Ostatní článkyTrailcentra a bikeparky

Trail Park Klínovec: Kde si užije začínající biker i ostřílený sjezdař

V Krušných horách nedaleko Karlových Varů je lyžařské středisko Klínovec. Přes léto nespí, protože lanovka nahoru namísto lyžařů vozí bajkery. Dolů se pak nespouští po travnatých sjezdovkách, ale po unikátních trailech v přilehlém lese.

Na Klínovci vyrostly dlouhé flowtraily, které si užijí začátečníci i zkušení bajkeři. Kromě toho tu čeká ryzí downhill pro vyznavače sjezdů i namapované okruhy po okolních lesích pro zastánce XC.

Vše zpříjemňuje rychlá čtyřsedačková lanovka a dobré zázemí. Je tu velké bezplatné parkoviště, půjčovna kol, možnost umytí kola, nářadí na servis, restaurace, bufet a nechybí ani pumptrack.

Nekonečné flow

Základem jsou tu tři flowtraily s odstupňovanou náročností. Všechny mají společné to, že se jedná o úzké stezky s upraveným povrchem, které zpestřují pumpovací boule a klopené zatáčky. Všechny po celé své délce klesají.

Modrý Azur má klesání nejmírnější a díky tomu se natáhl až přes deset kilometrů. Je to ideální rodinný singletrail, který bezpečně sjedou i děti a méně zkušení cyklisti. Je ale pozoruhodné, jak zábavný dokáže být i pro zkušené bajkery. Stačí to jen trochu rozjet.

Červený Rubin rovněž s nadmořskou výškou šetří a je dlouhý úctyhodných 8 km. Občas se to už ale víc rozjede a intenzita zábavných prvků je vyšší. Parťák se odvážně pustil do počítání příležitostí, kdy se dá díky profilu trati dostat bez větší námahy oběma koly do vzduchu – dopočítal se dvou set skoků! Ale nejsou to skoky jako takové, jde o pumpovací boule, díky kterým můžete sice povyskočit, ale při prošlápnutí pekelně zrychlit.

Na Rubinu nemusíte vůbec šlapat a přitom dosáhnete svižné rychlosti. Stačí pumpovat. Jen se připravte, že na osmi kilometrech už to dá docela zabrat. Kvalitu precizně navrženého flowtrailu potvrzuje fakt, že brzdy nejsou téměř potřeba. Se zvyšující se rychlostí se zvyšují i klopenky, do kterých se dá opřít. Na vyloženě krizové či nebezpečné místo jsem nenarazil. Tleskám a smekám.

Černý Baron navyšuje velikost klopenek a boulí, častěji se dostanete do vzduchu a v zatáčkách to můžete více položit. Povrch záměrně není tak pečlivě vyhlazen, aby to občas „drnclo“. Přesto je i Baron bezpečně sjízdný i méně zkušenými bajkery, stačí jet prostě pomaleji. Baron ještě není dokončený, ale první půlku už si můžete užít a zbytek dojedete po Rubinu.

Jde to i jinak

Downhill je trať vyloženě pro sjezdová kola a jezdce, kteří to s nimi umí. Je rozbitá a rychlá, nechybí přitom obří skoky a velké dropy. Ostatně, probíhají na ni i závody ve sjezdu. Ale nakonec jsem si jí s chutí několikrát sjel i na endurovém kole. Je to technická jízda v náročném terénu, která má také své kouzlo.

Ještě víc mě v tomto ohledu bavila prozatím neoficiální odbočka na přírodní sjezdovou trať ve stylu endura. Ještě není značená, ale v oficiální mapě bikeparku už ji najdete vyznačenou a přímo na místě ji nemůžete minout. Je to hodně náročný sjezd s velkým sklonem a velmi náročným terénem.  Pro pokročilé jezdce je to ale skvělé zpestření oproti uhlazeným flowtrailům.

XC v okolí Klínovce je rovněž příjemná záležitost. Přímo od provozovatelů jsou v terénu vyznačeny dva okruhy – červený s názvem Hadí hora má délku 16 km a druhý černý Loučenský okruh je 29 km dlouhý. Oba jsou vedeny převážně po lesních cestách, občas se svezete i po užších stezkách. Příjemný je především fakt, že začátek trasy je vždy na horní stanici lanovky a konec u dolní stanice. Trasy tedy po většinu své délky klesají a největší šlapání si můžete ušetřit lanovkou. Nicméně občas musíte i máknout a poprat se se stoupáním. Odměnou je pak většinou parádní vyhlídka do okolí.

Takhle to má vypadat!

Klínovec by mohl být vzorem, jak má vypadat ideální bajkerská lokalita postavená na základě lyžařského střediska. Vyžití tu najde každý příznivce horské cyklistiky bez ohledu na zkušenost. Traily jsou precizně navrženy a každý den pečlivě udržovány. Nechybí dobré zázemí ani doporučené trasy po okolí.

Já jsem teď na Klínovci strávil několik dní a nenudil jsem se. Je to skvělý rezort, do kterého se rád brzy vrátím, i když to mám čtyři hodiny cesty…

Tip: Když pojedete na víc dní, můžu doporučit ubytování Apartmán 5 v Loučné. Je to sice za kopcem, ale autem k trailům chvilka. Ubytování je suprové, moderní a s bezpečnou úschovou kol. A když řeknete, že máte doporučení od Trail Huntera, tak vám třeba dají slevu 😉  

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

3 komentáře: „Trail Park Klínovec: Kde si užije začínající biker i ostřílený sjezdař

 • Ahoj, moc díky za super informace a YouTube kanál. Díky tobě letos poprvý zkusím trail na kole. Nejdřív si kolo jen půjčím a když si na poprvé něco hned nezlomím, pořídím následně trailove kolo vlastní díky tvým doporučením z YouTube.
  Ať to jezdí. Ota

  Reagovat
 • Tak díky tobě jsem koupil kolo ženě a dohnal jí na rubín. No, sice se prvních pár km bála a brečela, že jí všichni předjíždějí.. pak se to trochu naučila a po páte už jela s rohlíkem.

  Co se týče mě, vybral jsem si 29″ hardtail 130mm, který jsem honil po baronu a závodil s kluky na Dh kolech.. no a mám ještě trochu naraženou ruku, zlomený rám.. no, takže kolo se odepsalo. Koupil jsem také díky tobě tu Karmu od Qayronu, tu nejvyšší a zítra ráno jedem zpět na klínovec.. To jsme vydržely týden.

  Teď by mněl být otevřený azur, tak na pohodičku, chtěl bych zkusit i XC.. a DH uvidím, podle počtu lidí. myslím, že ještě je kam růst a ten vývoj mně baví.

  Na kole jsem se násobně zlepšíl, protože pumpovat kopec 2km kvůli 500m sjezdu je sice vydřený, ale člověk moc neví co dělá. Když takhle jsou kilometry flow a skoků, kde lze vše vytrénovat a poctivě pochopit. Tak snad se tam uvidíme.

  Teď jsou hranice zavřené, a lidí je tam dost. Velké fronty nejsou, ale že by prázdno to fakt net. Ten obchod je tam takový dražší no, žádný velký kolkoram ale pro němce je to asi v pohodě a levné. Přístý týden se těšíme na Ještěd. Takže děkují! Z celého srdce!

  Andrej

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *