Ostatní články

Rampage je nejšílenější závod na horských kolech. Sjet skálu nestačí

Rozjet se na kole ze skály, přitom létat desítky metrů vzduchem a ještě u toho dělat triky, aby se jízda zalíbila rozhodčím. To je v kostce závod Red Bull Rampage. Právě skončený letošní ročník vyhrál Kanaďan Brett Rheeder.

Na startu se sešla dvacetičlenná elita profesionálních jezdců, kteří byli pozvaní organizátory. Na tento závod se totiž nemůže jen tak někdo přihlásit. Jezdci během sezony musí projevit mimořádní cit pro kolo, ale také všestrannost, aby si pozvánku vysloužili. Rampage je totiž unikátní závod, ve kterém se kombinuje hned několik disciplín.

Freeride na kolech

Inspirací pro Rampage byly freeridové závody na lyžích či snowboardu, kdy jsou jezdci vrtulníkem postaveni na vrcholek hory a cílem je předvést co nejzajímavější sjezd dolů. Hodnotí se přitom náročnost zvolené trasy, plynulost, skoky a triky. Závod Rampage v roce 2001 začínal ve stejném duchu, jen tedy na kolech. Postupně však ryze přírodní terén přestal stačit.

V průběhu let se závod postupně vyvíjel. Zpočátku to bylo něco natolik šíleného, že po čtyřech letech závod skončil z důvodu přílišného nebezpečí. Pro závodníky to sice byla výzva, ale někteří přiznávali, že až za hranou toho, co jsou ochotni riskovat. Jenže jezdci své jezdecké schopnosti posouvali a také konstrukce kol umožňovala více, a tak se závod v roce 2008 obnovil.

A co víc, do ryze přírodního terénu začaly přibývat překážky. Když už narostly i obří dřevěné rampy, už se ze závodu trochu vytratil duch freeridu, a tak se od nich upustilo. Ovšem překážky z hlíny a kamenů se staví dál, stejně tak se na kopci upravují dopady pod skalními dropy nebo se tvoří přejezdové traverzy.

Nejde o čas

Závody probíhají v americkém Utahu, ale konkrétní lokalita se průběžně mění. Letos organizátoři zvolili zcela nový kopec u města Virgin, který nabídl hodně surový terén s ohromujícím sklonem. Charakter ale zůstává pořád v duchu krajiny Grand Canyonu, tedy jen skála a sutina.

Trať si závodních zvolí podle svého uvážení. Je potřeba volit tak, aby jízda působila plynule, přitom však musí kombinovat náročné přírodní sekvence se skoky a triky. Jízdu hodnotí rozhodčí body, maximem je sto. Jezdci mají dva pokusy, kopec tedy sjíždí dvakrát.

Letos byl závod mimořádně náročný, o čemž svědčilo i množství pádů. Naštěstí se obešly bez vážných zranění. Vítězný Brett Rheeder získal 89,66 bodů, druhý Španěl Andreu Lacondeguy měl 87,33 bodů a Američan Ethan Nell na třetím místě získal 86,33 bodů. Obdiv však patří celé dvacítce jezdců!

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.