Ostatní články

Cyklotrenažér vs. realita: Jak autentický je zážitek, když jezdíte na kole doma?

Cyklistika je mým primárním zájmem a na kolo sedám celý rok, tedy i v zimě. A ačkoli jezdím klidně i ve sněhu, v zimě jezdím přece jen o něco méně kvůli počasí a brzkému stmívání. A tak stále koketuju s myšlenkou pořídit si domů cyklotrenažér. Už loni jsem využil možnosti a cyklotrenažér Tacx Neo 2T jsem si půjčil, ale nakonec jsem s ním otestoval různé aplikace, chvíli na něm jezdil, ale nekoupil si ho na trvalé ježdění. Víc mě to táhlo ven jezdit na kole v reálných podmínkách. Jenže rok se s rokem sešel a dostal jsem chuť cyklotrenažér vyzkoušet zase, abych právě blíže prozkoumal, jak moc věrně dokáže simulovat dříve zajeté reálné výlety.

V tomto videu vám na jednom příkladu ukážu, jaké jsou v jízdách venku a uvnitř rozdíly:

Ale pokud raději čtete, tak bude následovat krátké shrnutí formou textu.

Virtuálně ve stopách reálného výletu

K testování mám k dispozici trenažér Tacx Neo 2T, který patří mezi nejpokročilejší na trhu. Podrobnosti o něm už jsem shrnoval ve starším článku, ale ve stručnosti: má brzdný výkon až 2,2 kW. dokáže simulovat stoupání až 25% a maximum točivého momentu je 85 Nm. Zároveň patří mezi nejtišší a díky přítomnosti setrvačníku dokáže simulovat i jízdu z kopce. Nevýhodou je vyšší cena, která je aktuálně 33 tisíc korun, ale bavíme se tu o špičce, existují i cenově dostupnější trenažéry.

Cyklotrenažéry se dnes využívají především v kombinaci s aplikacemi jako je Zwift, Rouvy nebo Tacx, a populární jsou především mezi silničními cyklisty, kteří tak mezi sebou mohou virtuálně závodit. Jak fungují už jsem zkoušel dříve, ale tentokrát jsem se zaměřil na srovnání virtuální vyjížďky s tou opravdovou. K tomu člověk ani nepotřebuje propojovat cyklotrenažér s počítačem nebo telefonem, stačí chytřejší cyklopočítač. Já k tomu využil Garmin Edge 830 Pro.

Nejprve jsem s cyklopočítačem zajel běžnou vyjížďku venku a následně jsem se vydal virtuálně po stopách tohoto záznamu.

Doma se hodí aplikace pro virtuální jízdy

Do kopce stejná dřina

Z měření vyplynulo, že simulace poskytne přibližně stejný tréninkový efekt jako reálná vyjížďka. Zejména kopce trenažér dokáže zprostředkovat opravdu věrně a je to dřina. Dávkování výkonu a rozložení sil se tak dá dobře natrénovat i doma, abyste pak v reálu na kopci mohli zajet lepší čas. Vynaložená energie i průběh sklonu kopce zkrátka dobře odpovídají realitě.

Horší je to ve sjezdech. Ačkoli mám k dispozici pokročilý trenažér se simulací jízdy z kopce, logicky nemůže fungovat úplně stejně jako v reálném sjezdu – tam totiž dochází k samovolnému rozjíždění až do vyšších rychlostí a jezdec je nucen přibržďovat. Trenažér ale žádnou brzdu nemá, a tak i když se z kopce setrvačník s elektrickou výpomocí roztočí, začne postupně zpomalovat. A tak i v prudkém sjezdu je nutné pro udržení rychlosti stále šlapat, byť jen naprázdno.

Test jsem absolvoval na gravelu

Měření mi kromě toho ovlivnila ještě jedna věc, a to jsou anomálie v GPS záznamu reálné trasy. Dospěl jsem k závěru, že vlivem drobných nepřeností v GPX záznamu způsobených lesem či vysokými kopci a neideálním výhledem na satelity, dochází k drobným výkyvům nadmořské výšky v záznamu. Při uložení do služby Garmin Connect sice dojde ke korekci a vyhlazení záznamu, ovšem při načtení do trenažéru se jede podle surových dat. To pak způsobilo občasné krátké výjezdy i v místech, kde měl být už jen vytrvalý sjezd.

Hlavně si najít motivaci

Trenažér tedy celkem věrně simuluje dřinu, kterou zažívá cyklista v kopcích a na trénink je to ideální nástroj. Sám jsem ale trochu bojoval s motivací a i při opakovaných testech jsem se vždy venku dokázal vybičovat k trochu větším výkonům než doma. Průměrný srdeční tep i jeho špičkové maximum mám venku zkrátka vždy o něco větší, stejně tak výsledný tréninkový efekt. Ale je to tím, že v domácích podmínkách při šlapání na místě hlava funguje prostě jinak. K motivaci dobře poslouží zmiňované aplikace jako Zwift nebo Rouvy a pokud chcete co nejefektivněji trénovat, asi je ve finále lepší používat je, než znovu objíždět své výlety z léta.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

2 komentáře: „Cyklotrenažér vs. realita: Jak autentický je zážitek, když jezdíte na kole doma?

  • Ahoj, super clanok, trenazer mam zatial obycajny bez rouvy, ale zaujal ma monitor. 40″? typ? Diky za info

    Reagovat
    • To je 43″ televize Samsung. Ten má dobré panely, které se v pohodě dají použít i jako monitor. A hlavně jejich software umožňuje nastavení bez úprav obrazu, prostě jen surově zobrazí to, co leze z grafické karty ve 4K a 60 fps. To některé televize neumí a obraz všelijak vylepšují, což se sice hodí pro sledování filmů, ale při zobrazení oken ve Windows už to ten obraz spíš przní. Tento Samsung je bez problémů.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *