Ostatní články

Magped: pedály na kolo, na kterých vám nohy drží magnety

Když jezdíte na kole v terénu, možná řešíte dilema, na jakých pedálech jezdit. Nabízí se totiž dvě možnosti: buď si nohy pevně zacvaknout prostřednictvím nášlapných pedálů, nebo mít pedály platformové a nohy volnější. Teď je tu ale ještě třetí, kompromisní možnost – magnetické pedály.

Využít sílu magnetu u cyklistických pedálů není myšlenka nijak převratná, párkrát už to tady bylo. Teď se ale objevily pedály Magped, které na rozdíl od jiných experimentů nejsou přehnaně drahé a působí celkem použitelně. Vymyslel je Rakušan Harald Himmler a letos je začal vyrábět ve velkém, prodej se chystá i v Česku.

Magped
Na pedálu magnet, na botě kovová destička

Funguje to jednoduše. Pedál vychází z klasické platformy, ale mezi piny je zabudován kruhový magnet. Na boty si pak jezdec musí připevnit kovové destičky, které se k magnetu přichytí. Destičky přitom využívají dvou standardizovaných děr nášlapného systému SPD, takže o nabídku kompatibilních cyklistických bot nebude nouze.

Magped
Řešení je určeno na horská kola

Smyslem tohoto řešení je zajištění pevnější pozice bot na pedálech nad rámec běžných platforem. Magpedy by měly zabránit nadlehčení nohy nad pedál a v případě potřeby umožnit i tah nohy pedálem vzhůru. Na platformy tak přináší jedny ze stěžejních výhod nášlapných pedálů, ale na rozdíl od nich není bota k pedálu připevněna až tak pevně, což se může v náročnějším terénu hodit.

Pedály se nabízejí se třemi stupni síly magnetů. Pozvolná regulace přídržné síly není možná a pokud zatoužíte po větší či menší síle, jedinou cestou je dokoupení jiné sady magnetů, které se následně dají vyměnit.

Magnetické pedály Magped
Magnetické pedály Magped

Zatímco nášlapné pedály se více hodí pro efektivnější šlapání, platformy se lépe osvědčují při technickém řádění v terénu. Magpedy se tváří, že by mohly být kýženým kompromisem. Jenže stejně tak to může být kočkopes, který se v praxi neosvědčí. Já už ale pracuju na tom, abych to zjistil! Magpedy mám zapůjčené a nainstalované na svém kole, zanedlouho se tedy podělím o své poznatky a dojmy.

Botu k pedálu přitahuje magnet
Botu k pedálu přitahuje magnet

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *