Trailcentra a bikeparky

Traily Vír: na Vysočině vzniká nová bikerská lokalita

V severovýchodním cípu Vysočiny je Vírská přehrada. A v lesích u této přehrady vznikají singletraily pro horská kola. Novou lokalitu zde rozvíjí parta nadšenců v čistě přírodním stylu, ale protože zde příroda nadělila zajímavé terény, vypadá to na zajímavé ježdění.

Projekt oficiálně začal vznikat před rokem a půl. Tvůrcům se podařilo dohodnout s Lesy ČR, že mohou v lese vyčistit některé pěšinky a pustit na ně bikery. Přitom však objevují zapomenuté poklady v podobě kamenných chodníků nebo i pozůstatky dříve vzniklých trailů. Zásahy do krajiny jsou jen minimální, ale díky kvalitnímu přírodnímu zázemí nechybí ani hravé technické sekce ve stylu endura.

Od gravelu až po enduro

K dispozici zde bude několik tras od stezky vhodné pro gravel biky a kola kategorie XC, přes klasické přírodní traily až po náročnější enduro sjezdy. Něco už je vybudováno, něco se teprve chystá. Kdy by mohlo proběhnout oficiální spuštění provozu však ještě není známo.

Podle slov tvůrců bude náročnost střední a bude dána především lesním terénem s balvany a nemalým převýšením. Nejnáročnější úseky bude možné objet lehčími variantami a kdo se i tak bude cítit zaskočen, může zkusit ryze přírodní okruhy po stávajících stezkách nebo přejet na traily do nedalekého Nového Města na Moravě.

Traily nebudou přímo v lese nijak značeny, vše bude fungovat na podobném principu jako Kokostezky nebo Javornické okruhy – k dispozici budou GPX záznamy, případně mapy. V terénu však traily určitě nepřehlédnete. Navíc se počítá s tím, že v sezoně bude na start trailů na kopci dovážet shuttle. Zájemcům jinak na základě půjčí držák na telefon nebo navigaci.

Ano, ačkoli traily teprve vznikají, základna už stojí. Jedná se o Adrex Base Camp, unikátní testovací centrum, kde si můžete půjčit kola, lezecké vybavení, ale i loď nebo lyže. Vše se dá v okolí využít. Na základně je jinak vše potřebné –  servis, kafe, sprcha, půjčovna, parkování… a brzy by měl přibýt i malý skill park.

Pokud vás nová lokalita nadchla, můžete se na obhlídku vydat hned. Ale počítejte s tím, že zatím zdaleka není vše hotovo. A jestli jste z okolí, tak se můžete přidat a podílet se na budování trailů  – vírská bikerská parta je zatím trojčlenná a bude vděčná za pomoc. Můžete se jim ozvat na mail nebo přes Faceebook.

Traily Vír – mapa

Traily se ještě budují, tak zatím nejsou k dispozici kompletní záznamy jednotlivých stezek. Základnu najdete v obci Vír pod přehradou.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *