Ostatní články

Bikepark Monínec: Nejbližší lano od Prahy

Sportovní areál Monínec je sice malý, ale poměrně známý. A to hlavně jako lyžařské středisko. Přestože nedisponuje velkým kopcem, dokážou tu vyrábět sníh i při kladných teplotách a je to nejbližší kopec s lanovkou od Prahy. A tak sem v zimě z Prahy přijíždějí tisíce lyžařů. Na léto je pod lanovkou připravený bikepark.

Bikepark v současné době nabízí tři hlavní trasy, kudy se dá projet. Easy trail je trať zaměřená hlavně na klopené zatáčky a mezi nimi čekají i menší skoky. Zkrátka ideál pro hobby bikery. Náročnější trať Freeride zahrnuje i větší skoky, vyšší dřevěné dropy a dva wallridy. Tady se cílí už na pokročilejší jezdce. Třetí alternativou je trať označovaná jako DH a posléze Enduro. Tady najdete hromadu kamenní a přírodní nástrahy.

K tomu je v lese ještě odbočka na sekci s north shore lávkami a pod sjezdovkou se vine Family trail bez jakýchkoli překážek.

Bikepark Monínec

Když je nabídka trailů takto sepsaná, vypadá to vcelku ideálně. Ale realita bohužel přináší nějaké ty ústupky. Předně je to skutečnost, že tři hlavní trasy mají společné části. Ježdění tak není až tak pestré, jak by se z popisu mohlo zdát. Zklamat by mohl i Family trail, což je stezka svažující se po sjezdovce téměř zcela bez zábavných prvků a částečně zarostlá travou.

Pozor také na místní materiál. Zdejší hlína je hodně drolivá a vyžaduje častější údržbu, aby klopenky zůstávaly pevné, bez nánosů prachu a bez rolet. Při mé návštěvě byl stav tratí celkem dobrý, ale bylo znát, že údržba bude brzy potřeba.

Nová část bikeparku. V horní části se tratě rozdělí a nabídnou různé variace klopenek a skoků

Jinak traily nabídnou zábavu na několik hodin, ale užijí si zde spíše už trochu zkušenější jezdci, kteří jsou schopni sjet trať Freeride. Tu budou jezdit bezesporu nejčastěji a na zpestření ji občas prostřídají Easy trailem nebo Endurem. Při celodenním ježdění už ale bezesporu přijde pocit rutinního opakování, resort není nijak velký a části trailů spolešné.

Nahoru bikery vytahuje čtyřsedačková lanovka s úchytem kola po straně. Kapacita tedy není nijak velká, ale návštěvnosti zde nebývají nijak extrémní, takže je zatím dostačující. V sezoně 2023 stojí celodenní bikepass 600 Kč, čtyřhodinový 530 Kč. Jen pozor – v době od 12:00-do 13:00 hodin je zde pauza na oběd, kdy lano nejezdí, ale čas časové jízdenky se přitom stále odečítá. Za hodinu se při svižném tempu bez zastávek svezete čtyřikrát, pohodověji třikrát. Jízdenky na jednotlivé jízdy se proto moc nevyplatí.

Zázemí nabídne půjčovnu kol, ale i jiné atrakce než jen bikepark

V rámci bikeparku je půjčovna kol, servis, restaurace a nějaké další letní aktivity zaměřené především na děti. Návštěvu bikeparku tak můžete spojit s rodinným výletem. Kompletní informace najdete na webu leto.moninec.cz.

Trail Hunter

Jezdím na kole a lovím traily. Normálně mi říkají David, ale když jde o kola, tak jsem Trail Hunter. Točím videa a občas sem i něco napíšu.