Ostatní články

Trail Park Klínovec: tady si vybere každý

Klínovec je oblíbený lyžařský areál u západních hranic Česka, kde se v létě zprvu proháněli jen vyznavači čistokrevného downhillu. Jenže loni tam začaly růst parádní flow traily různých obtížností, na kterých si s kolem užijí všichni. Od rodin s dětmi po pokročilé bikery. Co vám nový Trail Park Klínovec může letos nabídnout, na to nám odpověděl Martin Píša, který má tamní traily na starost.

Trail Park Klínovec

Minulý rok jste otevřeli Trail Park a reakce prvních návštěvníků jsou pozitivní. Jaké jsou ale dojmy ze strany provozovatele?

Zájmem a reakcemi prvních návštěvníků jsme nadšeni. Zároveň jsme jim vděční jak za jejich opakované návštěvy, tak za kladnou zpětnou vazbu. Ačkoli to byla první sezona Trail Parku, považujeme ji spíše za nultou – nabídka byla zpočátku poměrně omezená, když fungoval pouze lehký trail Azur a sjezdová trať. Ale i tak jsme byli počtem návštěvníků i jejich hodnocením vážně mile překvapeni.

Nové flow traily vedou okolními lesy
Nové flow traily vedou okolními lesy

V polovině léta přibyla první polovina trailu Rubin a do konce sezony byly dokončeny ještě dvě sekce Rubinu, na kterých se jezdci mohli koncem podzimu svézt. Reakce byly snad ještě pozitivnější. Během sezony jsme také dostali šanci hostit finále Czech Downhill tour na sjezdové trati. Sezonu tedy hodnotíme ve všech ohledech kladně.

Kolik kilometrů trailů bude u vás na jaře bikerům k dispozici?

Sezonu začneme na začátku května, přesné datum se odvine od ukončení zimního provozu. Hned v květnu bude k dispozici celý trail Azur (10 km), celý trail Rubin (8 km) a sjezdová trať (3 km). První polovinu trailu Baron, který bude mít celkovou délku 6 km, bychom rádi otevírali v průběhu června. Zbytek pak během letních prázdnin.

Jaké jsou plány na rozvoj v roce 2017?

Projekt počítá se čtyřmi traily – Azur, Rubin, Baron a Downhill. Zbývá dokončit trail Baron. Rádi bychom ho měli komplet hotový před 1.9.2017. Jeho první půlku si ale snad jezdci budou moci dát již od června, dojezd k nástupu na lanovku bude po druhé polovině Rubinu.

Klínovec - mapa singletrailů
Mapa trailů na Klínovci

V současné chvíli jednáme o možnosti zařadit do sjezdové tratě několik lesních pasáží. Pokud budeme v tomto úspěšní, pokusíme se mít tyto pasáže hotové již na začátku května. Žádné velké změny na stávajících trailech nechystáme, samozřejmě kromě oprav věcí, co nefungují zcela podle našich představ.

A co pohled do vzdálenější budoucnosti – chcete se dále zaměřovat spíše na začínající nebo více zkušené bikery?

Naší filosofií je nabídnout takovou škálu trailů, že si u nás přijde na své jezdec jakýchkoli zkušeností. Celý projekt jsme takto koncipovali – máme trail pro úplné začátečníky i děti, středně obtížné stezky, ale i sjezdovou trať, na které se konalo finále Czech Downhill Tour 2016 a jezdí na ni trénovat nejlepší jezdci z Německa i Česka. Pokud se v budoucnu bude realizovat další fáze projektu, pokusíme se opět zahrnout co nejširší škálu různých tratí.

Trail Park Klínovec
Sveze se tu rodinka i zkušený biker

Líbilo by se mi, kdyby tu někdo jako pětileté dítě začal jezdit pod vedením svého táty na lehkých trailech a o pár let později vyhrál závod ve sjezdu. A v závodnickém důchodu může přijet na středně obtížné traily a užít si je s kamarády, manželkou nebo svými vlastními dětmi. Prostě, aby se sem mohl vracet v jakékoli fázi jeho bikerského života.

Trasování a samotnou stavbu trailů zvládáte svépomoci, nebo si přizvete nějakou výpomoc s bohatějšími zkušenostmi?

Již od začátku jsme se snažili využít služeb a názoru expertů. Projektování řídil Tomáš Kvasnička, hlavní postava Singltreku pod Smrkem. Spoustu rad jsme v začátcích dostali také od Toma Procházky, který nás zde v roce 2014 navštívil. Na Klínovci nám byl radit i Dafydd Davis. Tomáš Kvasnička pak dále dozoroval stavbu poloviny sekcí trailu Azur.

Trail Park Klínovec - Lehký trail Azur
Lehký trail Azur

Po ukončení spolupráce v létě 2015 jsme Azur dokončili svépomocí. Stejně tak jsme vlastními silami postavili Rubin v roce 2016. Ono ani nebylo moc jiných možností – stavba a její dozor vyžaduje každodenní přítomnost a není v našich možnostech na toto najmout například trail buildery z jiných koutů ČR nebo zahraničí. Naštěstí reakce na naší práci jsou vesměs velmi pozitivní a dá se asi usuzovat, že lehčí stezky jsme zvládli dobře.

Samozřejmě čím jezdecky náročnější trail a specifičtější prvky, tím více se obracíme pro rady, názory a nápady na lidi se zkušenostmi s takovým typem ježděním a stavěním trailů. O sjezdové trati to platí dvojnásob. Úzce spolupracujeme s několika jezdci z Karlových Varů, kteří se starali o původní sjezdovou trať. Tihle kluci znali podmínky v jakých trať funguje i její největší problémy nejlépe a jsme rádi, že jsme mohli stavět na jejich zkušenostech s místním terénem. Tento model se osvědčuje – kromě toho, že na trať máme také pozitivní ohlasy, bylo nám nabídnuto uspořádat závod iXS German Donwhill Cup v roce 2017 a my jsme tuto nabídku přijali. Vnímáme to i jako ocenění práce nás všech.

Kromě samotných trailů? Chystáte letos nějaké novinky v zázemí? 

Myslím, že doprovodná infrastruktura Trail Parku je již poměrně rozvinutá, máme restauraci, rychlé občerstvení, půjčovnu kol, servisní místa, mytí kol. Využít lze i sprchu. Na startu trailů je pump track a nějaké základní překážky. Skill centrum chceme ale určitě rozšířit o překážky pro středně pokročilé a pokročilé jezdce.

Trail Park Klínovec pumptrack
Pumptrack included!

A jsou letos v plánu nějaké zajímavé bikerské akce?

V plánu jsou dva velké eventy. V termínu 1.-3.9. nás čeká iXS German Downhill Cup a v termínu 30.9.-1.10. finále Czech Downhill Tour. Moc si vážíme, že nás organizátoři obou sérií chtějí mít ve své soutěži.

Pokud vás Trail Park Klínovec zaujal, naplánujte si tam letos cestu! A novinky můžete sledovat na Facebooku.

A na konec ještě oficiální video s představením Trail Parku:

https://www.youtube.com/watch?v=8E5tXYzmXAQ

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *