Ostatní články

Jak si doma spravovat kolo? Práci ulehčí montážní stojan, stačí úplně levný

Základní servisní úkony na kole zvládne udělat téměř každý, není potřeba jezdit kvůli každé maličkosti do servisu. Ale ačkoli jsou samotné servisní úkony celkem jednoduché, manipulace s kolem je leckdy dost obtížná. Není ho kam opřít, ujíždí pod rukama, nelze protočit kola… Obrátit kolo vzhůru nohama a postavit ho na řidítka a sedlo se přitom leckdy nehodí. Řešením je montážní stojan na kolo. Pro domácí použití přitom stačí jen docela skladný a levný.

Oproti běžným stojanům na kolo mají ty montážní jednu zásadní přednost – umožňují protáčení obou kol a středu s pedály. To je při servisních úkonech potřeba. Když budete seřizovat přehazovačku nebo ladit nastavení brzd, neobejdete se bez toho. Zároveň musí být kolo stabilní, aby se s sním dalo pracovat.

Do dutého středu nebo osvědčená klasika

Pokud na kole máte střed s dutou osou, máte vyhráno. Můžete totiž použít nejjednodušší typ montážního stojanu, který existuje – je to jen základna a horizontální trn, na který kolo skrze dutinu ve šlapacím středu nasunete. Triviální řešení, ale dostatečně stabilní a funkční. Vyrábí se v různých modifikacích, ale všechny fungují stejně, nemá tedy smysl za něj utrácet více než tisícikorunu. Na stojan pak můžete kolo klidně i trvale „parkovat“.

Podobně jednoduché jsou i stojany pod zadní stavbu, které jsou ale méně stabilní, nemusí pasovat na každé kolo a při servisu kolem řetězu, pastorků či přehazovačky konstrukce stojanu překáží. Za doporučení tedy vlastně moc nestojí, ale některé modely jsou tak levné, že by to třeba někoho mohlo zlákat. Mohou vám stačit necelé tři stovky.

Pro samotnou práci je nejlepší klasický dílenský stojan s masivní rozkládací konstrukcí s ramenem, na které se kolo přichytí. Díky tomu budete mít kolo výš a daleko lépe se s ním bude pracovat. Také si ho podle potřeby můžete třeba různě naklonit. Jenže takové pořádné montážní stojany se vyrábí pro potřeby profesionálních cykloservisů a není to tedy úplně levná záležitost. Značkové vyjdou až na deset tisíc. Ale jsou i levnější alternativy vhodné pro domácí použití a cena se dostává až pod dva tisíce.

Montážní stojan na kolo z Lidlu?

A pak tu je jedna zvláštnost – montážní stojan za necelých osm set korun z řetězce Lidl. V sezónních akcích se tam objevuje a je to na jednu stranu jasný náznak, že tuhle praktickou věc může mít doma každý, kdo jezdí jen trochu víc na kole. Sám jsem na jaře jeden takový zakoupil a byl jsem zvědavý, jak se osvědčí. Po několika měsících můžu říct, že celkem obstál, ale přesto ani ten nebude řešením pro každého. První zkušenosti jsem shrnul ve videu, kde je také ukázka manipulace se stojanem:

Nevýhodou je fakt, že se jedná o klasický montážní stojan, který i ve složeném stavu zabere dost místa. Vyšší hmotnost je výhodou pro stabilní stání, ale překážkou při manipulaci. Kritiku zaslouží i levné provedení konstrukce s plastovými úchytnými prvky, které se obtížně dotahují a vykazují vůle. Na velmi časté používání se proto nehodí, tyto věci by vám začaly brzy vadit. Ale na občasné domácí použití je to vzhledem k ceně vyhovující řešení. Stojan je dostatečně stabilní a unese i těžší elektrokolo.

Pokud na servisní montážní stojan najdete místo a aktivně jezdíte na kole, rozhodně se jeho pořízení vyplatí. Kromě servisu se pochopitelně hodí i na čištění, které je rázem pohodlnější a rychlejší.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *