Bikepark Bikewelt Shöneck

Bikepark Schöneck: Skvělé hřiště pro bikery

Bikepark Schöneck je sice v Německu, ale jen 12 km za českými hranicemi a je to sem dvě a půl hodinky z Prahy. Pro bikery z Čech je to zkrátka blíž než Rychlebky, Kouty, Bike Arena Vsetín apod. A ačkoli jsou moravské bikerské lokality skvělé, Schöneck může být pro mnohé významně blíž a stojí za doporučení.

Bikerský svět v Schönecku, německy zvaný Bikewelt Schöneck, je skvělou ukázkou toho, jak se dá i na malém kopci udělat neuvěřitelně pestrou směs zábavy pro horské cyklisty.

V jádru je to klasický bikepark s lanovkou, ale nečekejte jen pár rozbitých cest dolů.

Od každého něco

Jsou tu čtyři základní traily, přičemž je každý úplně jiný. Všechny jsou přitom přizpůsobeny tak, aby si je mohl užít zkušený biker, ale nezkušený mohl náročnější překážky objet.

Flowtrail je základem sjízdným pro všechny. Pečlivě udržovaný trail s vysokými klopenkami a pumpovacími boulemi nabízí svižnou jízdu v mohutných náklonech, ale sjedete ji i pěkně pomalu s prstem na brzdě.

Enduro je zde zastoupeno červenými sjezdovými traily, které vás zavedou do lesa mezi kořeny a ostřejší zatáčky. Techničtější jízdu v pomalejším tempu si můžete užít ve dvou alternativách, po lese jsou i ještě nějaké jiné zkratky.

Jump line je trail pro skokany. Je to úžasná horská dráha a obřími skoky a mohutnými klopenkami. Kro rád létá, tady si dosyta užije vysokých i dlouhých skoků. A je chvályhodné, že tvůrci tratě mysleli i na bikery, kteří tolik skákat neumí. I pro ně je průjezd jump line zážitkem, volit přitom mohou menší verze skoků, nebo je vždy prošlápnout či objet.

Downhill pak zastupuje černý sjezdový trail. Je strmý, rozbitý a příjemný zážitek poskytne jen se sjezdovým kolem. Obsahuje i dlouhé skoky, dropové schody, kamennou rockgarden a velký wallride. Z kopce vede docela přímo, a proto je logicky i nejkratší. To je ve finále jeho největší slabina.

Ačkoli je lanovka dlouhá jen necelý kilometr, ostatní traily jsou v lese tak namotané, že se na nich člověk i dost zadýchá a délka dostačuje k tomu, aby člověk chytl flow a nebyl naštvaný, že radost předčasně skončila.

Poklad v bikeparku Schöneck

Nejúžasnější na Schönecku je obří tréninková zóna. Najdete tu klopenky, skoky různých velikostí, dropy a jiné překážky, které bikery mohou potkat. Tady si je můžete vyzkoušet a pak se vždy kousek vrátit mírným stoupáním a dát si to znovu. A znovu. A znovu… Obzvlášť série skoků lákají k neustálému opakování a zlepšování techniky. Ve skill zóně klidně strávíte několik hodin a nebudete se nudit.

Nuda to naopak bude na lanovce (ta je potřeba jen na traily), která je dost pomalá. Negativem budiž i fakt, že pro bikery začátečníky to tady přece jen moc vhodné není. Jestli jezdíte jen po uježděných stezkách a každý kořen či odlepení kol od země vás znervózní, tak se budete v Schönecku spíše trápit. Když si naopak rádi poskočíte, v Schönecku se naučíte doopravdy skákat. A zkušení bikeři si tady mohou prostě jen užívat létání. Ráj to tady bude i pro majitele dirtových kol, kteří si užijí flowtrail, jump line a půl dne mohou hopsat v tréninkové zóně.

Zázemí je tady komplexní ­- nechybí obří parkoviště, servis, půjčovna kol, možnost omytí kol ani restaurace.

Lanovka na celý den stojí 23 eur (cca 600 Kč), čtyři hodiny vyjdou na 15 eur (390 Kč). V rámci těchto vstupenek je možný i vstup do skill zóny. Do té lze za 4 eura koupit vstup i samostatně (na neomezenou dobu). Přes léto se jezdí od čtvrtka do neděle, bližší info je na webu, který je mimochodem česky.

Já to mám z Brna do Schönecku zatraceně daleko. Ale byl jsem z té lokality tak nadšený, že se tam chci do roka do dne vrátit. Při delším cestování je to vhodné natáhnout na víc dní a spojit to s návštěvou Klínovce (o tom je report tady) a Rabenbergu (o tom teprve bude).

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

One thought to “Bikepark Schöneck: Skvělé hřiště pro bikery”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.