Ostatní články

Singltrek pod Smrkem: traily, které stojí za to

Tradiční trailová lokalita na severu, která zasahuje až do Polska. 80 km singletrailů. Dobré zázemí. Singltrek pod Smrkem už beztak znáte, ale možná jste tam ještě nebyli – chyba! A i když teď vznikají nová centra a bikeparky, neměli byste na starý dobrý Smrk zanevřít. Stojí za to. Na ukázku jsme vám natočili několik nejzajímavějších trailů.

Singltrek 07
Singltrek pod Smrkem (Hejnický hřeben)

Singltrek pod Smrkem

 • Charakter: lesní stezky se zpevněným povrchem v mírně kopcovitém terénu
 • Náročnost: stezky zvládnout projet i děti, zábavnost a náročnost je přímo úměrná rychlosti jízdy
 • Kde to je: Mapy.cz
 • Délka trailů: cca 80 km (mapa singletrailů)
 • Oficiální web: Singltrekpodsmrkem.cz 

Stezky tady nejsou tak technické jako v Rychlebech nebo s tak koncentrovanou zábavou jako v Jedovnicích, ale za to jsou svižné a dlouhé. Užijete si celý den pestrého ježdění, v pohodovějším tempu i dva.

Singltrek 08
Klikaté, houpavé, šlapavé… takové jsou traily na Singltreku

Tip 1: vyjeďte i mimo stezky a vyšlápněte si na Smrk, kde je suprová rozhledna. Nejpohodlnější a na kole po celé délce sjízdná je cesta z rozcestí U Červeného buku. Zpět dolů po zelené je to dost zarostlé a podmáčené enduro, po modré chvílemi nesjízdná skála, lepší je se vrátit stejnou cestou.

Singltrek 05
Na Smrk singltrek nevede, ale i tak je to příjemný výšlap s parádní odměnou

Pozor na počasí. Na Singltreku se docela dost drží voda a vzhledem k hustému lesnímu porostu moc rychle nevysychá. Pokud v oblasti intenzivněji pršelo, chce to alespoň dva dny na vyschnutí, jinak jsou na stezkách sem tam kaluže.

Tip 2: když byste měli všechno objeté a nudili se, přesuňte se do půl hodinky vzdáleného Liberce do ještědského bikeparku

Singltrek 04
Když už vás Singltrek přestane bavit, zkuste blízký ještědský bikepark

Jaké je vhodné kolo? My vyrazili na testovacích RB IQ 575 a novém RB Bandit 675.  Na Singltrek si více hodí trailové IQ 575, endurový Bandit je na stezkách trochu zbytečný kanón na vrabce, ale při sjezdu po modré ze Smrku přišly jeho zdvihy ke slovu. Naplno se pak jeho přednosti projevily v ještědském bikeparku. Singltrek je víceméně cross country, které si dobře užijete i na pevňáku.

Nejlepší traily na Singltreku pod Smrkem

Silbergründl – závěrečný úsek trailu okolo Měděnce (předchozí úseky nemusíte absolvovat, najíždí se ze spojovací asfaltky). Z kopce, svižný, krásně se vlnící…

Libverdská strana – dva červené traily: K Hubertce a Bukový svah (ten zas vede od Hubertky). Rychlé, zábavné, občas vynesou do vzduchu.

Okolo Měděnce – pěkně houpavý a při větší rychlosti i technicky prověřující stezka. Víc baví první část, která je mírně z kopce, v druhé části už je potřeba více přišlápnout

Hejnický hřeben – zatím nejnovější úsek. Velmi zábavný. Video ještě doplníme…

Ale ony všechny traily na Singltreku mají něco do sebe. Nejlíp uděláte, když si to pojedete sami ověřit.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

4 komentáře: „Singltrek pod Smrkem: traily, které stojí za to

 • Dobrý den chci se zeptat jaký je rb bandit oproti specialized enduro co se týče projevu odpružení a pocitu z jízdy ?Předem děkuju za odpověď.

  Reagovat
  • Bandit je pocitově delší a těžkopádnější, na druhou stranu o to jistější ve sjezdech. Enduro mi přijde hravější a univerzálnější. Pružení pracuje u obou kol dobře a srovnatelně, Bandit je vzadu zpočátku měkčí a víc hladí, ve vyšší zátěži ale bezpečně tlumí a projev už je pak s Endurem podobný. U něj mi ale progrese nepřijde tak výrazná. Na předek jsem měl v obou případech Pike.

   Reagovat
 • Ahoj, jakou aplikaci/kamerou si to nahrával, ze tam máš profil trasy, nad. výšku a rychlost? Plánuju neco poridit. Dík.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *