Ostatní články

Vyhřívání do bot: Levná blbina z Číny ochrání před zmrzlými prsty na kole

Jednou z nepříjemností při zimním ježdění na kole je promrzání prstů na nohou. Chodidla a prsty se při jízdě nehýbou, navíc jsou vystaveny proudění studeného vzduchu. Kdo jezdí v zimě často, ten si pořídí zimní tretry či teplé neoprenové návleky. Ale na občasné ježdění jsem zkusil levnější řešení z čínského e-shopu – vyhřívané vložky do bot.

Je to řešení levné – vyhřívané vložky se dají koupit od pěti do deseti dolarů, tj. cca od 120 korun. Jenže aby to fungovalo, je k tomu potřeba i zdroj energie. K tomu poslouží běžná USB powerbanka. Levné řešení zůstává levným tedy jen v případě, že už nějakou takovou máte.

Vložky se vloží do bot a po vnitřních stranách kotníků vyvedou kontakty pro přívod napájení. V praxi nijak nepřekáží. Nohavicemi je pak nutné provléknout napájecí kabel a připnout ho konektorem k vložkám. Z pasu pak vykoukne USB konektor, který stačí strčit do powerbanky a tu vsunout do kapsy. Hotovo.

Žádné rozžhavené podrážky

Nelze čekat, že vložky najednou začnou sálat teplo. Ne, výkon je totiž docela slabý. Než abych přímo cítil teplo jsem si ale uvědomil, že mi není zima. Vložky zkrátka hřejí jen mírně, ale dostatečně na to, aby noha neprochladla. Po celou dobu tříhodinové vyjížďky při teplotách kolem nuly mám v nohách uspokojující tepelný komfort. Dříve už zpravidla po hodině začaly prsty nepříjemně pálit, jak se k nim dostával mráz.

Výkon je tedy jen takový udržovací, ale díky tomu zas vložky vydrží fungovat i z běžné powerbanky i několik hodin. Z powerbanky teče přibližně 2,5 A, výkon je tedy cca 12,5 W a v každé botě tak máme něco málo přes 6 W tepelného výkonu. Powerbanka s kapacitou 10 ooo mAh vydrží fungovat přibližně 4 hodiny.

Tyhle vložky do bot nejsou žádné speciální vybavení pro cyklisty, určení je obecné. Ale při chůzi má vložka tendenci se v botě posouvat a je možné, že se neustálé ohýbání negativně projeví v životnosti. Využití při cyklistice je tak ideální, tam se chodidla neohýbají. Přitom nohy ve strnulé poloze snadno prochladnou, a tak se zde vyhřívání obzvlášť hodí.

K testu zakoupeno zde.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *