České bikeparkyTrailcentra a bikeparky

Bikepark Tanvaldský Špičák nabídne bikerům flow i unikát za kopcem

Tanvaldský Špičák je známým lyžařským střediskem, ale v létě už si získává jméno i jako bikepark. Nabízí totiž oblíbené flowtraily, které si užijí i méně zkušení jezdci a díky tomu se stává populární u širší cyklistické veřejnosti, nejenom u vyznavačů čistokrevného sjezdu. Ale i ti si na Špičáku u Tanvaldu přijdou na své.

Základ bikerské zábavy je daný dvěma singletraily, které se vinou ze Špičáku s vytrvalým mírným sklonem. Začínající jezdci se nemusí obávat prudkých sjezdů a stezku si užijí i při bezpečné pomalé jízdě. Vyšší rychlost ale poskytne adrenalinové zážitky i zkušeným jezdcům. Ti totiž pak mohou naplno využít vysokých oblouků klopenek a poskočit si na terénních nerovnostech.

Prohlédněte si místní terény na videu:

Modrý a červený

Modře označený trail je méně náročný. Klesání je jen velmi pozvolné a povrch po celé délce udusaný a zcela bez kamenů. Ačkoli není nouze o klopené zatáčky a vlásenky mezi stromy, můžete sem bez obav vzít i děti. Stezku je možné sjet bezpečně i v pomalejší rychlosti a nečekají na ní žádné záludnosti.

Červený trail je o něco náročnější alternativou, na které se v podkladu už občas objeví nějaké ty kameny. Po většinu délky má ale i tento trail zpevněný udusaný povrch, ale už to chce trochu více ostražitosti. V horní části se označení na pár set metrů změní dokonce na černé. V tomto úseku se kamenů ve stezce objevuje nejvíce, ale netřeba se toho obávat, technická náročnost tohoto úseků není ani přes výstražnou barvu nijak extrémní. A v případě nedostatku sebedůvěry lze tento úsek objet po lesní cestě.

Bikepark Tanvaldsky Spicak
O klopené zatáčky tu není nouze

Oba traily jsou pohodlně sjízdné na kole bez zadního odpružení, vlastně je zde hardtail i vhodnější volbou než celoodpružené kolo. Na kole s pevným rámem se můžete více opírat do klopených zatáček a pumpovacích boulí a tím lépe využívat dynamiku trailu.

Mapa:

Unikátní svezení v bobové dráze

Nahoru se zde jezdí čtyřsedačkovou lanovkou, která bikery i s koly vyváží každou půlhodinu. Pokud se na stezkách nebudete nějak zdržovat, tak akorát ta půlhodina vyjde na jeden výjezd a sjezd, plus krátký oddech.

Pro zpestření si zajeďte na druhou stranu kopce na vrchol Malého Špičáku. Dostanete se tam odbočením z červeného trailu po lesní cestě, která jde souběžně se zelenou turistickou značkou. Na vrcholu Malého Špičáku je totiž začátek staré bobové dráhy, která už je zchátralá a vyznavače jízdy v ledovém korytě už uspokojit nedokáže, ale v létě tu poskytuje bikerům unikátní zážitky. Nadšenci zde totiž na kole odpradávna jezdili a následně dostavěli i několik překážek. Nyní už je z lokality oficiální bikepark Bobovka a pořádají se tu i závody ve sjezdu.

Bikepark Bobovka
Bikepark Bobovka

Zkusit si projet táhlou klopenou zatáčku v Bobovce můžete i na běžném horském kole, je to nevšední zážitek. Jen počítejte s tím, že je průměr takové zatáčky obrovský a aby vám odstředivá síla dovolila opřít se o stěnu trochu výš, musíte to rozjet alespoň na padesátku. Na překážky a skoky mezi zatáčkami pak bez sjezdařské výbavy a zkušeností nevjíždějte, jedná se o vysoké rampy a desetimetrové skoky. Bobovka končí nad Tanvaldem, zpátky k lanovce se nejrychleji dostanete po asfaltce Údolím Kamenice.

Traily přibudou

Ačkoli jsou traily na hlavní straně kopce zatím jen dva, jsou velmi dobře postavené a dlouhé, takže dobře zabaví i při opakovaných průjezdech a v bikeparku se tak zabavíte na celý den. Ambice místních stavitelů jsou ale stále nenaplněné a v následujících letech by v bikeparku měly přibývat další tratě, včetně technicky náročnějších.

Dopravit se sem můžete autem, ale i vlakem, nádraží je nedaleko. Pokud byste přijeli bez kola, je k dispozici dobře zásobená půjčovna kol. Jinak nechybí restaurace a potěší i další možnosti zábavy, jako je rozhledna, skalní vyhlídka nebo dětské hřiště.

Aktuální informace sledujte na oficiálním webu a Facebooku.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *