Ostatní články

Dolní Morava: Projektují se nové singletraily, užijí si zkušení bikeři i děti

Skalní trail je parádní čtyřkilometrový flowtrail, na jehož start vás doveze lanovka. Nabídne klopenky, vlny, skoky i dřevěné lávky. Najdete ho v lyžařském areálu na Dolní Moravě, ve kterém to poslední roky dost žije i v létě. Bohužel tam ale předloni dost silně zafoukalo, což značně zbrzdilo další vývoj bikecentra. Víc už nám řekne Lenka Strculová z Relax & sport resortu Dolní Morava

Dolní Morava

Dolní Morava začala velmi slibně – parádním Skalním trailem a lákavými plány do budoucna. Jenže pak přišla vichřice a místo budování nových trailů se uklízely spadané stromy a obnovoval původní trail. To už bylo předloni. Ale žádné výraznější rozšiřování bikerského vyžití neproběhlo ani loni, čím to?

V loňské sezoně bylo postaveno několik nových skoků a zajímavých pasáží ve spodní části Skalního trailu. Na dalším rozvoji zázemí i tras pro bikery se samozřejmě podepsaly finance, které po zmíněné vichřici chyběly. S takovým zničením trailů jsme opravdu nepočítali, popadané stromy, sesuvy půdy a další následky jsme likvidovali téměř celou sezonu a stálo nás to hodně sil a času. Naštěstí je už vše za námi a můžeme se konečně naplno věnovat plánům do budoucna, které rozhodně nepolevily, ba naopak!

Letos jsme podepsali novou smlouvu na projektování nových trailových tras, je to poměrně čerstvá novinka. V roce 2017 nás tedy čeká zejména projektování a namýšlení nového konceptu tras, také část výstavby.  Na příští rok je v plánu zprovoznit pro cyklisty sedačkovou lanovku U Slona a dvě nové trailové trasy, ve výhledu je také bike aréna pro děti.

Co máte v plánu zvládnout letos? Přibude nějaký kus trailu?

Letos se budeme soustředit zejména na údržbu a úpravu stávajícího Skalního trailu a také na již zmíněné projektování.

Dolní Morava Single Trails
Skalní trail ve spodní části

A když se podíváme ještě dál do budoucnosti, jakým směrem chcete Dolní Morava rozvíjet?

Vzhledem k tomu, že celý areál Relax a sport resortu Dolní Morava je orientován na rodiny s dětmi a na sportovní jedince, tak podobně bychom chtěli orientovat také rozvoj „bike areálu“. Naší vizí je již zmíněné zapojení lanovky U Slona do letního provozu a tím vytvoření areálu pouze pro bikery. Zde bychom chtěli vybudovat pumptrack, cyklo hřiště pro malé cyklisty, bike školu, a pro pokročilejší single traily, které by měly vést jak z horní stanice lanovky Sněžník, tak i z horní stanice lanovky U Slona.

Dolní Morava Single Trails
Jeden z nových skoků ve spodní části Skalního trailu

Stejně jako u sjezdovek bychom chtěli, aby zde byly různé obtížnosti tratí, aby si svůj terén našel opravdu každý, od začátečníka nebo dítěte až po partu bikerů, kteří si chtějí sjet downhill nebo vyzkoušet skoky. Samozřejmostí je rozvoj doplňkových služeb, jako je půjčovna  a testovací centrum kol, pravidelné bikové akce, servis, myčka kol a podobně. Vše je zatím ve formě vizí, zda se uskuteční a kdy, bude záležet především na výdělcích areálu a tím na možnostech dalších investic, dále také na spolupráci s úřady a Lesy ČR v rámci povolení a vyřizování potřebných dokumentů k realizaci projektu.

V půjčovně letos budou opět kola Specialized? A co bikerská škola nebo výukové kempy, chystáte něco takového?

Kola Specialized letos v půjčovně nebudou, zahájili jsme spolupráci s jinou firmou. Kempy a výukové programy budou stěžejní novinkou v rozvoji bike zázemí na Dolní Moravě. Chceme vychovávat mladé cyklisty a vést je prostřednictvím zkušených jezdců k lásce k tomuto sportu. V červenci 2017 máme potvrzený kemp s Petrem Krausem a pracujeme na dalších termínech a akcích. V minulosti jsme zde měli například bike kempy jen pro holky s Terkou Votavovou, tak věřím, že se potkáme i letos. Do programu areálu chceme zařadit také různé bikové exhibice.

Dolní Morava Single Trails
Na kopec se tady dostanete lanovkou

Kdy je optimální na Dolní Moravu s kolem letos vyrazit? Sveze lanovka bikery už během dubna?

Lanovka jezdí v dubnu o víkendech. Počasí bylo začátkem dubna téměř jako v létě, bikeři se zde již proháněli. Avšak apríl si s námi trochu pohrává a za poslední dva dny napadlo asi 40 cm prašanu (19.4.). Takže vše bude záležet na počasí, buď si půjčíte fatbike, který zde taky máme, nebo koncem dubna vytáhnete kraťasy. Trail oficiálně otevřen ještě není, ale průjezdný je a lanovka taktéž jede. Oficiální otevření plánujeme v první polovině května.

Opět máme v nabídce 50% slevu na bike pasy pro držitele Resort card. Více informací o aktuálních provozních dobách, slevách a novinkách, které v průběhu sezony budeme chystat se dozvíte na webu www.dolnimorava.cz. Doporučuji také sledovat náš Facebook, kam budou kluci umisťovat aktuální fotky a info z příprav trailů.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *