Jedovnice: Singletraily, na kterých můžete začít

Pohodové ježdění po 20 km upravených lesních stezek a k tomu skvělé zázemí. Tím láká horské cyklisty Singletrail Moravský Kras v Jedovnicích. Sem si bez obav mohou troufnout i začátečníci.

Cyklistická destinace Singletrail Moravský Kras se nachází severovýchodně od Brna a má dvě centra – jedno je hned na okraji Brna v Mariánském údolí, druhé trochu dál na sever u obce Jedovnice. A právě o trailech v Jedovnicích teď bude řeč. Z Brna je to autem 20 minut jízdy, ale dá se tam z města dojet i přímo na kole.

Podívejte se, jak to v Jedovnicích aktuálně vypadá:

Traily pro všechny

Je tu přibližně 20 km singletrailů začleněných do třech okruhů. Jedovnické traily jsou stezky s upraveným povrchem, které se vinou skrz les v mírném sklonu. Na výchozí bod všech tří okruhů vás dovede společný stoupací trail a na samotných okruzích už pak převažuje sjezd. Ovšem nejede se pořád jen z kopce a výška se průběžně i opětovně nabírá, zejména na prvním okruhu.

Nenáročný terén předurčuje tyto stezky pro začínající či rekreační jezdce na horských kole, případně i děti. Na trailech nejsou žádné záludné technické pasáže, kameny či kořeny. Ale neznamená to, že by na nich byla nuda! O zábavu se postarají klopenky a boule. Stezka se neustále klikatí mezi stromy a pokud vás zrovna nezaměstná zatáčením, tak nabídne možnost pumpování. Náročnost je přímo úměrná zvolené rychlosti, a tak si na své přijdou i zkušenější jezdci, kteří si z pumpovacích boulí snadno udělají skoky.

Na tyto stezky nepotřebujete celoodpružené kolo, úplně stačí základní horské kolo s pevným rámem a sám zde jezdím rád i na gravelu. Naopak bych nedoporučil jezdit sem na kolech určených pro enduro nebo sjezd, vysoké zdvihy jsou tu zbytečné.

Restaurace, pumptrack i půjčovna celopér

Výchozím bodem singletrailového centra v Jedovnicích je základna v kempu u rybníku Olšovec. Poskytuje půjčovnu kol, v rámci které si můžete vyzkoušet i atraktivní celoodpružené modely. Dále nabídne restauraci, servis, bikerské kurzy, možnost umytí kola, dostatečně velké parkoviště a také kemp. Ostatně přímo v kempu totiž stojí. U základny je také malý pumptrack a skill zóna na trénování.

Při návštěvě nezapomeňte na příspěvek na provoz a údržbu stezek, kterému tady říkají trailovné. Na jeden den to je 50 Kč. Ačkoli zde už dlouho nevyrostly traily nové, tak i ty stávající potřebují průběžnou údržbu a hlavně také platbu za pronájem pozemků, na kterých stojí. To je poměrně unikátní situace, ale lesy zde nejsou státní a jinak by zřejmě realizace nebyla vůbec možná.

Mapa a užitečné odkazy

Oficiální mapa trailů v Singletrail Moravský Kras – Jedovnice

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.