Ostatní články

Dolní Morava: traily s flow a pohodlím lanovky

Dolní Morava je známá především jako lyžařské středisko na pomezí Jeseníků a Orlických hor. Ale začaly se tu kopat traily a v létě si tu užijete i na kole. Bohužel do rozvoje zasáhla vichřice, a tak se loni namísto rozšiřování pouze opravovalo. Svezení proto zatím není moc rozmanité, nicméně stěžejní Skalní trail dokáže zabavit i na celý den. Nahoru se přitom jezdí pohodlně lanovkou.

Tady se vyřádíte
Tady se vyřádíte. Kolo vám k tomu případně půjčí.

Kromě samotných trailů tu najdete bezvadné zázemí, půjčovnu celopér značky Specialized a spoustu dalších atrakcí pro celou rodinu. Co Dolní Morava letos bikerům nabídne, na to odpovídal Petr Augustýn, vedoucí infocentra resortu Dolní Morava.

Dolní Morava

  • Charakter: lyžařské středisko se vznikajícími flowtraily pro bikery. 4km hlavní trail s klesáním o 350 m, alternativními průjezdy a zábavnými prvky + 660m trail primárně pro děti.
  • Náročnost: stezky sjízdné i začátečníky, pokročilí jezdci si užijí rychlost, dynamiku, skoky a parádní flow
  • Kde to je: GoogleMapy.cz
  • Mapa trailů: viz níže
  • Oficiální web: DolniMorava.cz

Rozhovor

Kdy u vás oficiálně začíná bikerská sezóna 2016?

Oficiální otevření plánujeme někdy na konec června. I přesto se u nás bikeři budou moct svézt lanovou dráhou, pokud to počasí a sníh dovolí už dříve. Od 29.3.-29.4 každou sobotu a neděli v časech 9:30-18:30; od 30.4.-1.7. a 3.9.-30.9. v časech 9:30-19:30; a v hlavní sezónu, což je u nás od 2.7.-2.9. v časech 8:30-20:30. Tyto časy jsme se takto rozhodli prodloužit vzhledem k nově vystavené Stezce v oblacích. Myslím si, že to nejeden biker ocení, a že dlouho budeme jediní s takto dlouhou otevírací dobou.

Nahoru se tu vozí lanovkou. S resort card vyjde docela levně.
Nahoru se tu vozí lanovkou. S resort card vyjde docela levně.

Loňskou sezonu vám překazila vichřice, podařilo se traily obnovit do původního stavu? 

Do původního stavu se nám to vše povedlo opravit až po delší době. Měli jsme plné ruce práce nejen s traily, ale i s ostatními atrakcemi. Celá tato sranda dala zabrat klukům cca 6 týdnů. Přesto máme pořád v plánu nejnebezpečnější části, jako je padák k výstupní stanici U Slona a některé utažené zatáčky, ještě přepracovat.

Startovací brána
Brána označující vjezd na Skalní trail

Kolik trailů a v jaké souhrnné délce bude na bikery na jaře na Dolní Moravě čekat?

U nás se nedá spočítat kolik trailů máme, ale kolika možnými způsoby se dá kopec sjet. Vše se totiž odvíjí od „páteřního“ skalního trailu. V této chvíli ho je možné sjet dvěma různými způsoby. Buďto po dřevěných lávkách, které dostaly název woodway, nebo po celé délce skalního trailu. Dále máme postavéný tzv. kinder trail, kde si můžou nejmenší osvojovat základy jízdy v terénu. Tento trail však budeme muset zrušit z důvodu křížení s nově vznikající Stamichmanovou stezkou. Celkem máme tedy nějakých 6,5 km trailů.

Mapa trailů je zatím poměrně chudá. Stěžejní skalní trail však stojí za to.
Mapa trailů je zatím poměrně chudá. Stěžejní skalní trail však stojí za to.

Jaké máte plány dalšího rozšiřování trailů v tomto roce a v dalších letech?

V letošním roce se do stavení trailů chceme opřít v úplně nově vytvořené partě. Máme letos naplánováno několik tras. Někteří už znají ze závodů nahrubo natrasované Selské vrchy, kde má vzniknout cca 1,5km trail. Podél cyklostezky 6269 chceme vytvořit 1 km pumpovacích vln a podobných nerovností, kde se bude dát nabrat rychlost bez šlápnutí do pedálů. Pro agresivnější jezdce je v plánu gravity trať v místech stávající sjezdovky Malý slon. Tato trasa bude postavena tak, aby ji sjel i začátečník. Předpokládáme, že trasa bude mít do 2 km a budou zde zapojeny i prvky ze zimní fun line, jako 360° zatáčka do tunelu a platformy. Pokud bude prostor a čas, tak je v plánu i nějaký pumptrack.

Traily si stavíte sami, nebo vám pomáhá někdo z renomovaných stavitelů či jezdců?

Traily si stavíme sami. V minulých letech to bylo pod vedením Robina Látala (4X a DH v areálu Větrný vrch) a Vency Hnízdila. Dále zde probíhaly konzultace a vyhotovení projektových studií od Romana Kalabuse.

Skalní trail je občas zpestřen dřevěnými lávkami
Skalní trail je občas zpestřen dřevěnými lávkami

Kdo se stará o údržbu a budování stezek? Provozovatelé resortu, nebo bikerská komunita? Je možné pomoci s budováním či údržbou trailů na brigádách?

O údržbu stezek se staráme ve vlastní režii. Brigády bychom rádi zavedli, pokud se zde aspoň trošku rozjede biková kultura jako např. v Rychlebech. Pokud bude mít někdo zájem může se mi ozvat a připojit se k nám do výstavby. Nějakou odměnu vždycky dokážeme vymyslet. 

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *