Ostatní články

Cyklistická sezona může začít. Na kole je možné jet bez roušky a otevírají se cykloprodejny

Krizová opatření vlády ohledně pandemie koronaviru mírně polevila ve prospěch cyklistů. Již od dnešního dne je možné jet na kole bez roušky a od čtvrtka mohou otevřít cykloprodejny. Ovšem pozor, karanténa v Česku stále trvá a z toho vyplývají povinnosti, které se nadále týkají i cyklistů.

Na kole bez roušky je sice možné vyrazit, ale platí to jen pro osamocenou jízdu mimo dosah jiných osob. Pokud tedy například projíždíte cyklostezkou, kde se míjíte s ostatními lidmi, měli byste mít roušku nasazenou. Stále také platí, že byste měli od ostatních udržovat odstup dva metry a nesdružovat se více než do dvojic, pokud nejste rodina nebo nepobýváte ve společné domácnosti.

Na kole s rouškou v kapse

Nelze tedy organizovat skupinové cyklistické vyjížďky, ale sami či s rodinou si na kolo bez obav vyrazit můžete. A jakmile se octnete mimo dosah ostatních, můžete roušku sundat a dýchat volně. Platí to také pro běžce. Ačkoli byl takový přístup tolerován i při dosavadním celkovém zákazu venkovního pohybu bez roušky, nyní je oficiálně povolen a nemůže vás nikdo napomínat za to, že si roušku nasazujete až v okamžiku, když si všimnete jiného člověka.

Na kole už není nutné mít trvale zakrytá ústa a nos

Aktuální uvolnění opatření umožňuje také otevřít sportoviště pro venkovní individuální aktivity. Zmiňovány jsou nejčastěji atletické ovály či tenisové kurty, ale povahou do toho spadají i singletrailová centra a bikeparky. Je nutné v nich udržovat odstup, neshlukovat se a v případě bikeparků s lanovkou by provozovatel musel zajistit, aby se u lanovky tvořila fronta jen v jedné linii a s dvoumetrovými odstupy.

Otevírají se také cyklistické obchody

Na hromadné otevírání bikeparků to však ale stále nevypadá. Karanténní opatření totiž nadále platí a neumožňují například cestování „jen tak pro zábavu“. Rekreačně vyjet na kole v okolí svého bydliště tedy můžete, ale cestovat s koly někam dál autem stále nemůžeme. Rovněž je na místě zodpovědnost a opatrnost. Počet nemocných stále stoupá a ačkoli kapacita nemocnic zatím dostačuje, může se znenadání zaplnit. Rozhodně by teď nebylo vhodné obsadit jednotku intenzivní péče rozlámaným bikerem.

Kromě možnosti jezdit na kole bez roušky přišla ještě jedna dobrá zpráva pro vyznavače cyklistiky – od čtvrtka 9. dubna se otevírají cykloobchody. Pokud tedy potřebujete nové kolo nebo nějakou výbavu, bude možné si vše obstarat osobně a před koupí vyzkoušet. Samozřejmě se naplno rozjedou i cykloservisy, které však mohly fungovat i doposud.

Je dobré pamatovat na skutečnost, že aktuální uvolnění pravidel pro cyklisty nemá motivovat k adrenalinovým jízdám či meziregionální cykloturistice, ale k rekreačním vyjížďkám a cestám do práce na kole.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *