Ostatní články

Enduro závody na kole: Česká Enduroserie nebo Blinduro stojí za vyzkoušení

Co je to enduro? Koncept závodů na horských kolech, při kterém se jezdí v přírodním terénu a čas se přitom srovnává jen v rámci rychlostních zkoušek. Zpravidla vedou z kopce dolů a jsou to zábavné traily. Do kopce spěchat nemusíte, ale celkový okruh závodu musíte dojet v daném časovém limitu. Pokud jste enduro ještě nezkusili, nebojte se toho!

Nováčky od endura odrazuje „komplikovanost“ závodů, ale tato obava je zbytečná. Po registraci se dostavíte ve stanovený čas na start, na ruku dostanete čip a volným tempem vyrazíte s menší skupinkou dalších závodníků na start první rychlostní zkoušky, zkráceně RZ. Trasa je v terénu značená, nezabloudíte. Na startu RZ se můžete v klidu nachystat a startér vás pak pustí na trať tak, aby mezi závodníky byla dostatečná mezera. Každý si měřenou trať jede v klidu po svém, čas se měří automaticky čipem. Po dojetí RZ následuje přesun volným tempem na další. Takto objedete okruh s několika rychlostními zkouškami a na konci o vítězi rozhodne součet časů na všech RZ.

Česká Enduroserie – největší enduro seriál u nás

Enduro je stále populárnější a můžete narazit na různé menší lokální závody, ale stěžejním seriálem závodů u nás je Enduroserie (mimochodem stejný organizátor dělá i populární XC závody Kolo pro život). Závodů v rámci Enduroserie se jede v průběhu cyklistické sezony několik, a to zpravidla v různých koutech Česka. Vybrat si můžete na zkoušku jen jeden závod, nebo se do toho opřít naplno a bodovat v rámci celého seriálu.

Podívejte se na video, jak probíhá závod Enduroserie:

Závody Enduroserie jsou pojaty tak, že se závodí v neděli a dva dny předtím je možné trénovat. Jezdí se na přírodních tratích, které nejsou běžně dostupné, ale dva dny před závodem už jsou vyznačeny a dají se najíždět optimální stopy. V ideálním případě proto strávíte v místě závodu prodloužený víkend, v pátek si tratě projedete, v sobotu vyladíte optimální průjezd a v neděli už se pak závodí naostro.

Protože se závody zpravidla konají u bikeparků, dá se na tréninkové jízdy využívat lanovka. V samotném závodě je to jen výjimečné, tam se zpravidla veškeré výjezdy šlapou za své.

Enduroserie je přátelská k začínajícím jezdcům, pro které je určená kategorie hobby. Ta vynechává RZ s nejnáročnějším terénem, která je určena jen pro zkušenější jezdce kategorie Race. Hobíci se tedy vyhnou největším „vraždám“ a trať mají celkově kratší.

Blinduro – bez tréninku, na oči

Dalším populárním seriálem enduro závodů u nás je Blinduro. Jak už název napovídá, tyto závody se jezdí naslepo, tedy bez předchozí znalosti trati. Nejsou tu žádné tréninky a vjezd závodníků na trať před startem závodu je zakázaný. Ovšem neříká se, že se jezdí „naslepo“, správný enduro-slang pro tento typ závodů je, že se jezdí „na oči“.

Podívejte se na video, jak probíhá závod Blinduro:

Tento typ závodů je trochu spravedlivější z hlediska závodníků, kteří nemají možnost se do místa závodů dostat třeba už pár dní předem a trénovat. Tady všichni startují s tím, že přesně neví, do čeho jdou. Tratě jsou proto o něco snadnější než na Enduroserii a Blinduro také proto láká více hobby jezdců. Ale neznamená to, že by tratě byly vyloženě snadné. Je to prostě boj s přírodními nástrahami.

Na Blinduro se sice netrénuje, ale i tak vám zabere celý víkend, obvykle se totiž jedná o dvoudenní závod. Několik RZ se jede v sobotu a závod pokračuje v neděli dalším okruhem s několika dalšími RZ. Nakonec se sečtou časy ze všech RZ z obou dvou dnů dohromady. A tak se ze závodů obvykle stává taková bajkerská víkendová sešlost.

Pozor na povinnou výbavu

Na enduro závody musíte mít integrální přilbu, chrániče kolen a ochranu páteře, bez toho vás na start nepustí. Hodí se i další prvky ochrany a samozřejmě kolo, které je schopné jízdy i v náročnějším terénu. Ideální je celoodpružený bajk se zdvihy kolem 160 mm, ale najdou se odvážlivci, kteří se na enduro vrhají i na pevňáku. Počítejte ale s tím, že enduro tratě jsou obvykle bohatě zásobeny kořeny a kameny.

Ať už Enduroserii, Blinduro nebo nějaký lokální závod, zkuste to! Pokud máte rádi jízdu na horském kole v terénu a chcete zažít něco víc než traily v trailcentru nebo tratě v bikeparku, enduro vás bude bavit.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *