Řecko a horská kola: Na Karpathosu to jde dohromady

Během zimy mi napsal jakýsi Jirka, že už žije pět let na řeckém ostrově Karpathos a že se mu tam rozrůstají traily pro horská kola. Sám na nich maká a rozhoupal tamní komunitu, aby se rozvoji trailů více věnovali. Prý se mám dojet podívat. Zprvu jsem si říkal, že kvůli pár trailům nějakého bláznivého Čecha přece nepoletím kamsi do Řecka. Jenže pak jsem to začal trochu studovat a nakonec jsem koupil letenky.

Tohle je totiž úžasná příležitost, jak spojit válení u moře a unikátní bajkování v jedné dovolené. A může to být inspirativní pro mnohé z vás. Nejdřív jsem zvažoval, že bych se na průzkum vydal už časně zjara, dokud je u nás ještě nepříjemná zima. Ale nápad zaletět se ohřát do Řecka vzal za své, když jsem zjistil, že jsou lety poměrně drahé a s nutným přestupem. To se však změnilo koncem května, kdy aerolinky začaly spouště sezónní linky – najednou se začalo létat přímo z Vídně nebo z Prahy a cena spadla pod devět tisíc. Sice už jsem měl kalendář docela plný, ale tři dny se v něm ještě našly, tak hurá na Karpathos!

Situaci mi ulehčil právě onen Jirka, který na ostrově provozuje půjčovnu kol, tak jsem využil nabídky si jedno celopéro půjčit. A protože jsem přijel ve všední dny a byl teprve začátek června, turistický provoz na ostrově byl ještě celkem vlažný a Jirka mi mohl dělat průvodce. Díky tomu jsem během třech dnů poznal většinu z tamních trailů.

Dokonalou představu o ježdění na Karpathosu si uděláte z videa:

Traily a služby pro bajkery nejsou na Karpathosu v takovém množství jako třeba ve Finale Ligure nebo na Madeiře. Tady je biking teprve v zárodku. Ale díky tomu má ježdění občas prvky freeridu a zapsaný segment na Stravě z místních trialů ještě valná většina bikerů nemá. Zkrátka je to tady takové dobrodružnější a na bikery tu občas koukají jak na mimozemšťany. Přesto už tu ale začalo fungovat i shuttlování, neboli vyvážení bikerů na vrcholky místních hor k začátkům trailů – kopce tu totiž kupodivu nejsou malé a nejvyšší hora má 1215 m.

Pokud by vás biking na Karpathosu zaujal a chcete více informací, půjčit kolo nebo objednat shuttle, ozvěte se Jirkovi:

  • Volání: +306 989 805 142
  • Whatsapp: +306 989 805 141
  • E-mail: Karpathos.bike@ion-club.net
  • Instagram: @jirirejnek

Nejen kolo, ale i windsurfing nebo lezení

Kolem hlavního města Karpathos je připravený menší okruh s několika traily, který si můžete snadno objet sami. Stihnout se to dá i za hodinu až dvě, ale dá se to natáhnout ještě i na druhou stranu města a výlet si prodloužit.

Trail Hunter

Už trochu delší a technicky zajímavější traily jsou na jihu ostrova. K těm už jsme se vyváželi autem, ale vedou k nim mírně stoupající silnice nebo prašné cesty, takže se k nim dá celkem pohodlně dostat i vlastními silami. Je to nějakých 300 výškových metrů. Delší zajímavé traily jsou tu jen dva, ale pak je tu ještě takový kaňon, kde se dá s kolem dobře blbnout. S výjezdy autem se tu opět zabavíte tak na dvě hodinky, a to si ten nejlákavější trail dáte i dvakrát.

Zkrátka ježděním u města nebo na jihu nikdy nezabijete celý den, stačí jen pár hodin ráno, kdy je ještě chládek. Jakmile slunce začne více hřát, můžete přepnout se zbytkem rodiny do klasického dovolenkového módu a chladit se na pláži zmrzlinou a mořem. Nicméně my jezdili i během poledne a nebylo to s tím vedrem nijak strašné – zaprvé byl ještě červen a hlavně pořád pofukoval svěží vítr.

Vítr ke Karpathosu patří a je zde díky tomu jeden z nejlepších spotů pro windsurfing na světě. Tak můžete sporty kombinovat – dopoledne strávit na kole a odpoledne právě na surfu. Anebo můžete zkusit i skalní lezení, protože v horách je 300 zajištěných cest.

Nejnáročnější traily jsou na severu ostrova a na ty už si vyčleňte celý den a objednejte shuttle. Téměř hodinu vám zabere, než tam vůbec dojedete a také už se jedná o větší kopce. Traily občas využívají starých kamenných chodníků, jsou strmé a plné kamenů. Ale je to zábavné technické ježdění, které korunují nádherné výhledy a unikátní cíl – městečko Olympos. Představte si něco jako Santorini, ale bez davů turistů. A můžete tam dojet na kole…

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.