Trailcentra a bikeparky

Singltrek pod Smrkem: Dlouhé singletraily pro všechny

Singltrek pod Smrkem nabízí na úpatí Jizerských hor zábavu pro vyznavače horské cyklistiky. Místní stezky nejsou technicky náročné, ale přesto nabídnou zábavné svezení, při kterém zážitky rostou úměrně se vzrůstající rychlostí. Vše ale zvládnou objet i začínající bikeři či děti.

Na Singltreku pod Smrkem na vás čeká přibližně 60 km singletrailů na české straně a dalších cca 25 km za hranicemi s Polskem. Při dobré kondici vše objedete za den, ale lepší je zde strávit alespoň dva dny. Zázemí je tu na to skvěle připraveno.

Singltrek pod Smrkem
Singltrek pod Smrkem

Stezky se rozprostírají až na samotném okraji výběžku severně za Libercem. Z Prahy je to autem hodina a půl, pro Moraváky však návštěva představuje tři až čtyři hodiny cesty. Nemusíte ale dojíždět jen autem, do Nového Města pod Smrkem, kde stezky načínají, jezdí i vlak.

Zázemí pro bikery je zde zajištěno třemi nástupními místy. Tím hlavním je trailové centrum u rybníka, kde je parkoviště, restaurace, cykloshop, servis, půjčovna kol, možnost umytí kola, pumptrack a také velký udržovaný kemp nebo ubytování v chatkách. Pod pevnou střechou se dá i v Novém Městě nebo v nedalekých Lázních Libverda, kde se nachází i Bikecentrum Libverda – další nástupní místo s půjčovnou, občerstvením a dobrým zázemím. Třetím nástupním místem je centrum U Kyselky.

Singletraily jsou udržované a převažuje na nich mírné klesání. Výjezdy jsou řešeny kombinací výjezdových trailů a lesních cest. Po cestě najdete i vhodná místa na pauzu a vhod přijde i občerstvení na horské chatě Hubertka.

Povrch stezek je udusaný a místy zhutněný štěrkem. Odvodnění je vyřešeno celkem dobře, takže se dá na stezky vyjet, i když nedávno pršelo. Zůstávají pevné a voda z nich odtéká. Video z poslední návštěvy je ostatně důkazem:

Na Singltrek se můžete vydat s celou rodinou, stezky nejsou nijak náročné a zvládnou je objet i děti. Jen pozor při plánování, jsou docela dlouhé a jeden naplánovaný okruh na mapě se může snadno nasčítat až na desítky kilometrů.

Celoodpružené kolo zde není potřeba a vyznavači drsnějšího terénu by zde mohli být trochu zklamaní. Adrenalin se tu ale dá zažít, jen je k tomu potřeba trochu kondice, abyste na stezkách udržely vyšší rychlost. Snadno zde dosáhnete rychlostí kolem čtyřicítky, kdy máte najednou na úzké stezce mezi stromy plné ruce práce. Ale zároveň i pověstný rohlík na tváři.

Další informace: oficiální web, Facebook

Další ukázky z trailů

Dále se můžete podívat na starší videa, která jsem na Singltreku pod Smrkem natočil. Uvidíte na nich i náhledovou mapu a výškový profil trailů. Už jsou ale natáčena před několika lety horší technikou, tak je obraz trochu roztřepaný.

Silbergründl – závěrečný úsek trailu okolo Měděnce (předchozí úseky nemusíte absolvovat, najíždí se ze spojovací asfaltky). Z kopce, svižný, krásně se vlnící…

Libverdská strana – dva červené traily: K Hubertce a Bukový svah (ten zas vede od Hubertky). Rychlé, zábavné, občas vynesou do vzduchu.

Okolo Měděnce – pěkně houpavý a při větší rychlosti i technicky prověřující stezka. Víc baví první část, která je mírně z kopce, v druhé části už je potřeba více přišlápnout

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Jeden myslel na “Singltrek pod Smrkem: Dlouhé singletraily pro všechny

  • Vypadá to super,snad se zlepší i ta situace abych mohla plánovat…
    děkuji Olszewská

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *