Historie horských kol

Původ horského kola můžeme vystopovat do skupiny cyklistů v Marin County v Kalifornii. Během pozdních 60. let začala tahle parta jezdit na kolech po stezkách v kopcích kolem Mount Tamalpais. Postupně vyvinuli styl jízdy, který byl odlišný od všeho, jak se na kole jezdilo předtím.

První horská kola byla primitivní ve srovnání s dnešními moderními koly. Měli těžké rámy a žádné odpružení, takže je bylo obtížné na rozbitých stezkách řídit. V počátcích se používaly cruisery a jiná základní kola, na která se instalovaly širší pneumatiky. Nicméně, právě tato první kola položila základy pro moderní horské kolo.

Cruiser Schwinn Garyho Fishera, který toto ocelové kolo ze čtyřicátých let modifikoval na prapůvodce horských kol. Přidal převody, brzdy z motocyklu, širší řídítka a balónové pneumatiky. Foto: SFO Museum.

První organizovaný závod horských kol se konal v roce 1976 v kalifornském okrese Marin. Tato akce, známá jako Repack, byla první svého druhu a udala tón budoucnosti tohoto sportu. Odtud se horská kola rozšířila po celé zemi a nakonec i do celého světa.

V pozdních 70. letech objevovali inovátoři jako Joe Breeze a Gary Fisher způsoby, jak zlepšit horské kolo. Vyvinuli lehčí rámy, přidali odpružení a vyvinuli speciální komponenty. Tyto vylepšení učinily horské kolo snadněji ovladatelné, pohodlnější a také dostupnější. To pomohlo popularizovat tento nový sport a v 80. letech se horské kolo stalo mainstreamovou aktivitou. První světový šampionát horských kol se konal v roce 1983.

Olympiáda, bikeparky, traily a miliony bikerů

V 80. letech 20. století se začalo formovat svébytné odvětví cyklistiky navázané na nové využití kola v terénu. Firmy jako Specialized a Trek začaly vyrábět horská kola a o tomto sportu se začaly psát časopisy a knihy. Horská kola se také začala prosazovat na olympijských hrách, první závod horských kol se konal v roce 1996 na hrách v Atlantě.

Od té doby se horská cyklistika stala jedním z nejoblíbenějších sportů na světě. Jak se tento sport rozvíjel, vznikala specializovaná kola, která lépe zvládala náročný terén. Dnes existuje celá řada horských kol určených pro různé styly a úrovně jízdy, od sjezdových až po cross-country. Vedle samotných kol vznikají také místa, kde se dá horské kolo naplno využít. Jsou to bikeparky nebo singletrailová centra, kterých už i v České republice máme mnoho na výběr.

Horská cyklistika urazila od svých skromných začátků v 70. letech minulého století dlouhou cestu. To, co začalo jako dobrodružný koníček, se rozrostlo v mezinárodní sport, kterému se věnují miliony lidí.

One thought to “Historie horských kol”

  1. Už jsem asi starej, když jsme jezdili na kolech s kamarády na Sněžce a cestě Československo-Polského přátelství na kolech v roce 1995, když se konaly závody MTB ve Špindlu….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.