Klopení na Trutnov Trails

Trutnov trails: zažijete parádní flow i ochutnávku Whistleru

Historie Trutnov Trails se začala psát v létě 2013 a jako většina podobných projektů: nadšením místní komunity bajkerů, kteří si zkrátka chtěli jen zmapovat, případně vylepšit stávající stezky „za barákem“. Na rozdíl od ostatních projektů, které zůstávají v šedé zóně dlouhá léta, se Trutnováci rychle rozhodli pro legalizaci svého konání a na jaře 2014 zahájili již jako spolek spolupráci s majiteli pozemků, Lesy ČR a dalšími dotčenými orgány, a to i s pomocí Pavla Horníka, zakladatele Rychlebských stezek.

Trutnov trails

Mezi brigádami (ano, na TT se pracuje i přes zimu) si na naše otázky udělal čas Jan Rejl.

Honzo, pozvi nás k návštěvě Trutnovských trailů: pro koho jsou stezky určeny, kdo si je užije, jaká je jejich obtížnost?

Rád bych vás pozval na 2. oficiální sezónu TT. Naše stezky jsou hodně přírodní a tím i určené spíše zkušenějším bajkerům, jen jsme letos udělali plánovanou úlitbu našim ženám a dětem a začali budovat jednoduchou, ale přesto velmi zábavnou flow lajnu.

Původní záměr projektu mířil charakterem mezi Singltrek a Rychlebky, dnes stále více inklinujeme k našim kamarádům z východu. Zajezdí si u nás ale každý, jen je potřeba brát v úvahu, že jsme pořád ještě na začátku a tak rozsah i kvalita tratí se budou průběžně ještě výrazně zvyšovat.

Klopení na Trutnov Trails
Poctivé klopení na Trutnov Trails

Sezóna 2016 je před námi: na jaké novinky se bajkeři u vás mohou těšit? Zahlédl jsem pojem „Whistler sekce“, není to pojem zavazující?

Letos se bajkeři, kteří už tady byli, mohou těšit na spoustu upravených úseků, které budou plynulejší, hravější i bezpečnější. Určitě největším tahákem bude lehká IMBA sekce na Kozím trailu, která má parádní flow. Velkou výzvou bude také zcela přebudovaný Trail pod Jeskyňkou. Na něm se právě dokončuje i jedna dost morálová varianta, která se Whistleru opravdu blíží. Alespoň to tvrdí jeden z našich trailbuilderů Dušan Mihalečko, který tam strávil dlouhou dobu a projel snad všechny legendární spoty. A já nemám důvod mu nevěřit.

Kdy budeš s projektem stezek spokojen? Máte nějakou metu? Délku tras, návštěvnost?

Spokojen jsem částečně už teď, protože se nám podařily minimálně 3 věci:

  1. Bez velkých investic jen díky nadšení místních i přespolních bajkerů vybudovat cca 16 km zajímavých přírodních stezek, které využívají nejen Trutnováci.
  2. Dostali jsme pomyslně město na bajkerskou mapu, takže Trutnov s Turnovem si bude plést zase trochu méně lidí. Naznačili jsme veřejnosti, jak obrovský potenciál lokalita má.
  3. Za asi nejdůležitější ale považuju způsob, jakým jsme toho docílili. Začali jsme úplně odspodu v podstatě bez financí a vytvořila se skvělá a rozmanitá komunita, která si traily vzala za vlastní a buduje a vylepšuje je ve vlastním volném čase bez nároku na peníze. Poznala se spousta lidí, kteří se dosud v Trutnově jen míjeli, přestože mají hodně společných zájmů. I já sám jsem se tak setkal se řadou skvělých lidí a stali se z nás kámoši. To je pro mne záruka, že celý projekt je životaschopný a bude se dále rozvíjet. Samozřejmě, žijeme v Čechách, takže na druhou stranu poznáš i remcaly a překvapí tě, že mezi nimi jsou i lidi, do kterých bys to absolutně neřekl.

Co se vám v sezóně 2015 povedlo?

V loňském roce se nám především povedlo papírově dotáhnout všechny současné trasy včetně orgánů ŽP a vytvořit podmínky pro další rozvoj. Navázali jsme úspěšnou spolupráci s firmou ProgressCycle – výhradním dovozcem GIANT a otevřeli provizorní trailcentrum ve Lhotecké hospodě s půjčovnou a základními službami. Instalovali jsme nové značení tratí, i když jsme si vědomi, že i zde máme ještě stále co vylepšovat.

Asi největším úspěchem, jehož docenění ale teprve přijde, bylo uspořádání mezinárodního školení trailbuilderů IMBA. Navíc speciálním hostem školení byla žijící legenda trailbuildingu – Tom Pro z kanadského Whistleru. Nám to přineslo hned několik profitů – získání spoustu užitečných poznatků a zkušeností, výbornou reklamu a detailně natrasovaný kilometr nové flow sekce na Kozím trailu, která se právě nyní realizuje. Velký dík za to patří Sandře Tejnecké a všem ostatním „bafuňářům“ z ČEMBA.

Tom Pro na Trutnov trails:

A co se zatím nepovedlo, co jste museli odložit?

Oproti původním plánům se nepodařilo dokončit celý modrý Kozí trail o celkové délce 5km. Věřím ale, že letos se nám jeho převážnou část podaří dotáhnout. Také některá vylepšení na ostatních trailech včetně nových sekcí se realizovala až po sezóně v průběhu zimy a budou pokračovat celou letošní sezónu. Určitým zklamáním bylo taky odložení části přislíbených finančních dotací.

Brigáda na Trutnov Trails
Běžný obrázek na Trutnov Trails: brigády se spoustou nadšenců, zima nezima

Jak vlastně Trutnovské traily fungují? Kdo vás podporuje?

Momentálně fungujeme ve formě spolku, tedy jako absolutně nekomerční subjekt, jen díky nezměrnému nadšení lidí okolo mne. Začínali jsme doslova s pár korunami, následně jsme získali dotace z kraje a od města. Touto cestou bych chtěl poděkovat taky řadě drobných i štědrých přispěvovatelů. I s takto velmi omezeným rozpočtem se nám areál podařilo zprovoznit, tato sezóna by ale měla být průlomová a na projekt chceme získat mnohem větší finanční prostředky. No a hlavně nesmím zapomenout na podporu našich rodin, bez nichž by to nešlo vůbec.

Váš Facebook profil doslova baštím: fotky z vašich brigád jsou úžasné a zdá se, že máte skvělou komunitu. Čím si to Honzo vysvětluješ?

Facebook často vytváří nějakou virtuální iluzi, takže se možná může zdát, že u nás všechno frčí naprosto bezproblémově, což samozřejmě není pravda a stojí za tím spousta dřiny pár nadšenců. K tomu, aby se podobný „fénix“ vypopelil k letu je potřeba pořádného blázna, který totálně zblbne lidi kolem sebe. Takového člověka znám ve svém okolí jen jednoho a díky němu se všichni proháníme po fantastických Rychlebských stezkách. My v Trutnově se tomu snažíme trochu přiblížit a je pravda, že parta se tady rodí skvělá. A to je záruka, že má náš projekt smysl a budoucnost.

Brigáda na Trutnov Trails
Trutnov Trails vznikly zespod, z nadšení samotných bajkerů

A kdy se můžeme těšit na otevření sezóny 2016?

Otvíračka bude 9. dubna na dvou místech – ve Lhotě a na Sedmidomí, kde bude ve spolupráci s Progress Cycle i možnost testování nových modelů Giant. Večer pak v Lhotecké hospodě bajkerskej mejdan s živou muzikou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.