Ostatní články

Nejnáročnější technický trail v Česku je u Trutnova. Na kole tu sjíždíte skály

V Česku stále oblíbenější singletrailová centra nabízí pestrou škálu stezek pro horská kola od těch nejjednodušších až po náročné výzvy plné kamenů. Takové najdete zejména na Rychlebských stezkách nebo na Trutnov Trails. A právě v Trutnově se nachází i technicky nejnáročnější sekce, jakou v Česku můžete na kole oficiálně sjet, obávaný Whistler.

Název Whistler dostala sekce podle svého kanadského předobrazu. V českých podmínkách je sice násobně kratší a s daleko menším převýšením, než co bikery čeká v Kanadské Mekce bikingu, ale i tak to stačí na prvenství v žebříčku náročnosti českých oficiálních trailů.

Whistler sekce budí respekt

Sekce Whistler v Trutnově je tvořena skalními útvary ve strmém svahu a je součástí trailu Pod jeskyňkou. Celkově tvoří jen odhadem 150 metrů tohoto trailu, ale dají pořádně zabrat. Sekce má dvě možnosti průjezdu. I ta snadnější má právem černou barvu a bikery přes skalní dropy provede s pomocí dřevěné lávky, která překlene jedno z nejnáročnějších míst.

Těžší stopě sekce Whistler se rovněž říká „dvojitá černá“ a po skalách to vezme téměř na přímo. Průjezd na kole však nevyžaduje zkušenosti v oblasti cyklotrialu, tohle je zkrátka stále ještě sjezdový trail, který se dá projet a není nutné ho přeskákat. Dokonce se dá projet poměrně plynule, rychle a elegantně, ale to už vyžaduje mistrovské schopnosti ovládání kola.

Po velkých skalních schodech

Hobby jezdci na horských kolech se zpravidla při prvním pohledu na tuto sekci vyděsí. Už nájezd z obřího balvanu, pod kterým čeká metrová díra a dopad do kamenů, budí respekt. Na fotkách ani videu nelze dojem z překážky přenést. Už třeba proto, že po dopadu bezprostředně navazuje ostrý horizont dalšího špičatého balvanu, za který nevidíte. Vidíte ale hlubokou propast do skalní průrvy na pravé straně, kam můžete spadnou, když se „to nepovede“.

A tak to pokračuje dál po několika velmi strmých skalních schodech, které navazují jeden na druhý. Pak těsný průjezd po úzkém kamenném chodníčku podél skály a následuje závěrečný strmý sešup asi pět metrů dolů po skále vstříc kořenům a kamenům. Nabranou rychlost pak pomůže zkrotit další skalka, která už tentokrát poslouží jako wallride. A tím Whistler končí.

Není čas na rozmýšlení

Když si chcete sekci zkusit sjet, je vhodné si jednotlivé části sekce projít nejprve pěšky a poté najíždět na kole samostatně. Jakmile si ujasníte průjezd nejnáročnějšími pasážemi, můžete to zkusit celé najednou. Náročnost totiž spočívá i v tom, že jednotlivé části na sebe bezprostředně navazují a není čas na rozmýšlení.

Pokud nemáte dostatek zkušeností z podobných terénů na to, abyste si s projetím sekce poradili sami, hodí se využít pomoci instruktora. Sám jsem tuto sekci zdolal v rámci víkendového kurzu Dušana Mihalečka (kurz Vyšší pilotáž), což je bikerský instruktor, který dva roky působil přímo v originálním kanadském Whistleru. Ukáže optimální průjezd sekce, vysvětlí úskalí jednotlivých částí a poradí, jak se s nimi poprat.

V případě, že vás láká ježdění na kole v náročnějším terénu a hledáte nové výzvy, zajeďte si do Trutnova. Na tamních Trutnov Trails rostou nové trasy různých obtížností a také na nich se najdou místa, která prověří vaše schopnosti. A když vám přijde všechno snadné, zajeďte si na trail Pod jeskyňkou a zkuste pokořit Whistlera.

Poznámka o hodnocení náročnosti: Najde se samozřejmě nespočet ještě těžších terénů, které se můžete pokusit sjet na kole. Ale tento je na oficiálním trailu, sem na kole zcela legálně můžete. A z oficiálních trailů v Česku je to technicky nejnáročnější úsek. Náročnost nemá jednoznačně stanovená kritéria a některé sjezdové tratě v bikeparcích jsou náročnější třeba z hlediska délky skoků. Pokud jde ale čistě o trail a jeho povrch, Whistler vede. 

A nakonec video, jak se dá na Whistlera natrénovat a jak ho pak sjet:

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

3 komentáře: „Nejnáročnější technický trail v Česku je u Trutnova. Na kole tu sjíždíte skály

  • Ahoj,
    jel někdo kurz v nášlapech? Pokud ano, i nejtěžší část?

    Reagovat
  • Skalka na ve Špindlu na DH trati je o dost těžší a zrádnější.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *