Bikepark Kraličák: Nový cíl, kam vyrazit s kolem

Další lyžařské středisko se naplno vrhlo do letního provozu a vítá horské cyklisty. Jde o Kraličák, areál pod kopcem Štvanice v Jeseníkách. K dispozici je výletní zelený trail, který zvládne projet snad každý cyklista, dva skákavější traily červené barvy a několik černých enduro trailů.

Do areálu dojedete za dvě hodiny z Brna nebo Ostravy, o hodinu déle trvá cesta autem z Prahy. Dorazit se dá i vlakem – ten dojede do Starého Města, odkud je to k lanovce Kraličáku pět kilometrů po rovině. Pokud dorazíte z větší dálky, doporučuji naplánovat výlet rovnou na několik dní a navštívit i další bajkerské lokality v okolí. Hned ve vedlejším údolím je Dolní Morava, nedaleko je Singltrek Suchák a zajet se dá i na Rychlebské stezky, Kouty nebo bikepark Kareš.

Od začátečníků pro enduro experty

Výchozí místo bikeparku je v obci Stříbrnice. Najdete zde velké parkoviště, pokladnu, malé bistro a hlavně také spodní stanici lanovky, která vás vyveze na kopec. Lanovka je moderní a rychlá.

Značení trailů je trochu matoucí, ať už v terénu nebo na mapě. V terénu koukejte po menších dřevěných sloupcích, na mapě pak ignorujte nepřehlednou směs čísel a orientujte se prostě jen podle barev trailů.

Pro začátečníky je určen výletní zelený trail, který je technicky nenáročný, má jen mírný sklon a víc než adrenalin je jeho předností spousta pěkných míst, které po cestě potkáte. Vojenská opevnění, pěkné výhledy, jezero na koupání, občerstvení, houpačky… Šest kilometrů zábavy pro celou rodinu. Další průjezdy si pak můžete ozvláštnit odbočkami na modré traily, které jsou lehce strmější, ale stále velmi snadné. Výlet si tak natáhnete přes kopec do obce Hynčice pod Sušinou, kde na bikery čeká bike bistro Kolovna s půjčovnou elektrokol. Zpátky do Stříbrnic se ale musí kousek vyšlápnout za své.

Náročnější svezení nabídne červený trail. Na něm už jsou větší klopenky a skoky, které jsou řešené formou lavic a dají se bezpečně přejet. Ovšem pozor, kdo už má skákání trochu v ruce, ten zde bude s jistotou skoky přelétávat. Přirozená rychlost trailu k tomu totiž vybízí a zkušenějším jezdcům proto radím raději skoky srážet, nebo si na trailu průběžně přibržďovat.

Druhá část červeného trailu směrem do Stříbrnic už má trochu jiný charakter – skoky jsou zde delší a terén placatější, je proto nutné naopak šlapat pro získání potřebné rychlosti. K ideálu by si červený trail zasloužil ještě trochu doladění a hlavně také dokončení. Nyní končí na louce, kde se napojuje na černý enduro trail plný kamenů a kořenů. To může jezdce očekávající červený vyhlazený flowtrail docela překvapit.

Červený trail se ale v půlce rozděluje. Druhá půlka vede opět do Hynčic ke Kolovně. V této části je podobný jako v té horní – pěkné klopenky, do toho nějaké kratší skoky.

Nakonec tu máme pětici černých enduro trailů. Jsou to legalizované rychlostní zkoušky ze závodů Enduroserie a už je to svezení jen pro zkušenější bajkery. Očekávejte kameny, kořeny a strmější sklon.

Slibný začátek

Na bikeparku je znát, že je teprve čerstvě otevřený. Značení občas vázne, trailům by leckde prospělo doladění a bajkerů tady zatím moc nepotkáte. Dole u lanovky se navíc ještě dodělává dětský trail. Do budoucna je to ale slibná lokalita a už teď jsem se v Kraličáku docela dobře bavil. Kromě trailů je tu i bobovka a pěkná, volně přístupná rozhledna.

Mapa a užitečné odkazy

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.