Ostatní články

Ochranné polepy rámu AMS: Aby kolo netrpělo a vypadalo trochu jinak

Když jezdíte na kole v terénu, zpravidla rám schytá nějaké ty šrámy. Kamínky odletující od předního kola mohou poznamenat spodní rámovou trubku, poskakující řetěz zas snadno odře vzpěry zadní stavby. Choulostivých míst by se našlo i víc. Pokud jste na škrábance hákliví nebo chcete kolo zachovat v co nejlepším vizuálním stavu z důvodu pozdějšího prodeje, hodit se vám budou ochranné polepy. Ty rám od poškrábání ochrání.

K ochranně jsem doposud používal jen univerzální transparentní fólii 3M, která základní funkci splnila, ale má své nevýhody – člověk si ji musí naměřit a nastříhat, je poměrně tenká a hůře se aplikuje na ohnuté části rámových trubek. Teď jsem ale vyzkoušel polepy AMS přímo určené na horská kola. A trochu mi to otevřelo oči, jak taková ochranná fólie může vypadat.

Lepší ochrana a design jako bonus

Pochopitelně je to řešení dražší. Zatímco fólie 3M si u Číňana můžete objednat za tři stovky celou roli, sada polepů AMS stojí od 550 korun za základní sadu až po dva tisíce za sadu kryjící snad všechny trubky. A je otázkou, zda se taková investice vyplatí. Nicméně vlastnosti polepů vyšší cenu celkem obstojně obhajují.

Předně je rozdíl v materiálu. Polepy AMS nejsou nijak tenké a mají dokonce patrnou strukturu povrchu. Více materiálu znamená lepší ochranu, o tom není pochyb. Dále je fajn, že jsou polepy rovnou nastříhány do praktických tvarů. Základní sada obsahuje velký kus folie určený pro spodní rámovou trubku a pak ještě navazující ozdobné prvky primárně určené na horní rámovku. Ale nic vám nebrání jimi prodloužit i ochranu trubky spodní.

Polepy mají v tomto případě opravdu i ozdobnou funkci, protože je na výběr z řady vzorů. A vůbec nejsou marné! Většina je vyvedena ve škále černé, šedé nebo bílé barvy, aby dobře ladila s jakýmkoli barevným podkladem rámu. K dispozici jsou ale i pestřejší barvy, kdybyste si design svého kola chtěli oživit nějak výrazněji. Já zvolil částečně transparentní vzor se šedými proužky.

Pokud máte výrazný design už na samotném rámu, lze zvolit i čistě transparentní verzi. Ale vzor jinak může design biku dobře oživit a co také – zamaskuje škrábance, pokud už na rámu nějaké máte.

Na aplikaci s fénem

Další výhodou je schopnost fólie tvarového přizpůsobení a přilnutí. Stačí folii nahřát fénem a dokonale se vytvaruje do každého záhybu trubky, žádné zvlnění či odchlypování nehrozí. Zkoušel jsem následně i kus fólie odstranit a drží opravdu dobře, nicméně opět stačí použít fén a po nahřátí už je možné folii bezpečně odlepit, aniž by hrozilo poškození laku pod ní.

Polepy AMS na kole vozím od podzimu. Absolvoval jsem s nimi poslední bahenní ježdění sezony v bikeparku Kouty a pak řadu dalších špinavých i mrazivých vyjížděk. Stále příkladně drží na svém místě a nejsou nijak poškozeny.

Jo, tohle dává smysl. Polepy skvěle plní svůj účel a navíc dobře vypadají. Tohle rád podpořím svým doporučením. U nás je prodává Protocycles, v Brně se dají koupit v Pepe biku.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

5 komentářů: „Ochranné polepy rámu AMS: Aby kolo netrpělo a vypadalo trochu jinak

 • Konečně v celku zajímavý polep. Hlavně informace, že se dobře sundává. Jsem si minulý rok koupil nějaké polepy a na podzim jak už byly podřené jsem je chtěl dát pryč a drželi jak čert a sundával jsem to opatrně snad hodinu. To již nechci absolvovat znovu 😀 Toto snad bude cajk, když to píšeš 😉

  Reagovat
 • Zkoušel jsem tu 3M folii na tvé doporučení. Ale ta se bohužel po krajích odlepuje a akorát chytá špínu.
  Objednal jsem si tedy podobné polepy z Wishe, stojí o polovinu méně než co se prodává u nás. Snad budou dobře držet. Jinak vypadají dosti fortelně.

  Takže jdu lepit 😉

  A díky za tip s fénem, vyzkouším.

  A také přeji hodně úspěchů jako full time Trail Hunter.
  Mít jako práci koníčka to je DREAM!

  Reagovat
 • Můžete doporučit i nějakou levnou variantu z Aliexpressu?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *