Ostatní články

Nejtěžší sjezd na horských kolech, to je Hardline. Šílený závod pro pár odvážlivců

Z hlediska náročnosti terénu a překážek je Hardline nejtěžší závod ve sjezdu na horských kolech. Jedná se o speciální jednorázový závod, který do extrémně náročné přírodní trati nakládá ještě porci uměle vytvořených překážek obřích rozměrů. Vyhrává ten, kdo přežije a dojede nejrychleji. Hardline 2018 se jel o uplynulém víkendu a vítězem se stal Gee Atherton. Seznamte se s tím, co během své tříminutové jízdy musel překonat.

Trať se nachází v horách národního parku Snowdonia v severní části Walesu. Začíná na hřebeni v krajině bez stromů, zato s velkou dávkou kamenů. V nich musí závodníci nabrat rychlost, aby přelétli prvních pár zahřívacích skoků. Následně trať zmizí do lesa, kde se ke kamenům přidají ještě kořeny stromů. Sklon je extrémní a v jednu chvíli musí jezdci seskočit 3 metry vysokou skálu, překážku zvanou Rock drop.

Kličkování mezi stromy je následně narušeno přímou pasáží, kde se dosahuje vysokých rychlostí. Do toho přichází skok zvaný The Cannon, kde jezdci létají cca 17 metrů vzduchem. Jedná se přitom o lesní cestu a všude okolo jsou stromy. Rychlost je potřeba udržet, protože vzápětí přichází Step Up, skok s velmi strmou rampou, v jejímž úpatí jezdce čeká extrémní přetížení. Kdo neudrží nervy a zpomalí pod cca 65 km/h, ten nedoskočí a dopadne před ostrou hranu dopadového náspu. Tady se skáče hodně vysoko.

Lety až 20 metrů dlouhé

Trať pokračuje rychlou lesní pasáží s přírodním povrchem, vysokými klopenkami a skoky s délkami 10 – 15 m, načež vyústí na skálu s extrémním sklonem a technickou náročností. Zde jezdci musí zpomalit a hledět na optimální stopu mezi ostrými skalnatými výčnělky. Jakmile se z kamenů vymotají, čeká je rozjezd na Road Gap – extrémní skok přes cestu, při kterém letí 17 metrů vzduchem. Dopadnou do rychlé klopené zatáčky a následuje opět těžká pasáž s obřími kameny a skalnatými dropy.

Vše vyvrcholí závěrečnou sekvencí tří rychlých skoků, přičemž ten závěrečný má délku 20 metrů. Mezi odrazem a dopadem je přitom „díra“ a běžný přírodní terén s kameny, jezdci tyto vzdálenosti tedy přelétnout prostě musí.

Tato trať by byla velmi náročná i bez dostavěných extrémních překážek. Pak by snesla srovnání s tím, co se jezdí například v rámci světového poháru ve sjezdu. Jenže toto je ještě něco víc. Jakkoli to vypadá šíleně, tak je tato trať postavena s ohledem na současné schopnosti nejlepších jezdců a jejich techniky, kteří ji po pečlivém tréninku jednotlivých překážek projedou celkem na jistotu a žádné vážné zranění se letos nekonalo. Pro běžného smrtelníka je to ale něco neuvěřitelného.

Závod tedy letos vyhrál Gee Atherton, zkušený šampion ve sjezdu a fourcrossu. Na startu se nejčastěji objevují právě jezdci, kteří mají zkušenosti z více gravity disciplín. Čistokrevní sjezdaři zde mohou mít totiž trochu problém s extrémními skoky.

Nejen Hardline, ale i Rampage je šílenost

Závod pořádá Redbull a možná se vám vybaví ještě jeden podobně extrémní, který rovněž pořádá tato rakouská sodovkárna – Rampage (letos se pojede 26. října). Je to podobná šílenost, při které se jezdci na sjezdových kolech pouští ze skály a sází přitom ještě i delší skoky než jsou na Hardline. Jenže tady už nejde o čas, ale o dojem. Hodnotí se volba náročnosti stopy, kudy se závodník ze skály vydal, a také triky, které během jízdy předvedl. Hardline je vedle toho čirá řežba z kopce dolů na čas.

Podívejte se na vítěznou jízdu:

A k dispozici je i komentovaný záznam trati kamerou jezdce:

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *