Rychlebské stezky: Těšte se na nové kamenné traily

Rychlebské stezky už mají za sebou několik let vývoje a spolu se Singltrekem pod Smrkem jsou nejznámějším a nejrozsáhlejším trailovým centrem u nás. Na připravované novinky pro rok 2016 jsme se zeptali zakladatele a provozovatele Rychlebských stezek – Pavla Horníka.

Na Rychlebkách si sjezd musíte zasloužit. Ale i na horu je to příjemné svezení
Trail Dr. Wiessnera vás dovede na kopec, pak už se frčí různými stezkami dolů

Kdy u vás oficiálně začíná sezóna 2016?

Chtěli bychom udělat první brigádu s otevřením sezóny 26.3., ale ještě musíme vše probrat s majiteli lesů – nově s církví, ale věříme, že vše dobře dopadne.

RS 02
Traily jsou na Rychlebkách velmi pestré, většina z nich se vine mezi balvany

Čekají na bikery nějaké novinky na stezkách? Podařilo se vám přes zimu vybudovat něco nového?

Vzhledem k stavu, kdy se lesní majetky právě předávali novému majiteli, nemohli jsme přes zimu nic nového na trailech udělat. Stezky budou vyčištěny a nachystány na sezónu a budou na nich drobná vylepšení. Naše hlavní práce přes zimu bylo vybudování přístavby Základny. Postavili jsme dostatek sprch a záchodů, přibudou sklady a kuchyň. Takže se služby na Základně posunou o kus dopředu. Sociálky už byly nezbytné a jsme rádi, že to dopadlo, přestože ta investice byla obrovská a bude nás to teď nějaký čas finančně zatěžovat. V sezóně chceme začít se stavbou nových kamenných trailů alá Velryba (i těžší) a taky budeme dál zlepšovat naše Skills centrum. Jednoduché zázemí s půjčovnou a prodejnou otevřeme i u Lipovských stezek.

Takto se přes zimu rozrůstala základna
Takto se přes zimu rozrůstala základna (foto: RS)

Kolik kilometrů stezek teď na Rychlebkách je?

Abys objel vše, tak najedeš přes 85 km, k tomu 18 km v Lipové – celkem najedeš na RS a LS přes 100 km.

Jaké máte plány na rozvoj stezek v roce 2016, případně i dál?

V dalších 4 letech chceme každý rok postavit 2-3 km zajímavých kamenných trailů.

Jak se vám osvědčily výukové kempy? Byl o ně zájem? Budouletos zase?

Kempy se osvědčily a termíny na letošní rok brzo zveřejníme. Budou 2-3 měsíčně s Dušanem Mihalečkem a taky s Pavlem Čepem a ostatními instruktory.

Rychlebské stezky nabídnou i letos atraktivní kurzy pro bikery
Rychlebské stezky nabídnou i letos atraktivní kurzy pro bikery (foto: RS)

Mohou bikeři pomoci s budováním či údržbou trailů na brigádách? Jak často bývají a kde se lze o nich dozvědět?

Brigády budou každou první sobotu v měsíci (jen v dubnu nebude – bude už 26.3.), a chceme udělat i týdenní stavbu nové lajny – dovolenka s koupáníma zároveň s ježděním s instruktory. Brigády jsou naše hlavní akce – jako obvykle dostane každý kopáč neprodejné triko Brigády 2016. Víc info bývá na našem Facebooku.

Zimní brigáda na Rychlebských stezkách
Zimní brigáda na Rychlebských stezkách (foto: RS)

Daří se vám shánět dostatek financí na bezproblémový provoz?

Hahaha… Je to stále boj, teď po přístavbě sociálek zase. Už sice zvládáme fungování – makáme furt na údržbě atd., ale kdyby každý měl mít slušnou výplatu tak včetně všech odvodů by to bylo nemyslitelné. Pořád musíme ty čísla držet při zemi a shánět peníze i projektováním trailů jinde. Samozřejmě moc děkujem bajkerům, že už se naučili platit dobrovolný příspěvek 50 Kč měsíčně. Bez toho bychom zhynuli. Taky děkujeme všem partnerům. Takže provoz už zvládáme, ale rozhodně to není bezproblémové. Ty náklady na provoz toho všeho jsou obrovské.

Děkujeme všem za přízeň a zveme je k nám. Kopeme dál…

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.