Česká trailcentraTrailcentra a bikeparky

Cyklo aréna Vysočina: Singletraily v Novém městě jsou rájem fandů XC

Cyklo aréna Vysočina je singletrailové centrum v Novém městě na Moravě. Přesně tam, kde se pořádají závody světového poháru horských kol v cross country (XC). Na singletrailech se ale nemusíte hnát za nejlepším časem, můžete si prostě jen užít jízdu na horském kole v pěkném lese.

Do Nového města na Moravě je to z Brna autem hodinka, z Prahy necelé dvě. Dostanete se sem ale i vlakem a nádraží je přitom jen 1,5 km od sportovního centra, kde traily začínají.

Podívejte se na mé poslední video z Cyklo arény Vysočina:

V Cyklo areně už se i skáče

Cross country dnes znamená rychlé střídání výjezdů, sjezdů a náročných kamenných překážek. Takové tratě dají docela zabrat a pokud zrovna nezávodíte, jízda na nich není vlastně až takový zážitek. A proto i Cyklo aréna Vysočina bikerům nabízí jakýsi kompromis mezi XC a moderními singletraily.

Hlavní lokalita má společný stoupací trail a z vrcholku pak vedou dvě trasy – modrý okruh s celkovou délkou 9 km a červený s délkou 7 km. Na modrém očekávejte lesní stezku s nenáročným terénem, kterou hravě zvládnou objet i začátečníci. Občas se pěkně zhoupne a ve vyšší rychlosti se i trocha adrenalinu může vyplavit. Okruh se dá natáhnout ještě o 4 km dlouhou smyčku na druhou stranu kopce, která je označena oranžovou barvou a je to stezka ve stejném duchu.

Červený okruh se loni dočkal významného vylepšení v podobě vytvarovaných klopených zatáček a menších skoků. Jízda na něm už poskytuje více jízdních zážitků a už i v Cyklo areně si můžete pěkně zaskákat. Všechny skoky lze bezpečně přejet i v pomalé rychlosti a nečekejte od toho nějakou bikeparkovou jumpline. Oproti prvotnímu stavu trailu je to ale výrazné vylepšení a na trailu je mnohem více zábavy.

Kdo si chce zkusit „víc XC“, ten může zavítat na odlehlý kopec, kde se vine černý World Cup Trail. Je to takové „cik cak“ ježdění v lese a upřímně, je to vlastně hrozná nuda. Raději proto zůstaňte na hlavním kopci a zavítejte do lesa nad stadionem směrem k dětskému fialovému trailu. I ten mimochodem stojí za projetí, jsou na něm pěkné klopenky i menší skoky. Ale co hlavně – v okolí jsou překážky, přes které vede mistrovská trať.

Trať světových závodů není v lese vyznačena trvale, ale jednotlivé překážky v lese zůstávají, stejně jako zřetelně vyjetá stopa. A tak si snadno můžete trať projít a vyzkoušet, co pak uvidíte v televizi. Ale pozor, tohle už jsou celkem náročné kousky:

Pumptrack, výlety a třeba i brusle

Sportovní areál je připravený na velké sportovní akce, ať už jde o letní závody horských kol nebo zimní biatlon. Díky tomu zde najdete velká parkoviště, hotel, restauraci a celkově dobré zázemí. Nechybí ani půjčovna kol.

Z cyklistických atrakcí stojí za zmínku kvalitní asfaltový pumptrack a také možnost vyrazit na kole do okolí. Přímo na webu trailcentra jsou doporučené okruhy pro horská kola i gravely. A dá se tu zabavit i jinak, třeba na asfaltové dráze s kolečkovými lyžemi nebo na bruslích.

Mapa a užitečné odkazy

Cyklo aréna Vysočina mapa
Mapa Cyklo arény Vysočina

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.