Ostatní články

Čertovy stezky: Jak se staví bikerská brána Beskyd

Tak dlouho se hemžili v lesích u Nového Jičína bikeři, až z toho vznikly první kilometry parádních singletrailů. Neoficiálně. Podobných míst bude v Česku víc, jenže tady se ti nejzapálenější vyznavači horských kol rozhodli, že zde zkusí vybudovat oficiální bikovou lokalitu. Jedním z nich je Petr Vičan, který nám prozradil, jaké peripetie to obnáší a kdy projekt s názvem Čertovy stezky bude moci oficiálně přivítat první natěšené bikery.

Čertovy stezky

O vašem projektu už se ví dlouho, ale oficiální start tížila byrokracie. Už máte všechna potřebná razítka? 

Na projektu Čertových stezek jsme začali pracovat v zimě 2015, ale brzy jsme narazili na administrativní zeď u majitelů pozemků a úřadů. Bylo potřeba vypracovat podrobnou projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí. Reakce ze začátku byly opatrné a spíše odmítávé, ale postupně se nám dařilo úřady, a hlavně správce a majitelé pozemků Lesy ČR a Město Nový Jičín a několik dalších soukromých majitelů přesvědčit o tom, že jsem solidní partner a projekt má význam podpořit.

Čertovy stezky
Čertovy stezky (autor: Jiří Vičan, www.certovystezky.cz)

Vyřídit všechny smlouvy ale zabere čas, hodně času. Jen jednání o schválení záměru zápůjčky pozemků smlouvy radou města a její podpis zabralo celý rok. Dnes už máme uzavřené smlouvy s majiteli pozemků, což je první důležitý krok.

Stanou se tedy Čertovy stezky už tuto sezónu oficiální bikovou lokalitou?

Projekt jsme podstoupili státní správě, odboru životního prostředí a ten se rozhodl na poslední chvíli požadovat biologické hodnocení. To bude stát 60 000 Kč a zabere to časový úsek až 9 měsíců. Takže teď jsme ve fázi, kdy jsme objednali hodnocení a hledáme zdroje financování.

Jsme pořád spolek, nezisková organizace, a tak máme jen to, co vybereme na příspěvcích našich členů, darech a taky od bikerů, co nás podpoří. Je to naše filozofie, nestojí za námi žádné dotace, neprůhledné financování apod. Děláme to maximálně jednoduše a transparentně, celé financování projektu může každý vidět na našem transparentním účtu zveřejněném na webu. Pokud mají stezky vzniknout, chceme, aby je stavěli, udržovali a financovali lidi, bikeři, kteří na nich jezdí, sami pro sebe. Projekty jako Rychlebky a Trutnov trails ukazují, že to může fungovat.

Jakmile obdržíme všechny vyjádření půjde projekt do řízení o územním rozhodnutí a teprve potom budem moci prohlásit: „Máme všechna razítka a jedeme kopat!“

Takže nejbližší termín, kdy by se mohly Čertovy stezky stát oficiální bikovou lokalitou a začít budovat nové traily, je podzim 2017 nebo spíše až zima 2018.  Samotná stavba stezek, první etapy – čtyř trailů, potom pravděpodobně zabere dva následující roky. Hodně bude záležet kolik nás, bikerů, se do stavby zapojí a kolik financí se vybere.

A co stávající neoficiální stezky, ty se do projektu začlení?

Myšlenka oficiálních stezek vznikla na základě dvou trailů v někdy v létě 2012. Ty se staly v okolí tak oblíbené, že se na nich odehrává v podstatě většina “bikerského provozu” v naší oblasti. Samozřejmě jsme se učili stavět a pořád je co zlepšovat. Hodně nám dalo i školení trailbuildingu ČEMBA, máme teď na stavění zase nový pohled a ověřili jsme si, že jdeme tou správnou cestou.

Paradoxně právě kvůli jednání o projektu nemůžeme už druhý rok nic dělat, a tak se nějak alespoň udržují stávající stezky. Jezdit v okolí je možné na cca 4 km stezek, které se dají propojit v okruh.

Dnes už je ale jasné, že některé ze stezek budou kvůli problémům se soukromými majiteli pozemků z oficiálního projektu vyjmuty. A i zbytek se bude měnit, aby jsme splnili naše představy o udržitelnosti, flow a taky bezpečnosti. V podstatě projekt obsahuje všechny traily nové, a ty se budou budovat až po schválení.

Čertovy stezky
Čertovy stezky (autor: Jiří Vičan, www.certovystezky.cz)

Jaké jsou další plány pro rozvoj? Na jak velkém území můžete stavět?

To je dobrá otázka, která naráží spíš na naše vize do budoucna a na to jak by měla tato oblast rozvíjet a vypadat. Tady troška topografie nezaškodí. Pohybujeme se v členité pahorkatině s mnoha kopci a nejvyššími vrcholy kolem 600 m n.m. , v Přírodním parku podbeskydí a první vrcholky Beskyd jsou na dohled. Proto také máme v podtitulu název Čertovy stezky – Brána Beskyd.

Budovat něco v Beskydech, které leží v CHKO je, kvůli ochraně přírody velmi obtížné. Proto zůstáváme na zemi a zaměřujeme se na naši oblast kolem Nového Jičína a okolí. Konkrétně jde o chátrající rekreační oblast vzdálenou jen 3 km od města v okolí rybníka Čerťák. Ten je i tak přirozeným centrem oblasti, s dobrou infrastrukturou, parkovištěm, pitnou vodou, občerstvením a koupáním. A to vše na městských pozemcích. V blízkém okolí je i městská sjezdovka, které by se v budoucnu dala využít pro gravity disciplíny.

V první etapě by šlo o 7 km zábavných stezek všech obtížností. Potenciál pro další etapy by byl. Věříme, že je tady prostor na 20 až 30 km stezek, a to se ještě v okolí Nového Jičína nachází další oblasti s pozemky města a Lesů ČR. Nabízí se také příležitost vyznačit zajímavé MTB okruhy v okolí a zavést tak bikery ke zřícenině hradu Starý Jičín, na nedalekou Trůbu do historického městečka Štramberk, dále směrem do Kopřivnice a Frenštátu p. Radhoštěm na Horečky, kde mimochodem také vznikl jeden trail a další jsou již v jednání.

Nejbližší horský hřeben Beskyd, Veřovické vrchy potom leží jen 10 km od naší oblasti a díky svým starým lesnickým stezkám byly několika bikovými magazíny prohlášeny za jednu z nejlepších bikových lokalit ČR. 30 km východně směrem na Vsetín jsou traily Bike arény Vsetín a Bike resort Valašsko, za kterým stojí Roman Kalabus a tam jsou možnosti jezdění taky veliké. Pokud si ty destinace spojíte určitě to bude dávat smysl přijet si zajezdit na víkend nebo bikovou dovolenou.

Trasování a samotnou stavbu trailů zvládáte svépomoci, nebo si přizvete nějakou výpomoc s bohatějšími zkušenostmi?

K projektu jsme se dostali právě přes plánování a stavbu stezek, které se staly naším koníčkem. Jeden z nás je i stavební inženýr, a tak nám projektování a technické detaily staveb nedělají problémy. Nakonec stejně zjistíte, že to není o té technice stavby, to se dá nastudovat a naučit, ale návrh opravdu dobrého trailu je kreativní práce s terénem v krajině a existují stovky možností, jak to navrhnout a postavit. Tu správnou trasu nikde v manuálu nevyčtete to buď máte dáno, nebo ne.  I tak to udělá každý dobrý stavitel jinak.

Chceme tedy plánovat, kopat a organizovat stavby stezek sami. Ale nebráníme se ani spolupráci s jinými staviteli, každý stavitel má jiný styl a právě toto může udělat oblast zajímavou a pestrou. My se budeme učit a postupným zlepšováním posouvat. Jezdíme i do jiných bikových destinací v Česku, Slovensku, po Evropě, ale i v Americe a Asi. A tak si postupně tvoříme názor, co se nám líbí a co ne. Rádi také pomůžeme na brigádách v jiných centrech a na oplátku se zase my přiučíme něco od nich.

Čertovy stezky (autor: Jiří Vičan, www.certovystezky.cz)
Čertovy stezky (autor: Jiří Vičan, www.certovystezky.cz)

Jak to máte s financováním? Je třeba šance získat i nějaké státní peníze (programy regionálního rozvoje, příspěvek od kraje…)?

Otázka kterou právě řešíme. To co je jisté, letos to nebude z městského rozpočtu. Tady nám bylo sděleno, že město bude financovat dendrologické průzkumy stromů kvůli bezpečnosti kolem stezek, propůjčí své pozemky zdarma, ale nebude tyto aktivity financovat. Část financí půjde od členů neziskovky, něco od sponzorů, připravujeme prodej předmětů Čertových stezek.

To hlavní, ale přijde!  Bude to rozjezd celonárodní darovací kampaně zprostředkovanou nadací VIA na jejich serveru www.darujme.cz. Mělo by to začít od 13.3.2017 a kampaň bude díky našemu ambasadorovi Davidovi Fojtíkovi spojena s útokem na nejvyšší horu světa Mt. Everest. Dva kluci, horolezci mají v plánu vystoupit na Everest a spojí tak celou akci s naší kampaní, aby jí podpořili. Oba jsou aktivní bikeři pocházející nebo žijící v okolí a myšlenka stezek, toho jak to děláme a vůbec naší neziskovky, je uchvátila.

Od zmíněného data, tak budete na našem facebookovém profilu moci sledovat pravidelné reportáže z Himalájí o jejich výstupu a těšíme se, že uvidíme vlajku čertových stezek vlát na vrcholu. Pokud se výprava povede, bude na její počest pojmenován nejvyšší trail první etapy stezek Mt. Everest trail. Po celou dobu výpravy tak budete moci přispívat nejen na financování zmíněného biologického hodnocení, ale hlavně i na stavbu stezek přes zmíněný portál.

Jak vám teď mohou pomoci samotní bikeři?

Vy všichni bikeři nám můžete pomoci, a to strašně moc!  Za prvé, teď začátcích svými finančními příspěvky a dary, jak jsem zmínil, a hned po obdržení povolení ke stavbě to bude hlavně svou pomocí na brigádách, které budeme pravidelně pořádat. Snažíme se to vysvětlovat všem v okolí. My rádi organizujeme celý projekt, vyřídíme všechna povolení, zajistíme finance, ale vykopat to sami nezvládneme. Ty stezky musí udělat bikeři sami pro sebe.  Pokud by tedy někdo chtěl přispět již teď, prosím počkejte na zahájení kampaně. Má to svůj důvod, který bude odtajněn v den D.

Pokud vás Čertovky zajímají, sledujte jejich aktivity na Facebooku!

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Jeden myslel na “Čertovy stezky: Jak se staví bikerská brána Beskyd

  • Bráchové Vičanovi rozhýbali stojaté vody novojičínského bikingu. Jsou mimořádně zodpovědní a mají chuť tvořit. Ač dirtař,taky na stezkách jezdim a je to super na rozhýbání po delší době bez kola,ale i na podvečerní pojezd,když zrovna není čas. Až bude jaro,bude to první místo,které navštívím. Mám to asi 10min od baráku. Držím palce a věřím, že až to bude ofiko a bude se moci popustit uzda fantazii, tak vznikne kouzelné místo pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Good luck!

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *