Ostatní články

Navigace a hodinky s GPS na kolo Garmin: Co které umí?

Používat na kole nějaké GPS zařízení pro záznam aktivit je už celkem běžná věc. Někdo si vystačí s telefonem, někdo má speciální GPS na kolo. Já si oblíbil hodinky. Dneska vám ukážu některé zajímavé modely hodinek od Garminu a ukážu, co vlastně umí a v čem se liší. A přidám i jednu cyklonavigaci s mapou a velkým displejem, který funguje podobně jako navigace v autě.

Sám už používám hodinky s GPS mnoho let. Před třemi roky jsem si koupil model Garmin Fenix 3, předtím jsem měl dvojky a jiné modely. Krátce jsem zkusil i jiné značky jako Suntoo Ambit, TomTom Runner nebo Xiaomi Amazfit, ale vždy jsem se vrátil ke Garminu. Má nejvíce funkcí, vše se dá přizpůsobit a kromě samotných hodinek má i povedenou službu na správu naměřených dat.

Garmin Porovnání velikostí
Starší versus nové: porovnejte velikosti

Využil jsem teď možnost vyzkoušet některé nové modely právě od Garminu a o zjištěných poznatcích jsem napsal tento článek a natočil video níže. Z uvedených důvodů ale nečekejte, že byste ve srovnání našli i jiné značky. Byl jsem zkrátka sám zvědavý, co nové Garminy umí a upřímně, jiné značky už mě moc nezajímají. Na nějaký velký srovnávací test mnoha hodinek různých značek bych ani neměl čas. I tak věřím, že pro mnohé mohou být následující informace užitečné.

Garmin Instinct

Podrobnou technickou specifikaci hodinek si můžete prostudovat na webu Garminu, já se teď zaměřím jen na osobní dojmy z praxe. Hodinky vnímám jako levnější provedení vlajkového modelu Fenix. Mají všechna potřebná čidla, měří všemožné sportovní aktivity a poslouží i jako chytré hodinky. Z funkcí chyběly jen některé pokročilé fajnovosti spíše z oblasti chytrých hodinek, ale pro sportovní užití nic zásadního nechybí.

Hodinky Garmin Instinct
Hodinky Garmin Instinct

Hodinky jsou příjemně lehké. Tloušťka by mohla být o něco nižší, ale opticky nijak mohutně nevypadají. Plastové provedení působí v reálu dobrým dojmem, hodinky ostudu rozhodně neudělají. Působí i dost odolně. Jen je možná škoda, že silikonový řemínek je unikátně tvarovaný a jiný než originál optimálně pasovat nebude.

Na kole se hodí extrémně dobře čitelný displej. Je ale trochu menší a hrubší, hodí se tedy mít informace rozděleny na jednotlivé obrazovky a přepínat. Všechno se dá nastavit. Ovládaní je tlačítkové, což je podle mě lepší než se trefovat na dotykový displej. Obzvlášť na kole a obzvlášť teď v zimě, kdy vozím celoprstové rukavice.

Garmin Fenix 5 Plus

Funkce a parametry těchto vrcholných multisportovních hodinek od Garminu si opět můžete prostudovat na webu. Oproti starším trojkám působí trochu subtilněji a mají i o 2 mm užší řemínek, ale v reálu ten rozdíl není až tak markantní. Jsou to už zkrátka větší a těžší hodinky. Nicméně napěchované funkcemi, s dlouho výdrží a v kovovém provedení.

Garmin Fenix 5 Plus
Hodinky Garmin Fenix 5 Plus

Upřímně, čistě jako měřič výletů na kolo jsou tyto hodinky příliš drahý špás. Jenže ony změří i všechny ostatní sporty i průběžnou denní aktivitu. A poslouží i jako prodloužená ruka mobilního telefonu. Mají už větší barevný displej, ale stále se ovládají tlačítky. Považuji to za výhodu. Bezchybně se dají ovládat i v rukavicích při jízdě na kole nebo v bazénu. Poslepu můžete třeba také přeskakovat skladby přehrávané z telefonu, odmítnout hovor apod. Stačí nahmátnout tlačítko…

Ze sportovních funkcí těžko hledat, co by tyto hodinky neuměly. Z hlediska využití jako chytrých hodinek pak ve srovnání třeba s Apple Watch chybí větší interakce s aplikacemi či možnost hlasového zadávání. Apple Watch (a jim podobné alternativy na Androidu) jsou zkrátka více telefonem, Garminy více sporttesterem. Ale i tak umí Garminy například přehrávat hudbu ze (a to i přímo do sluchátek bez nutnosti telefonu) nebo platit (Garmin Pay už u nás podporují dvě banky a další se letos přidají).

Garmin Fenix 5S Plus

Když se podíváte na podrobnou specifikaci hodinek Fenix 5S Plus a porovnáte je s pětkami bez „s“, tak zjistíte, že se liší pouze v rozměrech, hmotnosti a výdrži. Hodinky jsou funkčně a výbavou jinak skutečně identické s větším modelem.

Garmin Fenix 5S Plus
Malé, elegantní a funkcemi nabušené Fenixy 5S Plus

Na hubenější ruku jsou rozhodně vhodnější. Oproti trojkám nebo většímu modelu 5 Plus jsem je na ruce ani nevnímal. Nepřekáží tolik při oblékání, jsou lehčí. Ani nevnímám, že je na ruce mám. Menší rozměry jsou pro mě nakonec silnější výhodou než delší výdrž. Ta ani u menšího modelu není špatná – s velkou rezervou vydržely i celodenní lyžování a při běžném nošení s občasnou sportovní aktivitou vydrží 4-5 dní.

V příplatkové verzi Sapphire mají hodinky safírové sklíčko, které by mělo být ještě odolnější než standardní (to mám na trojkách a i po tře letech je bez škrábance). V safírové verzi je ale k dispozici i celočerná varianta, která je subjektivně nejatraktivnější kombinací. Decentní černé hodinky se přitom dají snadno oživit jiným páskem – Garmin má systém úchytů, kdy lze na osku pásek jednoduše nacvaknout a pásky tak snadno střídat. To platí i o větším modelu Fenix 5.

Garmin Edge Explore

Vyzkoušel jsem navíc ještě i model Garmin Edge Explore, což je cenově dostupná GPS dělaná přímo na kolo. Má velký barevný dotykový displej, na kterém si můžete zobrazit mapu. Součástí jsou cyklomapy celé Evropy a můžete v nich vidět nejen své prošlé trasy, ale také se nechat navigovat podobně jako v autě. Přístroj vám najde ideální cestu vhodnou na kolo.

Cyklonavigace Garmin Edge Explore
Cyklonavigace Garmin Edge Explore má cyklomapy celé Evropy

Navigační schopnosti jsem vyzkoušel zadáním několika cílů a je fakt, že se GPS snaží vyhnout frekventovaným silnicím a dokáže využít cyklostezky či jiné autem nedostupné komunikace. Na silniční cyklistiku či cykloturistiku je to skvělé řešení. Já jsem ale o něčem takovém uvažoval za účelem „lovu trailů“ na horském kole. K takovému účelu by to ale chtělo dokoupit ještě příplatkovou mapu Topo Czech, která by zobrazila i turistické značky. To ta standardní neumí.

Edge Explore se ale ukázal jako dobrá cenově dostupná GPS pro cykloturistiku. Průběžně měří a ukazuje provozní hodnoty výletu, v případě potřeby pak mapu či graf nadmořské výšky. A když zabloudíte, dokáže vám najít cestu. Ale pozor, už je to přístroj větší a těžší, a tak se mi na drsnějších trailech na řídítkách přetáčel.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Jeden myslel na “Navigace a hodinky s GPS na kolo Garmin: Co které umí?

  • Instinct – originalni reminek jde nahradit reminkem z fenix5 nebo fenix5 Plus. Staci sundat originalni Instinct reminek, vymackout z nej osicku, osicku vratit do tela hodinek a pak uz je to kompatibilni s QuickFit 22.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *