Alarm na kolo: Levný způsob, jak zlepšit zajištění kola proti zlodějům

Zajištění kola proti zlodějům většinou sestává z pořádného zámku, ale můžeme si pomoci i elektronickým doplňkem – alarmem na kolo. Má v sobě pohybový senzor a hlasitou sirénu, která začne kvílet, jakmile s kolem někdo pohne.

Zařízení se prodává v asijských e-shopech s elektronikou a je docela levné, stojí v přepočtu necelých 350 korun. Jedno jsem koupil k vyzkoušení (konkrétně zde). K ceně už se nepřičítá žádné poštovné, daň nebo clo, jen se na zásilku musí přibližně měsíc čekat.

Jak alarm funguje nejlépe ukáže následující video:

Principiálně jednoduché zařízení se maskuje do běžné zadní blikačky a také zvládá její funkci. Kromě hlídání tedy také zajistí osvětlení v noci, a to poměrně silným červeným světlem (různé typy blikání lze přepínat). Zloděj tak na první pohled neodhadne, že je na kole „nějaká hlídací krabička“.

Alarm schovaný v blikačce

Ke kolu se dá připevnit úchytem na ližiny pod sedlo, čímž se zároveň docela dobře schová. Ale pokud máte jako já sedlo posunuté více dopředu a na úchyt již není místo, v balení je i klasická objímka na sedlovku. Úchyt se připevňuje na imbusové šrouby, aby blikačku nešlo jen tak rychle odcvaknout, to by prchajícímu zloději mohlo ulehčit situaci.

Zařízení se ovládá malým dálkovým ovladačem, který připomíná ovladač centrálního zamykání od auta. Tím se alarm aktivuje a vypíná, zároveň zvládne na dálku pustit blikačku nebo krátký zvukový signál sloužící jako zvonek. K ovladači je úchyt na řídítka, který můžete (ale nemusíte) využít.

Jakmile alarm v blikačce aktivujete, ozve se zvukové potvrzení. Poté už s kolem nesmíte hýbat. Po zaznamenaném pohybu se nejprve ozve krátký signál sirény, ale pokud se kolo hýbe dál, spustí po pár sekundách naplno souvislým zvukem. A zvuk je to až překvapivě hlasitý.

Samotný alarm kolo před krádeží přímo neuchrání, ale vzbudí pozornost. Ať už přímo vaši nebo někoho v okolí. Když si takto zajistíte kolo například někde u restaurace, riziko krádeže tím výrazně snížíte.

Blbinka, ale může pomoci

Energie se do blikačky s alarmem doplňuje skrze port micro-USB, tedy klasickou nabíječkou na mobily, nebo praktičtěji z powerbanky – abyste nemuseli alarm odmontovávat. Zařízení musí mít stále aktivní rádiovou část pro příjem signálu, proto se průběžně vybíjí. Abyste měli zajištěný plný výkon sirény, doporučuje výrobce nabíjet alespoň jednou za 14 dní. Knoflíková baterka v ovladači vydrží měsíce, možná i roky, tam se energie spotřebuje jen při vyslání signálu.

Je to v zásadě jen levná čínská elektronická cetka, od které jsem očekával, že bude houkat všelijak a bude z toho akorát tak legrace. Ale ono to kupodivu funguje a tato hračka za patnáct dolarů plní svou funkci celkem dobře. Těžko říct, jak to bude třeba s dlouhodobější mechanickou odolností či proklamovanou vodotěsností, ale funguje to.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

10 thoughts to “Alarm na kolo: Levný způsob, jak zlepšit zajištění kola proti zlodějům”

 1. Dobrý Tip. Právě jsem si to taky objednal, a za ty prachy je to skoro zadarmo. Ještě před pár lety stálo takový zařízení kolem 5 tis. Takže jestli vydrží dlouhodobý provoz mě za ty peníze moc netrápí, ale doufám že ano, už kuli výrobci aby si udržel renomé. Nevím na jak velký pohyb je to zařízení citlivý ale před 14 dny mi nějaká svině ukradla z kola behem 10 minut zapomenutý telefon v držáku. Snad by to pomohlo tehdy zloděje odradit. Díky velikosti a jednoduchosti je to použitelný na mnoho způsobů, taky třeba na moto nebo tašku ve vlaku, áá nebo na palivový nebo dříví nebo manželku před nenechavým sousedem. Že má ženská v natáčkách něco navíc ani nepozná.

  1. Tak mi konečně dorazil poštou a trochu jsem ho vyzkoušel, sice bez montáže protože musím vymyslet kam ho dát. Nejspíš ho nalepím přímo pod sedlo nad brašničku, tam zapadá na fest jako by tam patřil a těžko ho zloděj vyrve.
   Prvotní zkušenost je že je opravdu hlasitý. Dále: reaguje ihned na malý pohnutí, to hned jen třikrát zahouká a při větším pohybu začne hned houkat stále. Nezkoušel jsem jestli se po nějakém klidovém čase sám vypne, no doufám že ano když už to mají tak vymakaný. Taky je výborný že ovladač má výkonný vysílač , v pohodě přes patro domu třeba zahoukám, max. dosah jsem ale neměřil ale počítám že bude opravdu velký. Taky bych pochválil koncový světlo které svítí ve 3 režimech opravdu skvěle, žádná bludička. Ovladač je taky super, a za ty prachy a univerzálnost je to za míň jak hubičku.
   Dotaz na Davida P. Chybí mi v zasilce návod a tak nevím na co je modrý tlačítko na alarmu?

   1. Zdravím, za jak dlouho Vám to přišlo? Já to objednal před dvěma týdny a furt nic. Kdybych to objednal v čechách přes Českou poštu, tak se nedivím, ale většinou věci z číny jdou docela rychle.
    Dík

    1. Beru zpět, teď to akorát dorazilo po třech týdnech – prvotní vyzkoušení dopadlo na výbornou 😉

     1. Dobrý je že stálý houkání se v klidovým stavu vypne asi po 15-20 sekundách. a baterii jsem ani po měsíci neměl potřebu nabíjet. Asi záleží jak dlouho máte zapnutý alarm.

   2. Návod také nemám, ale funkci modrého tlačítka se mi podařilo vypozorovat – když se podrží na cca 5 sekund tak pípne a je to jakoby zapnutí, když na cca 10 sekund tak pípne i podruhé a od tohoto momentu už nefungoval příjem z vysílačky, takže se jedná o vypnutí. Tímto si ten alarm tedy zapínám a vypínám, aby se mi přijímačem zbytečně nevybíjel když není potřeba.

 2. Tak už ten alarm používám 2 měsíce po prvním nabití a baterii jsem zatím ještě nepotřeboval dobíjet, a to je alarm celou dobu ve venkovních podmínkách, chlad a mráz. Světlo používám asi tak 2 krát v týdnu (asi 1+ hod.) a alarm asi 4 v týdnu po celou noc (12 hod.). Takže doporučený dobíjení po 14 dnech je zbytečný. Zatím vše OK a doporučuji.

  1. Ještě jsem zapoměl. Doporučuji alarm přilepit natvrdo pod sedlo aby ho zloděj neměl šanci zahodit. Dodávaný držák je nic moc.

 3. dobrý den můžete mi zaslat přesný kontakt na objednávku a zda není něco na ALi expresu nebo Ebay děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.