Tip na zajímavá světla nejen na kolo: Knog Plus

Nejsem vyznavačem ježdění na kole po setmění, beru to spíše jako nutné zlo. A tak světla na kolo řeším jen jako pohotovostní nouzovku pro případ, že se do tmy nestihnu vrátit. O takových světlech už byla řeč. Když jdu do tmy sportovat cíleně, tak beru výkonnou čelovku, která je taková univerzálnější než specializovaná cyklosvítilna, o té už byla taky řeč. Jenomže teď jsem dostal světla ještě trochu jiná, která by mě asi samotného nenapadlo koupit, ale přitom je teď používám nejčastěji – Knog Plus.

Knog Plus jsou světla, která neslouží ani tak proto, aby člověk viděl, ale aby byl viděn. A tuhle funkci zastanou velmi dobře. Dostal jsem je ve dvojici v rámci Twinpacku – tedy bílé dopředu a červené dozadu. Dají se koupit i zvlášť, ale to přijde zbytečně draho.

Přímo do USB

Jsou to světla mimořádně lehká a poměrně malá. Ne ale zas tak malá, jako bodová světla. Tady září podlouhlý světelný pásek, a to silou 40 lm bílým světlem vepředu a 20 lm červeným světlem vzadu. Mohou svítit trvale, nebo blikat, k dispozici je celkem 5 módů, v tomto směru žádné překvapení.

Překvapující je ale třeba jejich výdrž. I při těchto rozměrech a hmotnosti dají teď v zimě cca 7 hodin blikání s plnou intenzitou. Je to spíš jen takový posčítaný odhad z praxe, výrobce udává až 10 hodin blikání nebo 2 hodiny stálého svícení naplno. Dá se tomu věřit. Baterky měnit netřeba, stačí světla strčit do USB portu a dobít. Přímo do portu nabíječky nebo počítače, žádný kabel!

Ale úplně nejlepší je na těchto světlech způsob uchycení. Zaprvé se nabízí připevnění „gumičkou“, což u světel preferuji – instalace je rychlá a na kole po odejmutí nezbudou úchyty. A zadruhé je tu uchycení formou spony.

Zaháknout kamkoli

Samotná světla totiž konstrukčně tvoří sponu, kterou můžete zaháknout kamkoli. A tak přední světlo zaháknu za ramenní popruh na batohu a zadní na batoh zezadu. Drží to dobře a svítí tam, kam má. Na kole to stále občas doplňuju třeba ještě standardními světly na řidítka a sedlovku, když vím, že pojedu po silnici delší dobu. Ale na kratší dojezdy za soumraku z lesa si vystačím s Knogy.

Kdo mě ale trochu sledujete na Instagramu či Facebooku, tak víte, že na každodenní dojíždění do práce používám kromě kola různá přibližovadla, ať už v podobě klasického longboardu, nebo elektrického skateboardu. Ještě loni jsem jezdíval i na BMX kole, i když to už jsem vyřadil. Osvětlení jsem měl jen zezadu na batohu formou starší cykloblikačky s plastovou sponou, vepředu jsem občas vzal čelovku na přilbu. Ale oboje jsem věčně zapomínal. Malé Knogy teď ale nosím v kapse pořád, a když je potřeba, připnu je na batoh nebo bundu. A skvěle se hodí i na běhání.

Na světlech je znát dobré konstrukční zpracování, výrobce slibuje i vodotěsnost a hlavně je tu ten vychytaný úchyt – aby vám při použití ve formě spony nepřekážely háčky na připnutí gumičky, jsou samotné svítilny k základně úchytu připevněný magnetem.

Tak ještě jednou díky Ježíškovi, a jestli vás to zaujalo, tak víc info je tady a prodává se to třeba tady.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.