Lékárnička na kolo: jak to řeším já
Nepovažuju horskou cyklistiku za nebezpečný sport, ale nutno přiznat, že z kola se dá spadnout. A v terénu se to riziko ještě zvyšuje. Je proto dobré být připraven a následky menších pádů rychle vyřešit. K tomu se hodí lékárnička. Sám mám pro bajkerské potřeby připravené rovnou dvě.
Malá lékárnička na bajk
V malé lékárničce vozím jen ořezaný absolutní základ k tomu, abych mohl provést nějaké základní ošetření přímo na trailu. Používám malý obal velikosti naduté peněženky a hmotnost takové lékárničky je 280 g. Snadno se vejde do batohu nebo i bajkerské ledvinky, dá se využít i toolboxu do držáku na lahev.
Obsah malé lékárničky
- dezinfekce (z důvodů rozměrů a transportu na kole malý Betadine 30 ml)
- dezinfekční tampóny (malé, 5 ks)
- antibakteriální vlhčený ubrousek (1 ks)
- sterilní rukavice (2 ks)
- Izotermická fólie (1 ks)
- trojcípý šátek (1 ks)
- kompresní obvaz (3 ks, různé rozměry)
- mastný tyl (1 ks)
- Hemagel (1 ks)
- Náplasti (více druhů a rozměrů)
- Prášky proti bolesti (pár Ibalginů se může hodit)
- Nožík (nebo nůžky)
- Spínací špendlíky (cca 5 ks, různé rozměry)
- Odolná leukoplast
Pokud jedu s batohem, přidávám do něj obvykle ještě tvarovací dlahu AeroResc Easy Splint XL, která se dá narovnat a vsunout do zádové části batohu. Je lehoučká, nepřekáží a plní funkci i takového základního páteřáku. Ta je jinak stabilní součástí velké lékárničky ⬇️
Velká lékárnička na větší biketripy
Když jedu do bikeparku, někam s partou na více dní nebo třeba učit do Bajkové školy, tak beru velkou lékárničku. Ta zůstává v autě pod kopcem, ale umožní vyřešit nějaké problémy, aniž by se muselo hned do nemocnice.
Obsah velké lékárničky
- tvarovací dlaha AeroResc Easy Splint XL
- dezinfekce (Septonex)
- Akutol („tekutý obvaz“)
- Alfasilver (rychlá nepálivá dezinfekce, vhodná pro děti na menší odřeniny)
- Izotermická fólie
- leukoplast
- náplasti (vzdušné, voděodolné, různé rozměry)
- více obvazů
- trojcípý šátek
- mastné tyly
- Hemagel
- sterilní rukavice
- dezinfekční tampóny
- dezinfekční vlhčené ubrousky
- nůžky
- spínací špendlíky
- mast proti bolesti (Olfen, Voltaren apod.)
- něco na štípnutí hmyzem (Fenistil, Claritine)
- pinzeta (může se hodit nejen na klíšťata)
- prášky na bolest
Kdo je připraven, není zaskočen
Výše uvedené skladby lékárniček neberte jako dogma. Nejsem žádný profesionální záchranář, abych měl kompetenci doporučovat, že přesně takto by měla lékárnička vypadat. Ale odborníků jsem se doptával a také už jsem nasbíral nějakou praxi, takže v lékárničkách mám přesně to, co pro bajkerské účely bývá potřeba.
Nejčastěji se řeší nějaké odřeniny. Ty je potřeba očistit, vydezinfikovat a zajistit tak, aby se ideálně dalo sednout na kolo a jezdit dál. Někdy stačí jen tzv. tekutý obvaz, při hlubších ranách se mi osvědčil Hemagel a mastné tyly. To už vždy záleží na konkrétním zranění. Když už je pád vážnější, řeší se většinou zafixování končetin (šátek, dlaha), případně čekání na přivolanou pomoc (termoizolační fólie).
U velké lékárničky v autě pak doporučuju mít ještě dvoulitrovou PETku čisté vody. Ne vždycky je totiž k dispozici zdroj čisté vody, a ta se přitom při ošetření zatraceně hodí.