Česká trailcentraTrailcentra a bikeparky

Singltrek pod Smrkem: Svezte se na 80 km trailů!

Singltrek pod Smrkem je jedna z nejstarších lokalit s traily pro horská kola u nás. A také jedna z nejrozlehlejších. Nabídne pohodové ježdění po lesních stezkách určených výhradně bikerům.

Stezky se vinou v nádherné přírodě frýdlantského výběžku v podhůří Jizerských hor. Je to sice poměrně zapadlý koutek Česka u polských hranic, ale ze severovýchodního okraje Prahy jste tu autem za hodinku a půl. A kdo nemá auto, může využít i vlak.

Pohoda i flow při letu mezi stromy

Singletraily jsou udržované jednosměrné stezky s upraveným povrchem a převažuje na nich mírné klesání. Výjezdy jsou řešeny kombinací výjezdových trailů a lesních cest. Terén není náročný a bez obav si sem mohou zajet i začínající bikeři nebo děti. Při vyšších rychlostech se ale na stezkách vyplaví adrenalin i zkušeným jezdcům.

Síť stezek zahrnuje přibližně 60 km singletrailů na české straně a dalších cca 25 km za hranicemi s Polskem. Při dobré kondici vše objedete za den, ale lepší je zde strávit alespoň dva dny a projet si traily v pohodě a některé třeba i opakovaně.

Cestou narazíte hned na několik míst vhodných k zastavení a není nouze ani o občerstvení. Na Singltrek se můžete vydat s celou rodinou. Jen pozor při plánování, traily jsou docela dlouhé a jeden naplánovaný okruh na mapě se může snadno nasčítat až na desítky kilometrů.

Celoodpružené kolo zde není potřeba a vyznavači drsnějšího terénu by zde mohli být zklamaní. Ale mě samotného singltrek přesto moc baví. Pokud to po místních trailech trochu rozjedete, tak zjistíte, jak skvěle jsou navrženy o pro vyšší rychlosti – letíte po úzké stezce mezi stromy a zažijete pocit skvělého flow.

Kola, rybník, grilovačka

Zázemí pro bikery je zde zajištěno třemi nástupními místy. Tím hlavním je trailové centrum u rybníka, kde je velké parkoviště, restaurace s grilem a letní terasou, cykloobchod, servis, půjčovna kol, možnost umytí kola, pumptrack a také velký udržovaný kemp nebo ubytování v chatkách. Panuje tu skvělá atmosféra.

Pod pevnou střechou se dá i v Novém Městě nebo v nedalekých Lázních Libverda, kde se nachází i Bikecentrum Libverda – další nástupní místo s půjčovnou, občerstvením a dobrým zázemím. Třetím nástupním místem je centrum U Kyselky.

Stezky jsou volně přístupné, ale při návštěvě nezapomeňte na základně přispět na jejich údržbu. Dá se tak učinit i zasláním libovolné částky přes QR kódy umístěné na orientačních mapách.

Mapa a užitečné odkazy

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.