České bikeparkyTrailcentra a bikeparky

HEI bikepark Tošovice: flow, skákání i trail Michala Marošiho

Na půl cesty mezi Olomoucí a Ostravou najdete obec Tošovice a u ní HEIpark, výletní místo se spoustou volnočasových atrakcí pro zimní i letní zábavu. A letos na tamním kopci vznikl i bikepark.

Podívejte se na mou návštěvu v HEI bikeparku ve videu:

Skákání v kanadském stylu

Kopec to není velký, ale nabídne toho překvapivě dost. Hlavním bikerským lákadlem je bezesporu skákací trať nazvaná Jumpline, která je stavěna ve stylu kanadských skákacích flowtrailů jako je třeba slavná A-Line z Whistleru. V Tošovicích je pochopitelně jen „zmenšený model“, ale dostatečně široký, skákavý i dlouhý. Pokud rádi skáčete, tohle vás zaručeně bude bavit. Skoky tvoří přehledné lavice, přibližně pětimetrové. Mají ovšem dlouhé dopady a skoky si tak můžete o pěkných pár metrů natáhnout.

Na Jumpline plynule navazuje trať zvaná Matafaka. Tady už jsou skoky trochu zapeklitější a větší. Vše začíná nemalým dropem z lávky, následují dvojáčky, transfery a skoky s větším letovým potenciálem.

Kdo si na skákání netroufá, užije si na flowtrailu příhodně nazvaném Funflow. Je to příjemně houpavý trail s mnoha klopenkami a jen menšími skoky. Při vyšší rychlosti dokáže dobře zabavit i zkušeného bikera.

Pro úplné začátečníky je určen trail Shredík. Ani tady není nouze o pěkné klopenky a trail příjemně plyne. Je ale navržen tak, aby se na něm nedosahovalo větších rychlostí a skoky jsou spíše jen formou odlehčení na větších boulích. Nezměřil jsem jeho délku, ale bude to odhadem kolem kilometru a půl. Je to každopádně nejdelší z místních trailů.

Kdo má raději rozbitější tratě, ten může zkusit traily Marosana a Hubleska. Tyto tratě se z kopce vrhají po nejstrmější straně a nabídnou náročnější prvky jako jsou wallride, drop nebo delší skoky „s dírou“. Jak název napovídá, Marosanu stavěl Michal Maroši. Ale ani tato legenda českého downhillu nedokázala zázrak a na tak malém kopci se zkrátka nějaké vážnější DéHáčko realizovat nedá. Tratě jsou to hodně zamotané, úzké a z hlediska bikerské zábavy zůstávají ve stínu povedeného flowtrailu a jumpline.

Pozor na označení trailů, které je tu realizováno podle kanadského vzoru. To znamená, že základní trail Shredík, který by jinde značili modrou, je zde označený zelenou barvou. Jumpline je modrá, přitom už ale vyžaduje jistou zkušenost. Marosana je značená černě, ovšem Hubleska má ještě náročnější prvky a je značena červeně.

Obří pumptrack a další atrakce

Kromě bikeparku vyrostlo v HEIparku ještě jedno velké lákadlo pro cyklisty – obří asfaltový pumptrack. Kromě toho se tady ještě pracuje na stávajících trailech a je tu vidět snaha nabídnout co nejvíc zábavy. A to nejen pro bikery. V létě tu funguje pěkné přírodní koupaliště, je tu bobovka, lanové centrum, skluzavky, střílení z luků, golfové odpaliště a další atrakce. Nechybí ani restaurace a možnost ubytování.

V zimě se tu i lyžuje. Vzhledem k velikosti kopce jsou místní sjezdovky vhodné spíše jen pro nácvik lyžování, ale proč ne. Lyžaře i bikery tu každopádně nahoru vytáhne vlek a je fajn, že celodenní lístek v letní sezoně 2021 stál jen tři stovky.

Bikepark v HEIparku je poměrně mladý a ne nijak velký, ale je dobré o něm vědět. Rozhodně stojí za návštěvu a na den dokáže dobře zabavit. Z Brna je to sem pohodlnou jízdou po dálnici necelá hodina a půl, z Ostravy nebo Olomouce jen půlhodina.

Mapa:

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *