Bikepark Špičák: Šumavské rodeo pro bikery

Ve známém lyžařském středisku u Železné rudy na Šumavě vznikl už před několika lety bikepark pro vyznavače sjezdů na horských kolech. Funguje tam stále a postupně se vyvíjí, takže dnes nabídne svezení i těm bikerům, kteří si na čistokrevný downhill netroufají, ale jízda v terénu z kopce dolu je přesto láká.

Přestože se Špičák postupně přizpůsobil i méně zkušeným hobby bikerům, stále je to charakterem sjezdový bikepark a pro úplné začátečníky to rozhodně není. I na nejlehčí trati narazíte na poměrně dost kamenů a skoků, nejnáročnější černý trail pak vyžaduje vyloženě sjezdařské dovednosti. Přesnější představu o náročnosti trailů si udělejte z videa:

Tratě se na kopci různě prolínají a i při opakovaných jízdách můžete jet v podstatě pořád něco jiného, kombinací se totiž nabízí hodně. Základem je hlavní červený trail zvaný Black Friday, který má celkovou délku 2,3 km a padá o 336 m. Z něj pak můžete odbočovat na alternativy s různou obtížností. Každá nabídne trochu jiný charakter překážek a výsledkem mohou být pestré kombinace.

Méně zkušení bikeři mohou kopec sjet po zeleném trailu Forest Virgin, který se od červeného odpojuje hned ze začátku, ale pak se na něj opět vrací. Tady vás nečekají žádné velké překážky a když, tak se dají objet. Ovšem i tak zde potkáte celkem dost kamenů, a tak ani tento nejsnadnější trail nelze doporučit pro sjezd na kole bez vyšších zdvihů a zadního odpružení. Ale stačí třeba trailbike se zdvihy 130/130 a už si jízdu pěkně užijete. Samozřejmě to lze sjet třeba i na skládačce, ale pokud máte mít z jízdy nějaký příjemný požitek, chce to prostě celopéro.

Černé traily jsou tu dva, ale každý diametrálně odlišný. V hodní části je to ryze sjezdový Struggle, na kterém se jezdí i mistrovské závody ve sjezdu a je to hodně příkrá trať zavalená kameny, na které je nutné buď perfektně ovládat kolo nebo vypnout mozek (ideálně oboje). Černý trail Air – Stone ve spodní části pak představuje pomalou technickou jízdu po skalkách a lávkách.

Dobré zázemí i s nádražím

V místě bikeparku je bezvadné zázemí v čele s čtyřsedačkovou lanovkou, ale je tu i několik možností občerstvení, půjčovna kol, půjčovna kol, cykloservis či biková škola. Pokud dorazíte autem, přijdou vhod bohatě naddimenzovaná parkoviště (protože v zimě to tu bývá napěchováno daleko více), ale dorazit můžete i vlakem, protože nádraží je hned pod bikeparkem.

V létě 2020 stojí lanovka do bikeparku na jeden den pro dospělého 630 Kč, případně se dá vzít třeba pět jízd za 460 Kč. Když koupíte delší čas nebo více jízdy, výhodnost jízdenky se pochopitelně zvyšuje, děti a mládež mají slevu.

Další informace: web bikeparku, facebooková stránka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..