezdit nikam daleko. Jen věřím zastupitelům, že tento park neskončí v tom rozsahu, který je na mapách a že se ještě rozšíří. Myslím si, že v Šumperku a jeho okolí žije dostatečně velká komunita bikerů, kteří tyto stezky využijí a těch pár kritiků….asi je lepší si jich nevšímat, nechat je vykecat (tedy vypsat) a věřit, že tyto stezky prospějí k mnoha krásným chvílím stráveným na bajku. Čenda

  Reagovat
 • Kdysi dávno jsem jezdil na BMX. Když jsem s tím seknul a přešel na MTB, tak u nás v ŠPK po roce vyrostl skatepark. Loni jsem seknul s MTB a přešel na silničku. A hádejte – letos tu máme nádherný traily. Až budu končit se silničkou, město určitě vystaví cyklodrom 😀

  Každopádně velkej respekt pro ŠPK. To co tu vzniklo, má kvalitu a smysl. Ne jako zábřežská bikroska, kterou téměř nikdo nechtěl (většina lidí bojovala za dirty nebo skatepark co vím…) a na kterou bez povolení nesmíte ani páchnout. Buďme rádi za Šumperk…..

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *