Ostatní články

Biker v lese nevítaný: končíme s přírodními traily

Jezdit na kole po lesních pěšinách, to je pro společnost stále jakoby něco nového. A i tak zdánlivě triviální téma budí kontroverze. Zákon přitom moc nepomůže, protože na spory lesníků a bikerů není moc dobře připraven. A jak už asi tušíte, dotýká se to i projektu Trail Hunter, který se proto trochu změní.

Trail

Začali jsme s tím, že jsme chtěli doporučovat zajímavé přírodní stezky, kam se legálně může s kolem. A to primárně kolem velkých měst, přičemž jsme začali u rodného Brna a postupně začali oťukávat i Prahu. Předtím jsme si pročetli zákon č. 289/95 Sb. o lesích a také zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, abychom vás neposílali někam, kde by se jezdit nemělo.

Právě proto v mapě chyběla spousta tras, které jste nám doporučovali k prověření. Jenže vedly přes přírodní rezervace a jiná území, kam se na kole nesmí mimo k tomu určených cyklostezek. V běžném veřejně dostupném lese včetně CHKO se ale na kole po lesních cestách pohybovat může.

Lesní zákon v paragrafu 20 (bod j) říká: „V lesích je zakázáno mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních.“ Základem tedy bylo, aby každý věřený trail byl oficiálně vedenou cestou, nejlépe v mapě, kterou poskytuje Český úřad zeměměřický a katastrální. To rovněž dost omezovalo to, které traily šlo doporučit.

No, přiznávám, ve finále jsme se občas pohybovali na hraně. Když třeba doporučená cesta vedl po okraji rezervace, ale v reálu občas zasahovala i přes. Nebo když jsme trail utnuli přesně na hranici a nechali jsme na vás, jestli se vrátíte, nebo budete pokračovat. Anebo když stezka v oficiální katastrální mapě nebyla a odvolávali bychom se na jinou mapu.

Bylo to zkrátka už tak docela komplikované. A do toho přicházely další klacky pod nohy… Třeba v podobě opravdových klacků, které snad na každých deseti metrech ležely na některých stezkách (nehledě na to, že překážely i chodcům), nebo když teď přišla výzva od majitele lesů severně od Brna, že prý je naše počínání nelegální a máme doporučené stezky vedoucí přes jejich lesy z webu odstranit.

Trail kolem Staré hory

Hlavní spor je v tom, že zákon vyloženě nepopisuje, co se skrývá pod pojmem „lesní cesta“, zda je to i jednostopá stezka zanesená v mapě. Mohli bychom se pustit do právní bitvy, ale co z toho? Bikeři by tak jako tak prohráli. I kdybychom prosadili svou, zbydou na druhé straně o to víc naštvaní majitelé lesů, kteří se o to silněji budou bránit. Zákazem vjezdu, zábranami… anebo komplikacemi při legálním budování singletrailů.

Rozumím argumentům majitelů lesů, kteří si cyklisty na lesních stezkách nepřejí. Kolo se v lese pohybuje přece jen rychleji, může o to víc plašit zvěř, pneumatiky mohou při agresivní jízdě víc narušit povrch a především se tím zvyšuje samotný provoz v lese. A taky chápu, že bikery nemají moc v lásce, protože někteří se nezdráhají kopat nelegální traily včetně dřevěných překážek i v oblastech se zvýšenou ochranou přírody.

Myslím, že jediným rozumným řešením situace je vzájemný respekt a hledání kompromisu. Je vidět, že po dobrém to většinou nakonec nějak jde. Důkazem jsou množící se trailcentra, byť mnozí jejich provozovatelé museli hodně dlouho vysvětlovat a vyjednávat.

Chvályhodnou úlohu zde sehrává organizace ČEMBA, která s vyjednáváním pomáhá a snaží se jménem bikerů lobovat například i u zákonodárců. Jestli ještě nejste členy, tak rychle do toho. Čím více bikerů bude zastupovat, tím silnější bude mít mandát a vyjednávací sílu.

Lokální přírodní traily tedy na Trail Hunteru již chybí. Než v mapě nechávat pár stezek, které zatím nikomu nevadí, vypnuli jsme rovnou všechny. Už bychom stejně pomalu nevěděli, kde jezdit, aby to bylo po všech stránkách vyhovující. Zkusíme něco vymyslet, líbí se nám třeba model praktikovaný v Trail of Life – tam se s majiteli lesů podařilo dohodnout na vyznačení 130 km přírodních cest, kde cyklisti nebudou vadit, a dokonce i pár úseků se zážitkovými singletraily.

Ovšem samotný Trail Hunter rozhodně nekončí! Dál se budeme věnovat „lovu trailů“, zaměříme se ale na vznikající trailcentra a kromě otázky „kde“ traily lovit se budeme víc zabývat i „jak“ a „čím“. Sledujte Trail Hunter dál, ať už tady na webu, YouTube nebo Facebooku.

Lesní pěšinky tedy budiž individuální a komunitní záležitostí, jak tomu bylo vždycky…

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

12 komentářů: „Biker v lese nevítaný: končíme s přírodními traily

 • Velice smutná zpráva. Osobně mám Váš web moc rád. Když jsem se zajímal o stezky podobné trailům, narazil jsem právě na tuto stránku a příjemné překvapení bylo, že většina stezek je kolem rodného Brna. Celý koncept byl (a je) super, i když chápu, že domluva s majiteli lesů bývá složitá. Každopádně pokračujte, moc fandím! 🙂

  Reagovat
 • Ach jo 🙁

  Tyka se ten spor i myho oblibenyho Karasek Trail pod Sobesicema?

  Reagovat
  • Ano, Karásek taky. Naučná a další… Jak ale píšu, ono se tam podle všeho jet na kole legálně smí. Na jednotlivce tam nikdo číhat nebude, ale takhle na webu to bylo víc „na ráně“. Nicméně zrovna na Karáskovi se začalo loni i něco stavět, to už je za hranou. To lesáky naštve ještě daleko víc.

   Reagovat
   • A třeba jen mapky by na webu být nemohly? některé v okolí brna znám některý zase ne a rád bych se tam podíval, ale teď už se zase budou obtížně hledat

    Reagovat
    • Díky mě ne, ty pako. Karásek je asi nejprovařenější brněnský trail, takže dávno předtím, než jsem ho umístil i na mapu TH, byl už na OSM, Bikemapnetu, MTBmap a samozřejmě na Stravě, a protože je to oficiálně vedená lesní cesta, tak je vyznačena i na oficiálních mapách nebo i v turistických na Mapy.cz, kde se podle toho může vydat klidně každej turista. Není to tvoje cesta, se s tím smiř 🙂 Dle výkladu zákona se tam na kole může, ale majitel lesa si to nepřeje. Teoreticky by proto mohl nasadit nějaké restrikce. Ale myslím, že daleko víc než nějaké zveřejnění na další z mnoha cyklomap, ho naštve, když tam uvidí vykopané klopky a postavené umělé skoky. Co za hlupáka je tam loni postavilo, to nechápu. Myslím, že to je pro lesníka daleko ráznější impuls, když uvidí jak se mu někdo rejpe v lese, než nějaká zmínka na internetu…

     Reagovat
 • Osobně velmi oceňuji, jak jste se k problému postavili. Jakýkoliv spor by v obecné rovině bajkerům rozhodně neprospěl.

  Pro mě osobně je trail bajking především o hledání nových pěšinek, o práci s mapou a čtení terénu. V každém větším lese jich najdete nespočet. Stačí k tomu obyčejná turistická mapa a chuť objevovat.

  Pod výrok „Lesní pěšinky tedy budiž individuální a komunitní záležitostí, jak tomu bylo vždycky…“ bych se z fleku podepsal. 🙂

  M.

  Reagovat
  • Ještě doplním, díky za váš web a těším se na další články, klidně i s titulem „Secret Spot“. Tak jak je to zvykem v ostatních freeride a gravity komunitách.

   Good job Guys!

   M.

   Reagovat
 • Zdravím TH, a hned říkám, že je to velká, moc velká škoda. (Po měsíci jsem si chtěl rozkliknout sekci ‚kolem Brna‘ a nikde nic). Sice rozumím argumentům jako zvěř a povrch lesa, nicméně vše je o toleranci a rozumném přístupu obou stran. Zásadně nesouhlasím, aby stát nesmyslným vymezováním ořezával možnost pohybu a sportu v přírodě, která jako veřejný prostor má sloužit všem. A proto tyto přihlouplé nařízení formou drobné občanské neposlušnosti budu rázně ignorovat :-). Už tak mám pocit, že v nové generaci bez pohybu se vyskytuje dost ‚mrzáčků‘.
  Chtěl bych TH poprosit, aby zvážil umístění zmapovaných lesních trailů do nějaké neveřejné sekce (login), přeci jen by byla škoda toto knowhow a vložený čas takto šmahem jen založit do šuplíku.
  Ony sice oficiální bike areny jsou fajn, ale pořád je to celkové takové umělé a nikdo to nenahradí neopakovatelný charakter a pocit z přírodního trailu.

  Reagovat
 • Díky za tento přístup, určitě to nebylo lehké rozhodnutí. Kdo chce, tak si dá práci a traily objeví. Na web dle mého názoru patří jen ty oficiální.

  Reagovat
 • To je velka skoda, ale vas pristup plne chapu. Bylo by skvely alespon pokracovat v mapovani ceskych trailu na Trailforks, Praha a Brno jsou dam docela dobre zmapovane ale zbytek CR jenom minimalne. Kdyz je to v apce tak to na webu videt nebude :).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *