Ostatní články

Je to závod jen pro pár nejlepších a nejodvážnějších bikerů světa. Na kole se při něm sjíždí hora s vysokými skalnatými útesy a je na každém závodníkovi, jakou si vybere stopu a co při jízdě předvede. Ačkoli se sjíždí terén, na kterém by se běžný jezdec na horském kole pravděpodobně zabil, pro vítězství je nezbytné do jízdy zařadit ještě i akrobatické prvky. Tahle bláznovina se jmenuje Redbull Rampage a letošní ročník se právě dojel. Vyhrál ho Kanaďan Brandon Semenuk.

Původní myšlenka závodu Rampage navazovala na freeridové závody na lyžích či snowboardu, kdy jsou jezdci vrtulníkem dopraveni na vrcholek hory a cílem je předvést co nejzajímavější sjezd dolů. Hodnotí se přitom náročnost zvolené trasy, plynulost, skoky a triky. Závod Rampage v roce 2001 začínal ve stejném duchu, jen tedy na kolech.

Redbull Rampage 2019
Reed Boggs letí ze skály

Závody probíhají v americkém Utahu, kde není nouze o surový skalnatý terén s ohromujícím sklonem. Charakter je v duchu krajiny Grand Canyonu, tedy jen skála a sutina.

Oproti prvním ročníkům se závod v průběhu let dost proměnil. Už to není jen čistý freeride v nedotčeném terénu. Ačkoli se lokace po pár letech mění, na kopci postupně vznikají upravené odrazy a dopady pro skoky, aby jezdci mohli létat dál.

Jeden z mnoha masivních dropů na Rampage

Jízda se nejede na čas, rozhoduje volba stopy, umění jezdce, preciznost a styl. Rozhodčí pak každou jízdu hodnotí, přičemž maximem je 100 bodů. V rámci závodu se jedou dvě jízdy a počítá se výsledek z té lepší.

Vítězný Brandon Semenuk získal 92,33 bodu. Zvolil technicky náročnou stopu se dvěma monstrózními dvojitými dropy, přičemž na tom druhém vyšvihl backflip. Těch bylo cestou více, stejně tak otoček o 360° a dalších triků.

Sjet skálu nestačí. Kdo chce vyhrát, musí létat i hlavou dolů

Brandon Semenuk je zkušený jezdec, který Rampage vyhrál již v letech 2008 a 2016. Podobně jako ostatní účastníci tohoto závodu je to všestranný jezdec, který na horském kole zkusil snad všechny disciplíny.

Na druhém místě se letos umístil Brett Rheeder  91 body, na třetím skončil Tom Van Steenbergen s hodnocením 89,66 bodu. Český závodník letos na startu žádný nebyl, ale v historii závodu jsou přece jen dva zapsaní – Richard Gasperotti a Michal Maroši.

A jak vypadá něco takového z pohledu jezdce? Podívejte se na záznam z kamery Szymona Godzieka:

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

5 komentářů: „Nejšílenější závod na horských kolech zná letošního vítěze. Rampage vyhrál Brandon Semenuk

• Na Rampage z českých jezdců startoval i Tomáš Zejda…

Reagovat
  • Skoky tam jsou sice pěkné, ale na videu vidím, že je tam normálně vybudovaná a upravená trať. Podle článku bych čekal něco jiného.

Reagovat
  • Podle kolejí jedou všichni po stejné trati. Jinou trasu ani sjíždět nemohou. Ta je daná dopředu. Jinak velké uznání a obdiv za odvahu.

Reagovat
    • Tras, které mohou jezdci sjíždět, je mnoho. Je několik základních lajn, ale je na závodníkovi, jak si jízdu naplánuje a lajny propojí. Takže to není tak, že by všichni jeli stejnou trasu. Ostatně mohou si vytvořit i vlastní skoky a verze průjezdu za pomoci tzv. ,,diggerů“. Musím také vyvrátit, že trasa je dána dopředu. Žádná trasa není vyznačena a není povinné se jí řídit. Rider si vlastně může jet, kudy chce.