Ostatní články

OpenStreetMap: mapy pro Garminy zdarma (návod)

Chcete-li vyrážet na trasy ostatních bajkerů (třeba právě na námi doporučované traily), máte několik možností: vzít telefon s některou z aplikací, o kterých ještě budeme psát, nebo zvolit speciální zařízení. A ta nejlepší dělá, ať se vám to líbí nebo ne, Garmin. Pro milovníky zamaštěných řetězů vymysleli řadu Edge.

Garmin Edge pro bikery: co mapy?

Řada Edge obsahuje několik modelů od těch nejjednodušších (Edge 20/25) až po ty nejpokročilejší (Edge 1000). Edge 25 v ceně pár tisíc nepodporuje mapy, to umí až Edge 520 a vyšší. Jde však o modely bez dotykového displeje, které se soustředí především na přesné měření různých statistických parametrů: poloha, rychlost, kadence šlapání (se senzorem), srdeční tep (s hrudním pásem), nastoupané metry…

Nejnovější modely můžete propojit s mobilem a buď odesílat v reálném čase svou polohu (třeba manželce, chrti svému trenérovi…), nebo se honit po Stravě.

Samotné mapy pro Garminy jsou však… prekérka. Sám výrobce nabízí různé topografické mapy České republiky, avšak tyto přidává jen k některým svým navigacím. Jsou samozřejmostí u těch turistických (eTrex, Dakota, Oregon, Montana), u cyklistické řady Edge ji však dostanete až od poměrně drahé řady 800. A co když chcete vyrazit do zahraniční a neztratit se? Pak si můžete mapu buď za pár tisíc koupit, anebo… anebo se nabízí zdarma dostupné mapy z projektu OpenStreetMap.

OpenStreetMap je komunitní projekt. Na vývoji a úpravách map se může podílet každý, třeba i vy, podobně jako na tvorbě Wikipedie. I z tohoto důvodu jsou mapy k dispozici zcela zdarma.

Mapy OpenStreetMap nejsou vždy a všude tak podrobné, jako placené alternativy. Silně záleží na místní komunitě. V řadě míst však placené alternativy i překonávají. A když nic nestojí, nic vám nebrání je vyzkoušet. Návod by měl být funkční pro všechny Garminy, které práci s mapou podporují.

1. Nastavte parametry mapy

Aby váš Garmin mapovému podkladu z OSM porozuměl, je třeba jej dostat do souboru ve formátu .img. K tomu slouží řada volně dostupných služeb, nám se osvědčila ta na adrese garmin.openstreetmap.nl. Šup tam!

garmin.openstreetmap.nl
Nastavení parametrů na garmin.openstreetmap.nl

Nejprve nastavte parametry podle obrázku:

Choose your map type: Routable Bicycle
Choose a predefined country: ve třetí roletce Europe vyberte Czech Republic (nebo jinou zemi, která vás zajímá)
Perhaps you’d like to add some additional tiles: služba vám automaticky vybere celou zemi, kterou zvolíte. Pokud chcete zvolit jen některou část, klepněte na zatržítko a tlačítko Reset Selection. Následně naklikejte jen ta místa, která vás zajímají a kam vyrážíte.

Volba jednotlivých polí: pozor na celkovou velikost mapy
Volba jednotlivých polí: pozor na celkovou velikost mapy

Máte-li Garmin s paměťovou kartou, máte vyhráno. Celá ČR včetně území okolo hranic zabere sotva 373 MB. Pokud ale máte zařízení s omezenou paměťovou kapacitou (třeba Edge 520 nabízí jen 100 MB vnitřní paměti), musíte pečlivě vybrat, která území si do paměti nahrajete.

2. Zvolte e-mail pro doručení

Request your map or download it directly: zde zadejte svou skutečnou e-mailovou adresu. Služba totiž potřebuje čas na vygenerování mapy a řeší požadavky postupně. Kdo dřív přijde, má dřív mapu. A pokud je služba zasekaná, bude vaše mapa připravená třeba za pár hodin. Takže to nenechávejte na poslední chvíli před odjezdem na trip a raději si mapy uložte do foroty.

3. Vygenerujte vlastní OSM mapu

Po stisku tlačítka Build my map vám nejprve dorazí první e-mail s odkazem, na kterém najdete pořadí svého požadavku a odhad doby, kdy bude mapa vygenerována. Až bude vaše mapa uvařena, dorazí další mejl s odkazem ke stažení.

OSM
Tadá! vaše mapa je uvařena a připravena ke stažení.

Pozor, vaše mapy budou uchovány jen po dobu 60 hodin, takže se stažením neotálejte. Po klepnutí na odkaz se dostanete do adresářové struktury s celou řadou souborů. Vás bude zajímat soubor s příponou .zip. V tomto archivu se nachází jediný soubor s příponou .img, kterému Garminy rozumí.

Stáhněte soubor s příponou .zip a rozbalte jej. Výsledkem bude jediný soubor s příponou .img.
Stáhněte soubor s příponou .zip a rozbalte jej. Výsledkem bude jediný soubor s příponou .img.

4. Nakopírujte mapu do přístroje

Soubor s příponou .img následně stačí nakopírovat do Garminu připojeného přes USB, nebo na paměťovou kartu microSD, kterou následně vložíte do Garminu. Soubor vložte do adresáře na úroveň dalších map (většinou Garmin – Maps), avšak u některých modelů to může být odlišné. Zařízení podporující přímo práci s mapou (Edge od 800 výše, turistické modely) dokáží zobrazit více map najednou, respektive si jejich zobrazení zvolíte přímo v nastavení.

Návod pro Garmin Edge 520: tato cyklonavigace má omezenou vnitřní paměť (cca 100 MB) a podporuje zobrazení jediné mapy. V přístroji je již obsažena jen velmi hrubá Basemap, a to v souboru gmapbmap.img. Zabírá asi 51 MB, tedy polovinu dostupné kapacity, takže si ji zazálohujte do počítače a z garminu ji smažte. Vámi staženou mapu dle postupu, o velikosti maximálně 100 MB (pár MB nechejte pro záznamy cest apod.), zkopírujte do přístroje a přejmenujte právě na gmapbmap.img. Nic dalšího dělat nemusíte, přístroj si po spuštění natáhne rovnou tuto vaši mapu.

A to je vše, po spuštění a případném povolení zobrazení mapy můžete OSM využívat ke své plné spokojenosti. U starších přístrojů doporučuji používat vždy jen jednu mapu pro zachování dostatečné svižnosti. Pamatujte také, že u modelů bez dotykového displeje (hlavně naše cyklistické Edge…) je práce s mapou hodně omezená a méně pohodlná, nicméně pro hrubou orientaci poslouží skvěle.

Díky OSM tak můžete mít ve svém Garminu mapy jakéhokoliv koutu světa zcela zdarma.

6 komentářů: „OpenStreetMap: mapy pro Garminy zdarma (návod)

  • OpenStreetMap v okolí Brna je na kolo ta nejlepší mapa, kterou jsem objevil. Mapuje realitu, ne oficiální stezky, takže jsou tam zmapované a dopodrobna pojmenované traily i neoficiální bikeparky v okolí Brna. I pro pěší navigaci v lese je to ultimátní nástroj, ze stejného důvodu. Je tam všechno, kudy lze jít. Na Android to pěkně zobrazuje třeba aplikace MAPS.ME. Jediné, co na ní chybí, je zobrazení českých turistických značek.

    V datech OSM je často zanesena také obtížnost pro MTB z kopce a do kopce. Toho lze využít při plánování trasy na webu mtbmap.cz . Při hledání trasy se snaží nejezdit po silnici, jako to dělají třeba Mapy.cz, když se zvolí „kolo“, ale lze si zvolit, pro jaké kolo chcete najít trasu – MTB snadné/těžké, trekové, apod. Pak najde krásnou trasu po cyklostezkách a lesních trailech bez silnic.

    Reagovat
  • DD, u Garminu Edge 520 – smazal jsem původní mapy (gmapbmap.img) a poté i všechny záznamy cest, nicméně Garmin stále hlásí plný disk a nyní už ani nelze nahrát zpět původní mapy. Máte nějakou „fintu“, jak na to? Předem díky. H

    Reagovat
    • Ahoj, stejný problém mám i já, bohužel už několik měsíců nefunguje selekce oblastí, pouze celá čr, což se do 100MB nevejde. Netuší někdo, jak to vyřešit? Díky

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *