Trailpark Bukovka: Nový bikepark v areálu Buková hora v Červené vodě

Všude v Česku vzniká spousta nových trailů, ale když se otevře nový bikepark na poměrně velkém kopci s čtyřsedačkovou lanovkou, tak je to větší událost. A ta se teď udála v areálu Buková hora. Spustili „velké lano“ i bikerům, nakopali první flowtrail, zpřístupnili lesní enduro a pro děti nebo na rozjetí mají minibikepark se třemi dalšími traily. A to je teprve začátek.

Areál Buková hora je známým lyžařským střediskem na východním okraji Orlických hor. Je to autem 1:40 hod z Brna, 2:20 hod z Prahy a 1 km od bikeparku má zastávku i vlak. Sám jsem měl dlouho Červenou vodu v hlavě „uloženou“ jakožto oblast spadající ještě do Jeseníků, ale ty začínají až o pár kilometrů dál na západ.

Podrobné představení trailů ve videu:

Modré flow, enduro a minibikepark pro děti

Hlavním lákadlem je pro začátek modrý flowtrail s vyhlazeným povrchem a spoustou klopených zatáček. Je to trail cílený na bikery všech úrovní. Ti začínající se nemají čeho bát, protože sklon trailu je jen mírný a nemá žádné náročné překážky. Kdo už je trochu vyježděný, může to nechat rozjet a užít si pumpování na boulích a dynamiku v klopenkách. Trail má aktuálně cca 4 km, ale do celkové délky sjezdu 6 km ho ještě doplňují přejezdy po šotolinových cestách. Do jara 2024 by měl být hotový v celé své délce 7,5 km.

Vedle toho jsou k dispozici i enduro traily, které v lese zbyly po závodech Blinduro. Jeden z nich vedl částečně pro prastarém trailu, který v areálu vznikl už před dlouhými lety, ale tehdy ještě nebyla vůle na jeho legalizaci a údržbu. Teď už je všechno jinak a na základě tohoto trailu začne vznikat nový červený trail s řadou přírodních překážek a středně náročných skoků. Měl by být hotový příští rok.

Dále se chystá černý trail a další traily různých obtížností i na druhou stranu kopce směrem do Čenkovic, kde je druhá lanovka. Co už si ale můžete zkusit teď, to je Minibikepark. V zázemí dole pod kopce vznikly dva traily pro výuku začátečníků a dětí, a jeden pro nacvičování skoků. Tyto traily nejsou dlouhé a na jejich začátek si snadno vyjedete sami, případně je k dispozici malý vlek. Ten se hodí především dětem.

Hlady vás nenechají

V zázemí bikeparku je dále pumptrack, restaurace a velké parkoviště s možností zastavení s obytným autem na noc. K dispozici jsou i elektrické přípojky a kus trávy na postavení stanu se případně také najde. Ale v těsné blízkosti areálu jsou i pěkné nové apartmány, které v zimě slouží lyžařům a v létě předpokládám, že bude ubytovací kapacita volná.

Na více dnů však samotný Trailpark Bukovka zatím zábavy neposkytne. Nicméně spousta dalšího vyžití je v okolí. Za patnáct minut jste na Dolní Moravě nebo Singltreku Suchák, něco přes půl hodiny vezme cesta do bikeparku Kraličák.

Bikepark je nově otevřený a v záběhu, proto zatím chybí i některé prvky „základní výbavy“. V přípravě jsou boxy na umývání kol a v místní půjčovně by se měla rozšířit nabídka i na kola vhodná do bikeparku. Teď je tam k dispozici jen pár výletních elektrokol. Věřím, že se tu objeví i bajková škola, protože zázemí na výuku je tu skvělé. Ale do té doby, než se bikepark rozvine nás může těšit alespoň snížená zaváděcí cena za bikepass. Více info na SkiBukovka.cz.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.