Bikepark Szczyrk: Dlouhé traily v polském stylu

Občas jsou některé zahraniční bikerské lokality natolik blízko českých hranic, že se mohou stát oblíbenou destinací i pro české návštěvníky. To je i případ polského bikeparku Szczyrk, který bude zajímavý především pro ty z vás, kteří bydlíte v severovýchodní části Česka. Do Szczyrku autem dojedete za necelou hoďku a půl z Ostravy, tři hodiny z Brna a pět z Prahy.

Szczyrk je něco jako polský „Špindl“, zkrátka v Polsku oblíbené lyžařské středisko. Na kopcích je tu několik lanovek a dlouhé sjedovky, dole v údolí pak spousta restaurací, ubytování, půjčoven a tak podobně. V létě to celkem frčí pěší turistika, ale stále intenzivněji i biking. Vznikl tady totiž bikepark.

Dvě lajny, čtyři traily

Bikepark najdete u hlavní gondolové lanovky na konci obce. Tato lanovka vás vyveze už poměrně vysoko, ale na konci můžete přestoupit ještě na sedačkovou lanovku a nechat se vyvézt až na vrchol kopce. Z něj pak vede dvojice hlavních trailů.

Modrý trail je flow trail se skoky a klopenkami, ovšem nečekejte dokonale vyhlazenou dálnici. Z povrchu tady občas kameny vylezou a trail je v některých částech trochu surovější. Ale sklon není nikde příliš prudký a trail je přehledný, tak si ho mohou užít i začínající bikeři. Jestli ale nechcete být moc vytřepaní, raději vezměte (nebo na místě půjčte) celoodpružené kolo.

V první půlce kopce se modrý trail nazývá Hip Hopa Air. V mezistanici lanovek končí a navazuje na něj modrý trail Hip Hopa Flow. Ten už pak vede až úplně dolů ke kabinkové lanovce. Kdo má raději více skoků, ten může zůstat jezdit jen na sedačkové lanovce nahoře a dávat si Hip Hopu jen ve její horní „Air“ části, kdo raději klopené zatáčky a pumpování, ten může jezdit jen druhou část.

Jinak je to ale jeden hodně dlouhý trail s délkou přes 7 kilometrů. Náročnost i charakter zůstává, liší se jen hustota skoků – těch je v horní části víc a jsou i delší, vše je ale řešeno formou lavic nebo dvojboulí, takže lze skoky bezpečně přejet i pomalejší rychlostí.

Mapa bikeparku Szczyrk

Podobně rozdělený je i červený trail. V horní části kopce obsluhované sedačkovou lanovkou se nazývá Zboj, v druhé půlce kopce obsluhované kabinkovou lanovkou má jméno Otik. Jsou to tedy dva traily, ale opět na sebe navazují a můžete je jezdit jako jeden hodně dlouhý. Na rozdíl od modrého trailu už se horní a dolní část červeného moc neliší, je to oboje enduro jak vyšité.

Zboj i Otik nabídnou ostré svezení v přírodním terénu. Čekají tam na vás nástrahy v podobě strmějších sjezdů, kořenů, kamenů a těsných průjezdů mezi stromy. Náročnost ale není nijak extrémní, stejně tak skon. Zkrátka to nejsou sjezdové tratě, ale „tak akorát“ enduro. Traily jsou pestré a zábavné, střídají se rychlejší pasáže s technickým kličkováním mezi stromy a občas přijde i nějaký ten skok.

Otesanek je černý trail, který není pro každého

Ve spodní části se od Otika odpojuje černý trail Otesanek. Charakter zůstává podobný, ale strmost razantně vzroste. Trail není nijak dlouhý a extrémní strmostí překvapí jen jedna část, ale i tak už to chce hodně odvahy a ideálně i sjezdové kolo.  

Ačkoli trailů na kopci není moc, díky své délce zabaví i na celý den. Další traily se připravují a největším lákadlem bude černý trail pod kabinovou lanovkou s většími skoky a klopenkami. Přibýt by měl i další červený enduro trail.

Všechno, co byste mohli potřebovat

Protože je Szczyrk velkým lyžařským střediskem, je tu i přes léto bohaté zázemí restaurací a ubytování. Doporučit mohu hotel Gronie Ski&Bike téměř naproti lanovky, kde jsem sám přebýval a výhodou je, že za každou noc ubytování máte rovnou i denní bikepass na lanovku.

Přijel jsem půjčeným elektroautem, tak jsem využil hotel. Konkrétně Gronie Ski&Bike

V zázemí bikeparku jinak najdete i půjčovnu kol značky Scott, bikeshop s příslušenstvím, bistro, boxy na umývání kol a také obrovské parkoviště hned u lanovky.

Pokud se do Szczyrku vydáte, pojedete kolem města Bílsko-Bělá, kde je další bajková lokalita zaměřená především na enduro. Na biketrip do Polska si proto klidně vyčleňte i několik dnů a nudit se nebudete.

Užitečné odkazy

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *