Česká trailcentraTrailcentra a bikeparky

Peklák: Tady bikeři dostanou skvělý bikepark i houpavé singletraily

Areál Peklák je původně malé lyžařské středisko na menším kopci u České Třebové, jenže v posledních letech se více než z hlediska lyžařského proslavil z pohledu bikerského. Na svazích kopce totiž vyrostly sjezdové tratě pro horská kola a letos k nim přibyly i singletraily ve stylu flowtrailů. V areálu si tak užijí jak pokročilí bikeři na celoodpružených kolech, tak vyznavači XC nebo začátečníci ne běžnějších kolech bez zadního odpružení.

Na Peklák se můžete pohodlně dostat vlakem, nádraží je nedaleko. Pokud přijedete autem, přivítá vás pěkné, nově postavené parkoviště s dostatečnou kapacitou. Hned u parkoviště je vlek a zázemí, které zahrnuje restauraci, místo na mytí kol či půjčovnu. V té mimochodem najdete celopéra Rock Machine Blizzard.

Nahoru na kopec se dostanete buď nově vybudovaným stoupacím trailem, nebo bez námahy vlekem. Pokud jste nikdy na kole na vleku nejeli, nebojte se toho. Za představec vám zaháknou smyčku z lana, kterou v případě nouze tahem snadno odpojíte, a nahoru se jede po „chodníku“ bez větších nerovností. Zvládnou to i začátečníci nebo děti.

Mapa trailů na Pekláku

Na kopci jsou pak začátky jednotlivých trailů. Než se ale pustíte některým z nich dolů, prohlédněte si výborné cvičné zázemí – je tu menší pumptrack a v lese cvičný trail zvaný Zahrádka. Na něm si můžete vyzkoušet klopenky, boule nebo jízdu po kamenech. Je to jen malé hřiště, ale na zaučení jízdy po trailech skvěle funkční.

Nejdrsnější trialy v bikeparku jsou dva černé. Oba mají místy velmi prudký sklon a není zde nouze o kořeny a kameny. Nejsou moc dlouhé, ale dokážou prověřit. Tady už to chce zkušenosti, bezpečnostní výbavu a celoodpružené kolo.

Dvojice červených trailů už bezpečně zabaví i hobby jezdce, kteří vyloženě neholdují sjezdům, ovšem pozor – některé úseky nebo překážky jsou přece jen trochu náročnější. Ty největší chuťovky, jako jsou několikametrové skoky přes cestu, se dají bezpečně objet.

Pro vyznavače skoků jsou zde připraveny tratě Hip hop a Air line. V prvním případě jde o čtveřici lavic, na kterých můžete trénovat skoky a nemusíte přitom sjíždět až dolu k lanovce. Ten kousek si snadno vyšlápnete zpátky nahoru za své. To Air Line nabídne delší svezení a také daleko delší lety. Najdete zde také místní ikonický „mlýn“, což je stylová soustava dropů v podobě dřevěného vodního mlýnu. Jezdec si přitom může vybrat dle svých schopností, kudy se vydá – největší frajeři skočí třímetrový drop přes mlýnské kolo, ostřílení bikeři si vystačí dvoumetrovým skokem z mlýna, opatrnější jezdci využijí přibližně metrovou rampu na jeho okraji a začátečníci mohou mlýn zcela objet.

A pak je tu ještě několik méně náročných trailů modré barvy. Nabídnou klopenky, pumpování a zábavnou jízdu z kopce dolů bez žádných technických záludností. Technicky nejméně náročným a zároveň nejdelším je trail zvaný Růžovka, na který se může bez obav vydat klidně i začátečník. Tento trail je už také součástí nových singletrailů, které na kopci letos vyrostly. Jsou to flowtraily ve stylu Jedovnic či Mariánského údolí, prostě vyhlazená stezka s klopenkami a boulemi. Nabízí se tu cca 15 km takových tratí, u těch však počítejte s tím, že si zábavné sjezdové pasáže budete muset zasloužit výšlapem. Vlek vás vyveze jen na start a pokud byste chtěli flowtrail zažít jen čistě směrem dolů, držte se Růžovky. Ale byla by to škoda, třeba takový trail Čipera rozhodně stojí za svezení, i když si pak sjeté metry budete muset vyšlápnout.

Peklák hodnotím jako skvělé místo pro bikery všech úrovní. Tady si užijí zábavu jak střelci vyžadující adrenalinové výzvy, tak jezdci hledající jen nenáročné pěšinky v lese s příjemným flow. Dá se tu jezdit za pomoci vleku, ale klidně i bez něj, užijí si tu dospělí, ale i děti. Opravdu komplexní biková lokalita se spoustou zábavy.

Více informací: web Peklak.cz, Facebook

Kde Peklák najdete:

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *