Trailcentra a bikeparkyZahraniční lokality

Reschenpass a 3 Länder Enduro Trails: Divoké traily ve třech zemích najednou

Ačkoli je možností vyžití na horských kolech v Česku spousta, snažím se alespoň jednou za rok vyrazit s kamarády i na větší kopce do Alp. Doposud jsem takové výlety bral jako dovolenou a výstupy v rámci projektu Trail Hunter z takových výletů nedělal, ale když už se stal mojí hlavní prací a obživou, tak jsem letos kamery vzal. Vyrazili jsme do rakouské obce Nauders u Reschenského průsmyku a zkusili tamní bikerskou lokalitu 3-Länder Enduro Trails. Jak to dopadlo se můžete podívat na videu:

Tady teď doplním ještě několik praktických informací, pokud byste se na podobný výlet chtěli vydat také.

Kam a na jak dlouho?

Městečko Nauders se jeví jako ideální výchozí místo pro návštěvu 3-Länder Enduro Trails. Protože se jedná o lyžařskou oblast, je zde spousta možností ubytování dostupných přes Booking.com či Airbnb. V samotném městečku je několik obchodů včetně větší samošky, benzínka, pekárna, ale i několik restaurací a bister. Nechybí ani bikeshop se servisem, zkrátka ideální zázemí.

Samotná oblast 3-Länder Enduro Trails je ale poměrně rozsáhlá a sahá až za italské a švýcarské hranice (proto 3-Länder = 3-zemí). Pokud byste tedy chtěli bydlet raději v Itálii, můžete zkusit ubytování přímo u Reschenského jezera, kde možná dostanete o něco lepší espresso, ale jedná se o turisticky atraktivnější oblast a tudíž se dá očekávat, že zde mohou být ceny o něco vyšší. Naudres má výhodu i v tom, že je to nejnižší bod a při návratu nejste závislí na výjezdu nějaké poslední lanovky.

Tady už jste ve velkých horách

V oblasti je celkem 26 trailů, ale některé jsou jakoby počítány dvakrát, protože se horní část trailu jmenuje jinak než spodní 🙂 Nicméně i to nic nemění na faktu, že je zde opravdu hodně možností, kde si zajezdit. K dispozici je navíc 5 lanovek, takže sjet všechno za den se vám asi jen tak nepodaří. Za dva dny už je to myslitelné a některé traily stihnete i dvakrát. Ideálně si ale pro oblast rezervujte alespoň tři dny, ať se můžete dokonale vyřádit.

My jsme se zde zdrželi dnů 5, což už by bylo pro ježdění čistě jen kolem Nauders a Reschenského jezera asi zbytečně moc. Nicméně jeden den jsme věnovali větším výletu do soutěsky Val d’Uina a další jeden celý den padl na návštěvu nedalekého bikeparku Serfaus Fiss Ladis. Pětidenní výlet jsme si tak pěkně zpestřili.

Chcete si zaskákat? Zajeďte si do Fiss Ladis.

Na jakém kole a co za to

Přímo v názvu 3-Länder Enduro Trails není slůvko „enduro“ nadarmo, zdejší traily jsou přírodní, divoké, surové a občas pěkně strmé. Nečekejte tu žádné velké skoky a dřevěné překážky jako v bikeparku, tady se jezdí po užších stezkách plných kořenů a kamenů. Ježdění je to nesmírně zábavné a pestré, ale není vhodné pro úplné začátečníky na horských kolech. Pro ty sice v oblasti postupně rostou i vyhlazené flowtraily s klopenkami a pumpovacími boulemi, ovšem těch je zatím jen pár kilometrů a jen kvůli nim nemá (zatím) smysl od oblasti jezdit.

Na ježdění se tu rozhodně hodí celoodpružené kolo s vyššími zdvihy, díky kterému bude jízda jistější, rychlejší a bezpečnější. Nicméně jak si můžete ve videu výše všimnout, jeden z členů naší party vše absolvoval i na XCéčkovém hardtailu. Nutno však dodat, že je to zkušený závodní jezdec s velmi dobře zvládnutou technikou jízdy. Traily ho ale pochopitelně hodně protřepaly a pláště na svém kole několikrát prorazil (na tamních trailech si postupně natolik poničil ráfky, že to pak už ani tmel neutěsnil). Zkrátka abyste si tamní traily užili, chce to celopéro se zdvihy alespoň 130 mm, ideálně 160 mm.

Stezky jsou tu samý kořen, jak to máme rádi

Lanovky v celé oblasti můžete využívat na jednotný bikepass, který vyjde na 38 eur (964 Kč). Výhodnější je ale rovnou koupit vícedenní. U třídenního bikepasu nás pak vyšel den ježdění na 719 Kč.

Z Brna je to do Nauders zhruba 730 km a osm hodin cesty, z Prahy je to o něco blíž, konkrétně 600 km a sedm hodin jízdy.

K Reschenskému jezeru je to z Česka 7-8 hodin

Nejlepší traily a místa

A nakonec pár osobních tipů. Rozhodně nesmíte vynechat vyhlídku nad Reschenským jezerem, ke které se dostanete po výjezdu z Plamort Trailu (dejte se vlevo a pak po cestě na horizont). Když už tu budete, cestou se mrkněte i na bunkry v kopci po levé straně. Dá se jít i dovnitř a budete překvapení, jak jsou velké.

Vyhlídka nad Reschenským jezerem

Co se týče výhledů na jezero, nenechte si ujít ani zastavení na chatě Reschner Alm – k té dojeďte směrem od lanovky Schöneben a následně si dejte 3-Länder Trail, kterým sjedete kolem jezer zpět do Nauders. Nejezděte naopak, byť k tomu může mapa lákat, pak byste jeli (šli pěšky) 3-Länder Trail v protisměru (a že jsme takových nešťastníků potkali docela dost…).

Ze samotných trailů mě nejvíce nadchly ty na západní straně jezera pod lanovkami Shöneben a Heideralm.

Soutěska Val d’Uina

Blízká soutěska Val d’Uina je nádherná, ale nesmíte trpět závratěmi. Z hlediska jízdy to není kdovíjaký bikerský zážitek, protože když už se cítíte, že byste mohli bezpečně jet, je to pomalá jízda plná soustředění. Nemusí být vlastně vůbec špatný nápad dát si jeden den od kola oraz a vyšlápnout si tam pěšky.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

5 komentářů: „Reschenpass a 3 Länder Enduro Trails: Divoké traily ve třech zemích najednou

 • Zakaz vjezdu kol (z ekologickych duvodu) je letos i u odbocky

  Reagovat
  • Čau, prosimtě kde už byl ten zákaz s kolem? Chystáme se tam za týden tak ať jsem v obraze. Případně je možné s kolem aspoň jít? Diky

   Reagovat
 • Konkretne mam na mysli odbocku u samoty v urovni 2070mnm, odkud se stoupa na La Forcella

  Reagovat
  • Ahoj,
   jak jste jeli k Sesvennahütte? Do Schlinigu jste se dostali jakou cestou presne z lanovky? A do Schlinigu pak cervene 8A a pak po 8, nebo cyklotrasou po trase cislo 1? Je to podle videa moc krasny trail. Diky

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *