V Brně vzniknou nové singltraily, v Jedovnicích bude s kopáním pauza

Před rokem se otevřel Singetrail Moravský kras, trailové centrum v Jedovnicích, 20 km severovýchodně za Brnem. Letos to ale budou mít Brňáci na kvalitní singletraily ještě blíž, stejná parta se totiž pustila kopání stezek v Mariánském údolí. Hlavním organizátorem je Petr Vaněk, který je mimochodem i šéfem organizačního výboru Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě. Zkušeností má tedy více než dost. Co v Brně chystá? A co bude nového v Jedovnicích? Na to nám odpověděl.

Singletrail Moravský kras

Jaká byla první sezóna na trailech v Jedovnicích? 

S loňskou sezonou jsme velice spokojeni. Potvrdili se předpoklady, že ježdění na trailech Čechy baví a že je hojně vyhledávají. Také se potvrdila úvaha výhody umístění stezek poblíž velkého města. Využití trailů tak není pouze víkendovou záležitostí, ale bikeři je využívají i v pracovních dnech. Samozřejmě víkendová návštěvnost je několikanásobně větší.

Singletrail Moravský kras
Singletrail Moravský kras

Máte přehled, kolik do Jedovnic přijelo bikerů?

Měli jsme po dobu třech měsíců na okruhu číslo jedna v úseku Duchoslav umístěn průjezdový měřič a po dopočítání dalších cca pěti měsíců, v rámci odhadu, jsme dospěli k číslu 35 tisíc bikerů. Na první sezonu je to podle nás úžasné číslo.

Jaké jsou nejčastější reakce? Co se nejvíc líbí a co naopak vadí?

Setkáváme se převážně s pozitivními ohlasy návštěvníků. Občas se někdo najde, kdo nějakou připomínku má, ale není to nic zásadního. Lidem se líbí plynulost a zábavnost trailů. Výhodu vidí také v tom, že stezky lze využívat i za mokra, když jinde je bláto. Trailům mokro vlastně svědčí. Velkou výhodu trailů vidí také v tom, že obtížnost je dána rychlostí, kterou se po stezkách bikeři pohybují. Jsou tak vhodné a sjízdné vlastně pro každého a jsou tak hojně využívány i rodinami s dětmi.

Připomínky se týkají převážně několika „nakopávacích“ prvků. Tyto však právě bikery posouvají v ježdění dopředu. Je potřeba přizpůsobit rychlost svým možnostem.

Četl jsem o problémech budovat další stezky v Jedovnicích. Už je jasné, na jak dlouho stopka bude? 

Na základě rozhodnutí pana rektora Mendelovy univerzity je další výstavba stezek na jejich pozemcích dočasně pozastavena, a to z důvodu zkoumání vlivu této aktivity na les a život v něm. Doufáme ale, že se nám podaří zástupce univerzity přesvědčit, abychom v budování mohli co nejdříve pokračovat.

A stihne se aspoň dobudovat nájezd ke dvojce, který už byl plánován loni?

Úsek na okruhu číslo dvě bude na jaře otevřen. Ještě na něm musíme dodělat pár oprav.

Singletrail Moravský kras
I stoupací trail vás tady bude bavit

Letošní plán na kopání stezek v Mariánském údolí už je byrokraticky zcela schválen a připraven, nebo se ještě může něco zvrtnout?

Okruh na pozemcích rodiny Belcredi, na levé straně údolí, jsme již začali budovat. Zatím se jedná pouze o čištění koridoru, protože tuhá zima nám neumožňuje kopat.

Okruhy na pozemcích Lesů České republiky, na pravé straně údolí, se ještě vyřizují. Jsme těsně před podpisem smlouvy. Máme kladná vyjádření stavebního úřadu a odboru životního prostředí Jihomoravského kraje, takže předpoklad , že by se stavět nemělo, je velice malý. Vlastně si to už ani nepřipouštíme. Jsme rádi, že máme vyřešeno i financování výstavby a to díky podpoře Jihomoravského kraje a města Brna, za což moc děkujeme.

Co konkrétně se chystá? 

V Mariánském údolí vzniknou tři okruhy o délkách cca 14 km, 8 km a 6 km. Z toho bude 22 km nově budovaných úseků, trailů. Zbytek jsou stávající lesní cesty.

Jaká bude náročnost nových trailů – modrá, červená, černá? Budou se provedením nějak výrazně lišit od stezek v Jedovnicích?

Bude se jednat o náročnost modrá, červená. Traily zase budou určeny pro všechny a jejich náročnost bude dána rychlostí. Již se zde nebudou objevovat vysoké klopené zatáčky a skoky jako v Jedovnicích na okruhu číslo 3.

Kdy se bude v Mariánském údolí otevírat? Stihne se to do léta?

Jak už jsem říkal, první okruh jsme již začali budovat. Ostatní okruhy jsou již také finálně natrasovány. Ještě uvidíme, jestli se budou okruhy otevírat postupně, nebo otevřeme vše najednou. To by potom bylo určitě až na podzim. V letních měsících bychom také měli začít s budováním základny, která bude podobná té v Jedovnicích.

Specialized Stumpjumper FSR

Jak vás bikeři mohou podpořit, ať už finančně, nebo fyzicky?

Podpora je možná ve čtyřech úrovních. První je členství ve sportovním klubu, který jsme při spolku založili. Členská základna nám dává mandát k jednání s institucemi a potencionálně nám dává šanci získat dotace, které jsou závislé na počtu členů a sportovní činnosti převážně dětí a mládeže. Budeme tedy rádi za každého nového člena.

Druhá je příspěvek za užití stezek a na jejich údržbu. Ten je možný uhradit na základně, nebo převodem na náš účet, který je uveden na www.singlekras.cz.

Třetí je finanční dar. Pokud by nám chtěl kdokoliv věnovat jakoukoliv částku, ať nás kontaktuje na e-mail info@singlekras.cz. Jméno nebo firmu takového dárce pak budeme prezentovat na www stránkách a na viditelném místě na Základně.

Čtvrtou pak bude pomoc při jarní brigádě, kterou zrealizujeme jak sleze sníh, led a bude vhodné počasí.

Singletrail Moravský kras
Základna dobře poslouží k doplnění energie

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.