Traily v Mariánském údolí v Brně

Traily v Mariánském údolí u Brna otevřou na jaře. Koukněte na první z nich

V Mariánském údolí na východním okraji Brna vzniká nová singletrailová lokalita. Ze tří zamýšlených trailů už je dokončený první a na dalších dvou už se pracuje. Traily zde kope stejná parta, která má na svědomí traily v Jedovnicích a obě lokality spadají pod projekt Singletrail Moravský kras. Oficiální otevíračka se chystá na jaro, teď už se ale můžete podívat, jak vypadá první z trailů:

Stavba prvního trailu na východní straně Mariánského údolí intenzivně probíhala už letos na jaře a optimistický scénář dával naději, že by se už v létě mohlo otevírat. Nakonec se vyskytlo několik komplikací a první okruh byl dokončen až v říjnu. Samostatné otevření už před zimou nemělo smysl, a tak vydržte do jara. Nyní už se pracuje na dalších dvou trailech na druhé straně údolí a když zimní počasí dovolí, mohlo by se otevřít všechno najednou v dubnu.

První trail měl oficiální předpremiéru 28. října, kdy si ho mohli projet členové klubu Singletrailu Moravský kras (přidejte se!) spolu s tvůrci a Ondřejem Cinkem, který se na nový trail také přijel podívat. Já jsem také nechyběl, a tak vám můžu říct, že je se máte fakt na co těšit. Trail je to svižný a hodně zábavný. Charakter je stejný jako v Jedovnicích, obtížnost červená a zvlněnost terénu místy až bláznivá.

Povrch je udusaná hlína občas vyztužená štěrkem, žádné kořeny nebo kameny. Šířka je s bezpečnou rezervou a trasování vzorné – žádnou vynášející krizovku jsem při první jízdě nezaznamenal.

První část vede od Kadlcova mlýna nahoru k líšeňskému hřbitovu, což je docela kopec, ale díky zaklikacenému stoupáku uběhne příjemně rychle. Občas si přitom i oddychnete krátkými sjezdy. Pak už se jeden převážně z kopce, ale ne úplně pořád. Pár metrů budete ještě nabírat. Závěr už se sklopí víc směrem dolů, přibude vyšších klopenek a příležitostí ke skoku. Celkově je okruh perfektně vyvážený a pestrý. Celkově měří cca 8 km.

Na druhé straně údolí budou přes zimu vznikat dva okruhy. Vystoupá se na ně asfaltkou (se zákazem vjezdu aut) směrem k Horákovské myslivně. Směrem doleva se pak odtrhne další červený okruh, který se přiblíží až k Mokerské myslivně, přičemž se zase stočí zpátky a pozvolna klesne zpátky do údolí. Celkově by měl měřit 14 km! Napravo ze stoupací asfaltky se pak odtrhne trail, který bude kratší, ale o to více z kopce. Zřejmě vyfasuje černou barvu a charakterem bude podobný Pasekám v Jedovnicích.

A co dál? V Mariánském údolí by měla vyrůst také základna a tvůrci se stále drží idei, že by odtud natáhli traily až do Jedovnic a obě lokality tak propojili. To je ale ještě vzdálená budoucnost. Budování trailů každopádně není žádná legrace a samotné kopání je už celkem maličkost oproti nutné byrokracii a shánění peněz. Podpořte tvůrce tím, že se stanete členy klubu. Získají tím silnější vyjednávací pozici a také nějakou tu kačku na provoz a údržbu trailů.

Vydržte do jara a na traily nejezděte, ani na ten již dokončený. Přes zimu byste mohli poškodit jeho povrch, navíc je trail zapáskovaný. Dám vědět, jakmile se bude blížit otevření.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

One thought to “Traily v Mariánském údolí u Brna otevřou na jaře. Koukněte na první z nich”

  1. Vypadá to dobře ale mrzí mě že to tam všichni hoblujou i přes zákaz…asi si neuvědomují ze to neni ještě hotové na 100% a tím tomu moc neprospejou…vydzte, dockate se…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.