Arbr RB2 je unikátní kolo do těžkého terénu. Tak elegantní zadní odpružení tu ještě nebylo

O výrobci kol Arbr jste dost možná ještě neslyšeli. Je to mladá firma z Velké Británie, která funguje teprve od roku 2013, ale dává o sobě vědět neobvyklými konstrukčními nápady. Teď představila nový model RB2, který vypadá, jako by zadní stavbě chyběly neodmyslitelné vzpěry. Tady máme jen jedno horizontální rameno, u kterého navíc není patrné, jak je vlastně uchycené.

Arbr RB2 je kolo určené na traily, včetně těžšího těžšího terénu ve stylu endura. Má 29″ kola a zdvihy odpružení 160 mm vepředu i vzadu. Hlava se sklání v úhlu 64° a sedlová trubka drží 78°.

Arbr RB2
Arbr RB2

Absence typické trojúhelníkové zadní stavby dělá kolo opticky nebývale lehké. Ono i lehké bude, celé je totiž vyrobeno z karbonu. A mělo by být i dostatečně pevné a tuhé, přestože se může zadní rameno jevit až příliš subtilně. Hlavní inženýr v Arbr totiž 13 let vyvíjel zavěšení kol na Formulích 1 a závodních motorkách třídy MotoGP. A teď si takto „hraje“ s horskými koly.

Zadní rameno je k hlavní rámové konstrukci připevněno skrze jeden hlavní čep. Toto jednoduché řešení je náchylnější k pohupování při šlapání, ale kvalitní tlumič se dá i na takové řešení uspokojivě odladit. Tlumič je zde napasován až velmi blízko středu kola a zbytek konstrukce dokonce pod středem. Najdeme zde dvě ramena pro přepákování tlumiče.

Arbr RB2
Unikátní řešení odpružení zadní stavby

Konstrukce je vystavena kamenům odskakujícím od předního kola, a tak dostala karbonové krytí, které vystupuje ze spodní rámové trubky. Hlavní je, že konstrukční prvky odpružení zadní stavby nijak nepřesahují obrys převodníku – když někde „škrtnete“, nedostane ránu přímo rám, ale poškodíte maximálně ten převodník. Možná negativa tohoto řešení zadní stavby se proto vznáší jen kolem otázky, jak bude tuhé a jak se bude úzký prostor zanášet špínou a následně čistit.

Na řešení rámu je dále fajn, že zbyl prostor pro uchycení lahve, a to vespod horní rámové trubky – bude tedy dobře po ruce.

Pokud si na kolo děláte zálusk, připravte si i dost peněz v šesti cifrách. Arbr hotová kola dodává jen na zakázku, nebo vám pošle samostatný rám. Model RB2 zatím nelze objednat, v tuto chvíli byl odhalen a spuštění prodeje bude oznámeno ještě o něco později.

Arbr Saker
Arbr Saker

Pro mladou britskou bikovou manufakturu to každopádně není jediné kolo v nabídce, doposud nabízí neméně zajímavý model Saker. Ten má zadní odpružení na podobném principu, ale je vidět, že je to rané a ještě ne tak dokonalé řešení. Neobešlo se například bez pomocné kladky pro řetěz.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.